Balık Izgara Yaparken Balığın Yapışmaması İçin Altın Öneriler

Balık Izgara Yaparken Balığın Yapışmaması İçin Altın Öneriler. Balık Tüketiminin yüksek olduğu ülkelerden birisi olduğumuz için her türlü pişirme metoduna aşinayız. Ancak ızgara yapmanın kültürümüzde yeri bambaşka diyebiliriz. Buğlama ya da tava şeklinde pişirildiğinde de pek güzel olmasına rağmen ızgarada lezzetin doruklarına çıkmış bir balık yemek isteriz. 

Mevsimi gelmişken ızgaraya dizdiğimiz balıkları pişirirken yapışacağının aklımıza gelmesi büyük bir sorun olarak yorumlanabilir. Ancak ızgara yaparken alacağınız bazı önlemler ve uygulayacağınız pratik bilgiler bu sorunu kökünden çözmeye yetebilir. Balık sevenler için son derece kolay ve zahmetsiz olan metotları uygulayarak balığın kesinlikle ızgaraya yapışmayacağından emin olabilirsiniz. 

Balık Izgara Yaparken Neden Yapışır?

Balık Izgara Yaparken Neden Yapışır? 

Yaşamsal ortamı olarak suda bulunması ve yağ oranı bakımından düşüklüğünden ötürü balık çoğu zaman ızgaraya yapışan bir besin olmuştur. Tabii ki buna yağlı balıklar olarak bildiğimiz alabalık, levrek, çipura ve somonu dahil etmeyebiliriz. Fakat bu balık türlerinde bile kuru bir zeminle kuru bir besinin temasında ısının reaksiyon göstermesi mümkündür.

Eğer balıkların sorunsuz bir pişirme süreciyle sofraya ulaşmasını istiyorsanız ızgara yapmadan önce bazı önlemleri almanız gerekmektedir. Pişirme yönteminiz ne olursa olsun bu püf noktaları uygulayarak en lezzetli sonuca ulaşabilirsiniz. 

Balığın Izgaraya Yapışmasını Önleyen Yöntemler

Balığın Izgaraya Yapışmasını Önleyen Yöntemler 

Balık pişirmenin zor olduğunu düşünenler aslında doğru yöntemleri uygulamadıkları için bu kanıya vardıklarını fark edebilirler. Keza ızgara yapmak hemen hemen tüm yiyecekler için son derece basit ve sağlıklı bir yöntemdir. 

Izgarada pişireceğiniz balıkların yapışmasını engellemek için en popüler uygulama soğan olacaktır. Soğan içerisinde barındırdığı sıvı sayesinde iki farklı amaca hizmet eder. Izgara üzerine sürüldüğünde hem yiyeceklerin yapışmasını önler hem de ızgarayı temizlemiş olur. Soğan yerine ızgara üzerine ya da balık üzerine yağ sürmek yine alternatif bir metot olarak görülebilir. 

Limon ise balık pişirirken kullanabileceğiniz bir diğer önemli seçenek. Bildiğiniz gibi balık olan masada limon asla eksik olmaz. Adeta bir ikili olarak düşünülebilir. İşte tam bu noktada da limonu pişirme aşamasına dahil edebiliyoruz. Izgaranın üzerine limon dilimleri, limon dilimlerinin üzerine ise balık geliyor. Böylece balık ile ızgara arasında bir köprü vazifesi görüyor. Üstelik limon aroması balığın lezzetini katlıyor. 

Pişirme aşamasından öncesinde de bazı uygulamalar doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Dilerseniz balığın tüm pullarını temizleyerek yapışma ihtimalini minimum seviyeye çekebilirsiniz. Ayrıca balıkları pişirmeden önce tuzlu suda bekletmek yine ızgaraya yapışma ihtimalini ciddi oranda düşürecektir. 

Balık için ızgara yaparken sos kullanmak istiyorsanız bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Zira balığınızı temizledikten hemen sonra içerisinde limon suyu, tuz, karabiber ve zeytinyağı bulunan kaba koyarak bekletebilirsiniz. Bu aroma olarak balığa muazzam bir tat kattığı gibi aynı zamanda ızgaraya yapışmasını önleyecektir. Sosu sonrasında ızgaranın üzerine de sürebilirsiniz. 

12150