Bade İsminin Anlamı

Bade İsminin Anlamı

Bade İsminin Anlamı Kız çocuklarına en sık verilen isimlerden birisi olarak görülen Bade isminin Türk edebiyatında ve kültüründe önemli bir yeri bulunmaktadır. Ebeveynlerin sıklıkla kız çocuklarına Bade ismini koydukları görülmektedir. Çocuğuna bu ismi koymak isteyen kişilerin, öncelikle Bade ismi ne anlama gelir, sorusunun cevabını araştırması gerekmektedir.

Bade ismi birden fazla anlama tekabül etmektedir. Fakat en bilinen ve en yaygın olan anlamı ‘‘duru ve gül gibi güzel’’ şeklindedir. Divan Edebiyatı’nda Bade isminin anlamı şarap, içki olarak da bilinmektedir. Farsça kökenli bir kelime olması sebebiyle bu ismin aynı zamanda aşk manasını taşıdığı da görülmektedir. Özellikle Türk edebiyatının, Divan Edebiyatı döneminde sıklıkla kullanılan bu kavram günümüzde bir kız çocuk ismi olarak da kullanılmaktadır.

Divan edebiyatının yanı sıra Tasavvufi Edebiyat çevresinde de Bade’nin aşk anlamını taşıdığı görülmektedir. Halk şiirinde ise Bade, aşkı sunan içki anlamlarını taşımaktadır. Aşığın aşık olabilmesi için bade içmesi gereklidir. Edebiyatın farklı devrelerinde farklı anlamları bulunan bu ismin, bu sebeple Türk edebiyatındaki ve kültüründeki yeri son derece önemli ve büyüktür.

Çocuğuna Bade ismini koymak isteyen kişilerin öncelikle bu ismin analizlerini, incelemelerini ve ismin sahip olan kişide oluşturduğu özellikleri araştırması gerekmektedir. Bu bağlamda öncelikle Bade isminin karakteristik özellikleri incelenmektedir. Bade ismine sahip olan kişilerin genellikle güçlü bir iradeye sahip oldukları, motivasyonlarının yüksek olduğu ve aynı zamanda da kendilerine güvenlerinin son derece yerinde olduğu görülmektedir. Bu isme sahip kişilerin girişimci, cesur, hızlı öğrenen bir yanları bulunmaktadır. Aynı zamanda Bade ismindeki kişilerin liderlik etmeye elverişli oldukları da görülür. Bu ismin olumlu özellikleri arasında hareketlilik, samimi olmak ve atılganlık da bulunmaktadır.

Her isimde olduğu gibi Bade isminin olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu isme sahip kişilerde görülen olumsuz yönlerden en çok öne çıkanı karamsarlıktır. Aynı zamanda Bade ismindeki kişilerin farklı insanların etkilerinde çabucak kaldığı ve manipüle olduğu da görülebilmektedir. Yine de bu isim incelenirken, ismin olumlu yönlerinin olumsuz yönlerinden çok daha fazla olduğu yorumu getirilmektedir.

Karakteristik özelliklerin yanı sıra Bade isminin fiziksel özellikleri incelendiğinde de bu isme sahip kişilerin; zayıf, uzun boylu, keskin yüz hatlarına sahip ve ince dudaklı oldukları görülmektedir. Aynı zamanda bu isme sahip olan kadınların kararlı ve etkileyici ses tonları da dikkat çekmektedir. Geniş ve çukurlu bir çene de bu isme sahip kişileri tanımakta yardımcı olan bir diğer detaydır.

İsmi detaylı bir şekilde incelerken Bade isminin harf analizi de dikkate alınmalıdır. Bu isim içerisinde bulunan B harfi güçlü önsezileri, A harfi enerjik olmayı, D harfi hırslı olmayı, E harfi ise sıkıntılara karşı mücadele etmeyi çağrıştırmaktadır. İsim içerisinde bulunan harflerin anlamları olumlu şekillerde yorumlanmaktadır.

Bade ismi ile uyumlu isim arayışı içerisinde olan kişilerin Bade ismine benzer isimler araştırmasını da yaptığı görülür. Bu bağlamda Bade ismine alternatif olarak; Badegül, Badem, Gülbade, Badiye, Gülsade, Gülbadem, Azade, Buse, Bilge, Beste gibi isimlerin bulunduğu görülmektedir. Bu isimle uyumlu olan erkek isimlerine bakıldığında ise; Berke, Bilge, Beyzade, Bukre, Büke gibi isimlerle karşılaşılmaktadır. Bade ismi ile uyumlu olan ya da Bade ismine alternatif olabilecek isimler bu şekilde sıralanabilmektedir.

Bade ismi hakkında araştırma yapılırken Bade ismindeki ünlüler araması da gerçekleştirilmektedir. Bu isme sahip olan pek çok ünlü şahsiyete rastlamak mümkündür. Ünlü oyuncu Bade İşçil, bu isme sahip olan ünlüler arasında ilk akla gelen şahsiyettir. Bu ismin yanı sıra son zamanlarda ünlenmiş olan şarkıcı Bade Derinöz de bu ismin taşıyıcısı olan ünlüler arasında yer almaktadır.

Bade isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bade Ve Gül Kelimelerinin Birleşiminden Meydana Gelmiş Bir İsimdir.
  • 2 – Arı Duru Ve Gül Gibi Güzel
  • 3 – Tasavvuf edebiyatında “Aşk” manasında da kullanılır.
  • 4 – Şarap, içki. İsim olarak kullanılır

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: ba:de
Kuran ‘da geçmiyor.

bade-isminin-anlami-86333
Bade İsminin Anlamı

Bade ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Bade ismini kullanan 7.282 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Bade ismini kullanan 1.974 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Bade ismini kullanan 448 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Bade ismini kullanan 1.017 kişi bulunmaktadır.

Bade isminin Türkiye sıralaması

Bade en çok kullanılan 1262. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 600. isimdir.

Bade ismini kullananların sayısı, son bir yılda 671 kişi artmıştır.

Bade isminin Harf Analizi

Kişiye Bade ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Bade İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Bade ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Bade isminin anlamını gözden geçirin!

Bade İsminin Numerolojisi

Bade isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
A: bir
D: beş
E: altı
TOPLAM: 14

Bade ismi Türkiye’de oldukça yaygın bir isim olmakla birlikte, birkaç ünlü Bade’ye örnek vermek mümkündür. İşte bazı ünlü Bade’ler:

  1. Bade İşçil: Türk oyuncu ve model. “Ezel” ve “Hayat Şarkısı” gibi dizilerde rol almıştır.
  2. Bade Aksoy: Türk oyuncu. “Behzat Ç.” dizisindeki Fulya karakteriyle tanınmıştır.
  3. Bade İnan: Türk ressam ve sanatçı. Soyut ve deneysel tarzda eserler üretmektedir.
  4. Bade İşçil Özbek: Türk basketbolcu. Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nda oynamaktadır.
  5. Bade İşçil Bayraktar: Türk şarkıcı ve oyuncu. “Beşiktaş Kültür Merkezi” müzikali ile tanınmıştır.

Yukarıda belirtilen kişiler, Bade ismini taşıyan bazı ünlü kişilerdir.

37016