Baharat Nasıl Uzun Süre Korunur? Uzun Süre Saklamanın İpuçları

Baharat Nasıl Uzun Süre Korunur? Uzun Süre Saklamanın İpuçları. Son derece uzun raf ömrüne sahip gibi görünse de doğru koşullar sağlanamadığında kısa sürede bozulabilir. Bayatlayan baharatlar ise ciddi anlamda lezzet düşüşlerine sebebiyet verir. Burada en önemli noktalardan birisi  kullanım amacıdır.

Çünkü yemeklere, salatalara ya da et üzerine atıldığında lezzeti katlayarak damak tadına hitap eden bir nota yakalamayı amaçlar. Oysa tazeliğini yitirmiş bir çeşni lezzeti üst notalara çıkarmak yerine negatif yönde etkiler.

Tabii ki doğallık bu aşamada öne çıkabiliyor. Günümüzde hileli ürünlerin artmasıyla beraber pek çok kimyasal içeren çeşitlerine rastlamaya başladık.

Doğal bir baharatın bile kalitesizliğini örtmek için gıda boyası ya da çeşitli tat arttırıcı kimyasal bileşenler eklenebiliyor. Bu durumda da hem tat ve koku olarak hem de sağlık açısından sorun yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Baharat Nasıl Uzun Süre Korunur

Baharatlar Nasıl Saklanmalı?

Eğer baharatları daha uzun süreler tazeliğini yitirmeden saklamayı düşünüyorsanız bazı püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. Bunlar aslında tahmin etmesi zor olmayan ipuçlarıdır.

Ancak uygulama aşamasında yapacağınız bir aksama baharatların kısa bir sürede kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Satın alırken organik ürünleri tercih etmek bu aşamada ciddi bir öneme sahip.

Organik ürünler içerisinde herhangi bir katkı maddesi barındırmadığından ötürü uzun süreler dayanabilir. Böylece yaşanan stoklama sorunlarıyla karşılaşılmaz.

Saklama koşullarında dikkat etmemiz gereken en önemli noktaların başında kullanacağımız kap geliyor. Günümüzde plastik kullanımı ciddi oranlara ulaştı.

Fakat baharatlar kesinlikle cam kaplar içerisinde tutulmalıdır. Kavanoz cam olmak zorundadır.

Bu hem uzun ömürlü olması hem de sağlıklı bir biçimde korunabilmesi için önemlidir. Cam kavanozların kapakları kesinlikle uyumlu olmalı ve kavanoza dışarıdan hava akışını kesmelidir. Çünkü hava aldığı sürece tazeliğini koruyabilmesi olanaksızdır.

Çoğunlukla baharatlıklar dekoratif olması açısından mutfak dolaplarında uygun bir noktaya konurlar. Oysa baharatların daha doğru koşullarda saklanabilmesi için karanlık ve ışık görmeyen bir ortama ihtiyaçları vardır. Yani güneş ışığına doğrudan maruz bırakılmaması gerek.

Mutfak dolaplarında yer alan baharatlıkların dekoratif olmasının yanı sıra aynı zamanda işlevsel olması da önemlidir. Ocağın yakınında ya da fırının üzerinde durması da ısı ve nem açısından olumsuz bir süreç yaşatacaktır.

Bozulmuş baharatlar direkt olarak kokusunu yitirir. Tadını çok sevdiğiniz ya da kokusuna hayran olduğunuz çeşniler tadından ziyade kokusunu alamıyorsanız direkt olarak çöpe atmalısınız. Hem sonradan ilave edeceğiniz baharatın bozulmasını sağlayacak hem de özellikle mide sağlığınıza zarar verecektir.

Baharatlık ya da baharatların bulunduğu kavanoza pirinç taneleri eklemeniz nemi çekeceğinden bozulma sürecini ortadan kaldıracaktır.

Tuzluk içerisinde sürekli gördüğünüz pirinç tanelerinin amacı budur. Ayrıca kendiniz öğütüyorsanız ve baharatları ot olarak alıyorsanız bunları saklama aşamasında da özen göstermeniz gerekir. Çünkü bu baharatlar dışarıda durmamalı ve dolapta saklanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap