Balın Yararları

Birçok yararı olan ballar, günümüzde market, internet ortamında ve pazarlarda satılmaktadır. Bal tarifine başlamadan önce birkaç noktaya değinmekte fayda var. ..

Birçok yararı olan ballar, günümüzde market, internet ortamında ve pazarlarda satılmaktadır.

Bal tarifine başlamadan önce birkaç noktaya değinmekte fayda var.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, balın kalitesi, hangi arılardan elde edildiğine ve üretim aşamasında kullanılmakta olan yöntemlere göre değişim gösterir. Örnek vermek gerekirse, balın antioksidan etkisi, arıların balı topladıkları çiçeklere göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda besin değeri ile şeker içeriği de yine arıların özelliğine bağlıdır. Çünkü sonradan eklenen şeker ile arıların doğal olmayan koşullar altında ürettikleri ballar, sağlığa iyi gelmemekle birlikte sadece zarar verebilir.

Bir Balın İyi Olduğunu Nasıl anlarız?

Bir balın iyi olup olmadığını anlamak tam da satın alırken karşılaştığımız zor bir durum olarak karşımıza çıkar sıklıkla.

İyi bir bal, nasıl seçilir?

Rengine mi bakmalıyız yoksa tadına mı?

Eğer balı deneme şansımız varsa o zaman zorlu aşama yarıya indirilebilir, ama eğer ya kapağı sımsıkı kapalıysa, o zaman ne yapmalıyız? Bu yöntemlerle balın kalitesini anlamak maalesef mümkün değil. Ama kendinizin yapacağı birkaç kontrolle doğru bir balı bulma şansınız çok fazla olabilir.

İyi ve sağlıklı bir balı nasıl bulabiliriz?

Böyle durumlarda en iyisi etiketin üzerinde yer alan “içindekiler” bölümüne göz atmaktır. Çünkü bu bölümde içeriği hakkında bilgi alabilirsiniz. Mesela içeriğinde sonradan eklenmiş şeker olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Durum böyle ise o ballardan uzak durmak en iyisidir. Ancak burada bir ayrıntıyı dile getirmekte fayda var. Balın içinde hiç şeker katkısı olmaması bala bir ayrıcalık tanımaz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise satın alacağınız balın hangi bölgeye ait arılardan üretildiğini bilmek ve içinde herhangi bir kalıntı olup olmadığını kontrol etmektir. Ebetteki Raf ömrü de önemlidir. Bazı yerlerde sırf raf ömrünü uzatmak için kimyasal madde kullanılabiliyor. Bu tip durumlar, balın hem kalitesini hem de besin değerini etkileyerek değişmesine neden olmaktadır. Balı üreticisinden alma şansınız varsa bu bir avantajdır, ama eğer yoksa o zaman Tarım Bakanlığı tarafından onaylanmış ve organik olan sertifikalı ballardan satın alabilirsiniz. Organik olmasının en büyük avantajı üretim sırasında herhangi bir katkı ya da sentetik maddenin kullanılmıyor olmasıdır.

Organik balı bu nedenle rahatça tüketebilirsiniz.

Çünkü organik bal, besin değeri en yüksek olup pastörize edilmemiştir. Ayrıca filtrelenmemiştir ve herhangi bir işlemden de geçirilmeden hazırlanma özelliğine sahiptir.

Bal ve Balın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Birbirinden değişik faydaları ile her geçen gün yeni bir şey öğrendiğimiz bal yüzyıllardır gündemde. Çok eski dönemlerde birçok alanda olmakla birlikte dinsel törenlerde de çokça kullanılmıştır. Özellikle Eski Mısır döneminde Tanrılara sunulan adaklardan biri de baldır. Her dönem cilt yaralarını iyileştirici etkisi ile güzellik alanına tercih edilmiştir. Son dönemlerde ise balın antioksidan etkisi ve anti bakteriyel özelliğinden dolayı vücuttaki iltihabı önleme özelliğine sahip olması sebebiyle birçok hastalıkta yardımcı gıdaların arasında adını yazdırmıştır. Birçok alanda sonsuz şifa verici olarak bilinen balın kullanımına dikkat etmek gerekir. Balın tüketimi için herkese tavsiye etmek ve bol bol yemek faydalıdır diye tavsiyede bulunmak çok da doğru değil. Çünkü bal yüksek oranda şeker içerdiği dikkatsiz tüketimler kişilerde sorun yaratabilir. Bu nedenle gerekli kullanımların dışına çıkmadan tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Balın içeriğinde glikoz, früktoz, levüloz ve yaklaşık yirmiyi bulan değişik türde şeker yer almaktadır. Birbirinden değişik özellikleri ile her daim tatlandırıcı olarak kullanılmış olup hala da devam etmektedir. Balı, ister sabah kahvaltı sırasında, isterseniz, akşamüstü çayınız ya da kahveniz sırasında kullanabilirsiniz.

