Baki İsminin Anlamı

Baki İsminin Anlamı

Baki İsminin Anlamı Yeni doğan çocuğa isim verebilmek için isimlerin anlamını bilmek önem arz eder. Bu nedenle hangi ismin ne anlama geldiği toplumumuzda merak edilen konuların başında gelir. İnsanların kişiliğinin belirgin haline gelmesinde isminin önemi bulunmaktadır. Tamamen isme göre kişilik oluşmaz ancak azımsanamayacak ölçüde etki ettiği söylenebilir. İsim seçimi yapılırken çok dikkat edilmelidir Birçok ismin anlamı gibi Baki isminin anlamı da çok merak edilenler arasındadır.

 Anne ve babalar tarafından koyulan isim çocuğun karakteri üzerinde olumlu ya da olumsuz özellikler kazanmasına sebebiyet verdiğinden dolayı isim tercihlerinde araştırma yapmak önemlidir.  Baki isminin anlamı bu nedenle bilinmesi gerekli isimlerdendir.

Baki isminin anlamı,  dokuz farklı anlamda tanımlanmıştır. Toplumumuzda çok bilinen anlamı Allah’ın sıfatlarından biri olduğudur.  TDK’deki anlamına bakılacak olunursa;  öteki, bir şeyden arta kalan anlamına gelmektedir. Baki isminin anlamı, incelenecek olursa kelime kökeni olarak Arapça/Farsça kökenli bir isim olup günümüzde kullanımı  yaygındır. Bir diğer kaynağa göre Baki ismi sonu olmayan, ebedi anlamına gelir. Bir diğer anlamı ise; güçlü sağlam erkek, tarihimizde bir Kağan ismidir.  Genellikle Baki ismi erkek çocuklarına verilmektedir.

Baki isminin anlamı göz önüne alınarak Baki isminin kişilik analizi yapıldığında bu isme sahip kişilerin enerjileri yüksektir. Gözlemleme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Eğlenmeyi, eğlenceli ortamları çok severler. Aşırı sakin tavırları vardır, panik anlarında bir köşeye çekilip sakince düşünürler. Bu onların dışarıdan zayıf karakterliymiş gibi görülmesine neden olur ama öyle değillerdir. Maddi başarıları oldukça fazladır. Arkadaş canlısı olup arkadaşlık bağları güçlüdür. İş hayatlarında ise işlerini severek yaptıklarından ötürü başarılıdırlar.  Hayatlarını çalışmalarıyla yani işleriyle birleştirmişlerdir. Boş durmayı, boşa zaman harcamayı hiç sevmezler.   Baki isminin anlamına bakıldığında bu isim Kuran-ı Kerim’de geçen isimler arasında da yer alır. Kuran’da Bakara Suresi 278 ve Nahl suresi 96. Ayette geçmektedir.

  Türkiye’de Baki ismini 16 bin 456 kişi vardır. Baki ismini taşıyan kişilerden 2 bin 464’ü İstanbul, 1428’i Ankara’da ve 879’u ise İzmir’de bulunur. Baki isminin Türkiye’deki oranlarına bakıldığında yaygın bir isim olduğu da görülmektedir.

 Baki ismini taşıyan kişiler çekici olma özellikleri ile bilinirler. Alımlı ve bakımlıdırlar. Baki ismini taşıyan kişilerde şeytan tüyü olduğu söylenebilir. Fikirleri sabit değildir ve yeni fikirlere de önem verirler. Konuşmayı severler ancak bazı zamanlar çok fazla suskun olabilirler.   Baki ismini taşıyan kişiler düşünceli, ağır başlı, nerede nasıl davranacağını bilen kişiler olmalarından dolayı çok sevilirler.

