Balık Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Balık Dondurucuda Nasıl Saklanır? İnsan sağlığı açısından oldukça önemli gıdalardan birisi olan balık her hafta tüketilmelidir. İçerisinde bulundurduğu vitamin..

Balık Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli gıdalardan birisi olan balık her hafta tüketilmelidir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler herhangi bir bitkisel üründen alınamadığı için balık tüketimi insan sağlığı için oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizde avlanma yasağı geldiği dönemlerde Deniz balıklarını bulmak zor olduğu için bu ürünlerin profesyonel şekilde saklanması gerekmektedir. Balıkları profesyonel şekilde saklamak için uygulamamız gereken birbirinden farklı metotlar bulunmaktadır. Bu metodları çok dikkatli bir şekilde uygulamak sağlık açısından büyük önem teşkil ediyor. Yanlış bir uygulama olduğu zaman insan sağlığını tehdit edecek durumlar ortaya çıkabilir. Balıklarımızı uzun süre saklamak istediğiniz de dondurucuyu kullanmanız gerekiyor ve Dondurucuda balık sonradan tüketilmesi için çıkarttığınız da tek seferde tüketilmelidir.

Balıklar dondurucuda nasıl saklanır?

Balıklar dondurucuya koymadığı takdirde maksimum 2 gün kadar tazeliğini saklayabilirler. Buzdolapları içerisinde 9 derecenin altında balıkları saklamak için herhangi bir tabak ya da kap yeterli olacaktır. Eğer ki daha uzun süre saklamak ve balıklarımızı vakti dışında tüketmek istiyorsanız Bazı özel teknikler uygulamanız gerekiyor. Balıklara bir alüminyum folyo ya da özel olarak vakumlanmış bir poşet içerisinde uzun dönem saklamayı başarabilirsiniz. Balıkların uzun boyutlarına göre saklama şekli değişiklik gösterebilir. Somon lüfer gibi balıkları tek başına sormanız daha uygun olacaktır. Bununla birlikte hamsi barbunya gibi balıkların da bir arada saklanması yine uygun olabilir. Balıkları saklarken fileto işlemi yaparsınız ve bu fiyata işleminde Yengeçlerin üzerinden kafaya doğru çapraz bir şekilde keserek başlarsınız. Balın içerisindeki tüm pislikleri attınız Bu yöntem sonrasında kemikleri de bıçak yardımıyla rahatça çıkartıp balığı temiz bir hale getirmiş olursunuz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra balıklarımızı daha kolay saklanabilir hale gelmiş olur. Ardından buzdolabı poşetinin içerisine bunları rahat saklayabileceğiniz ebatlarda yerleştirerek saklama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Balığınızı uzun süre saklarken diri kalması için fileto işleminden sonra marine etme yönteminde kullanabilirsin. Marine etmek için limon Defne yaprağı tuz ve biraz zeytinyağı yeterli olacaktır. Tamamladıktan sonra rahatlıkla iki ay kadar bir süre boyunca balıklarımızı saklayabilirsiniz. 22036