Nasıl mı?

Özellikle lezzetli pastane işi tatlılarla birlikte de rahatlıkla tüketmek için doğal balı tatlandırıcı olarak tercih edebilirsiniz. Hem böylelikle esmer ya da beyaz şekerin alımını da durdurmuş olursunuz.

Balın Sağlımıza Ne Gibi Yararlar Vardır?

Yaralarda birebirdir:

Deri üzerinde oluşan kesik, yanık gibi sorunlar olduğunda balı problemli olan bölgeye sürüp yaydığınız zaman çok kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır. Üstelik sürdüğünüz bölgede olası mikrop alma durumunuz da engellemiş olursunuz.

Antioksidan özelliği sağlar:

Eğer şeker hastalığınız yoksa kan şekerini kontrol altına alabileceğiniz bir besindir. Ayrıca kanser, kalp, gibi önemli hastalıklarla yakala riskini azaltır. Çünkü en kuvvetli Antioksidanlar bitki kaynaklı besinlerde yer alır. Ve “Polifenoller” in bol miktarda bulunduğu bal, bu özelliği ile birçok hastalığı davet eden serbest radikalleri etkisiz hale getirerek vücudu kotuma altına alır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Enerji Verir:

Özellikle çok hareket içeren sporları yaparken enerji ihtiyacı artmaktadır. Bu tip durumlarda enerjinizin yeterli olmadığı görüşüne sahipseniz, balı kullanabilirsiniz. Sadece bir yemek kaşığı bal tüketmek spor sırasında gerekli olan enerjiyi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Öksürük için çok iyidir:

Bazı anlarda kuru kuru öksürmek, bize sıkıntı yaratabiliyor. Öksürüğün geçmesi için sıcak suya 2 ya da 3 çay kaşığı bal ekleyerek içtiğinizde kısa bir sürede öksürüğünüz geçecektir. Her yaşa rahatlıkla uygulanabilen bu kür, sadece bir yaşından küçük bebeklerde tavsiye edilmiyor. Çünkü bebeklerde ciddi gıda zehirlenmesi ortaya çıkabiliyor.

Kolesterol düşürücü özelliğine sahip:

Özellikle “kötü kolesterol” olarak bilinen LDL kolesterolü düşürücü özelliği bilinmektedir. Ve kolesterolü düşürmek için doğal bir yöntem olarak kolaylıkla kullanılabilir. Bu Konuda yapılan bilimsel araştırmalarda düzenli bal tüketimi, toplam kolesterolü %5 oranında düşürdüğü ispatlanmıştır. Reflüyü tedavi edici özelliği vardır: gıdaların çok sıcak ve çok soğuk tüketilmesiyle de ortaya çıkan Reflü, rahatsızlığında bal kullanımı hem mide asidini hem de ağrıları geçirmek anlamında bal ve sirke karışımı önemlidir. Ancak bu konuda bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Dolayısıyla balın kullanımını sadece ağrıları geçirici özelliği ile tercih edebilirsiniz.

Cilde faydası:

Güzellik malzemelerinde sıkça karşılaşılan bal, iltihabı önleyici ve bakterileri temizleme özelliğinden dolayı sivilce, akne tedavisinde kullanımı yaygındır. Ballı yüz maskeleri ile sivilce ve akne oluşumuna sebep veren bakteri üremesini engeller. Ciltte var olan sivilcelerin de kısa sürede iyileşerek cildin pürüzsüz bir hale gelmesine ve cildin yumuşaklık kazanmasını sağlar.

1 Kaşık Bal Kaç Kalori

Birbirinden değişik özelliklerle sağlığa yaralı olan balın bazı durumlarda zararlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Bal tüketimini her zaman tavsiye edilen oranlarda kullanmakta fayda var aksi takdirde, olası rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir. Çünkü bir yemek kaşığı bal, yaklaşık 64 kalori barındırır. Bu nedenle eğer kilo vermek istiyorsanız o zaman bal alımınızı azaltmak ve hatta belli bir süre tüketmemek daha iyi olacaktır. Bal, özellikle şeker hastalarının kullanımı için uygun değildir. Elbette ki ara sıra tüketilen bir balın herhangi bir zararı yoktur, ama bunun bir alışkanlık haline getirmemek kişi sağlığı için önemlidir. Bir başka önemli nokta ise balın özellikle çocuklarda kullanımı hakkındadır. İçeriğinde yer alan bebek gıdaları, mısır şurubu ve benzeri besinler nedeniyle iki yaş altı çocuklara ve bebeklere verilmesi doğru değildir. Her gün düzenli olarak bal tüketenler eğer yaklaşık altı ya da yedi kaşık bal alımı yapıyorsa fazla kullanımdan dolayı vitamin ve mineral eksiği ile karşı karşıya kalabilirler. 71778