Baki ismini taşıyan kişiler arkadaş canlısı, her zaman yeni hedefler peşinde koşan, yenilikçi, aktif ve canlı bir yapıya sahiptirler. Küçük şeylere mutlu olabilirler. Saf ve heveslidirler.  Macerayı severler, neşeli, sporcu, yeni şeyleri denemekten çekinmezler. Bu isme sahip kişilerin asla vazgeçmeyen yapıları vardır ve aşırı duygusaldırlar.

Baki ismini taşıyan kişiler genellikle dalgalı ve kalın telli saçları vardır. Sporu sevmelerinden dolayı sağlıklı bir görüntüleri vardır. Alın yapıları geniş ve düzdür. Geniş omuzlu, uzun boylu ve  belirgin yüz hatlarına sahiptirler.  Vücut yapısı orantılıdır. Kaşları eğri şeklindedir ve bu onu çekici yapar.  Ses tonları kararlı olduklarını gösteren bir yapıdadır.

Baki ismi caiz mi; diye sorulacak olunursa, Baki isminin anlamı dikkate alınarak bakıldığında çocuklara konulması caiz isimlerden olduğu söylenebilir. Ancak yine de isim koyarken Baki isminin anlamı gözden geçirilmelidir.

baki-isminin-anlami-28804
Baki İsminin Anlamı

Baki isminin isim analizi;

 • B: Sezgileri kuvvetli
 • A : Atılgan-enerjik
 • K : Başarılı
 • İ : Hassas ve duygusal

Baki ismine uyumlu isimler; Nafi, Abdülbaki

Baki isminin numerolojisine bakıldığında; toplam 29 çıkmaktadır. Baki isminin alfabedeki harf sıralaması ile bu sonuç bulunur.  Baki ismine sahip olan bulunmamaktadır.

Baki isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Tarihimizde Bir Kağan
 • 2 – Güçlü, Sağlam Erkek
 • 3 – Sonu Olmayan, Ebedi Olan.
 • 4 – Allahın İsimlerindendir. Genellikle “Abd” Takısı Alarak Kullanılır, [Bakınız: Abdülbaki]. Kalıcı, Sürekli, Devamlı. Varlığının Sonu Olmayan. Ölümsüz.
 • 5 – Artan, Kalan, Geriye Kalan.
 • 6 – Korunmuş. Baki: – Ünlü Türk Şairlerinden Olup Asıl Adı Abdülbaki Mahmuddur.
 • 7 – Bir şeyden artan miktar.
 • 8 – Öteki.
 • 9 – Allah isimlerinden (Bâkî)

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Söylenişi: ba:ki:
Kuran ‘da geçiyor.

Baki ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Baki ismini kullanan 16.456 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Baki ismini kullanan 2.464 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Baki ismini kullanan 1.428 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Baki ismini kullanan 879 kişi bulunmaktadır.

Baki isminin Türkiye sıralaması

Baki en çok kullanılan 812. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 360. isimdir.

Baki isminin Harf Analizi

Kişiye Baki ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Baki İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Baki ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Baki isminin anlamını gözden geçirin!

Baki İsminin Numerolojisi

Baki isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
A: bir
K: on dört
İ: on iki
TOPLAM: 29

Baki ismi çeşitli kültürlerde ve bölgelerde kullanılan bir isimdir. İşte Baki ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

 1. Baki İlkin: Türk ressam ve sanatçı. Soyut dışavurumcu tarzda eserler üretmiştir.
 2. Baki Mercimek: Türk futbolcu. Genellikle Trabzonspor’da forma giymiş ve Türkiye milli futbol takımında oynamıştır.
 3. Baki Davrak: Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. “Duvara Karşı” ve “Kurşun Adres Sormaz” gibi filmlerde rol almıştır.
 4. Baki Şeref: Türk milli güreşçi. Grekoromen stilde Türkiye şampiyonlukları ve uluslararası başarıları vardır.
 5. Baki Hanmaşoğlu: Türk tiyatro oyuncusu. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda uzun yıllar sahne almıştır.

Yukarıda belirtilen kişiler, Baki ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örneklerdir.

78069