Bacak Antrenmanını Es Geçmeyin! Neden Kasları Geliştirmeliyiz?

Bacak Antrenmanını Es Geçmeyin! Neden Kasları Geliştirmeliyiz? Neredeyse pek çoğumuz bacak antrenmanlarından nefret ederiz, bunu itiraf edelim. Türlü bahanelerle bacak çalışmayan birçok sporcu bulunuyor.

Neden bacak çalışmayı sevmiyoruz peki? Vücut geliştirmenin en önemli ve en hacimli kas grubu olan bacaklara neden gereken önem verilmiyor?

Bacak Kaslarına Özen Gösterilmiyor

Bacak Kaslarına Özen Gösterilmiyor

Yalnızca üst bedenin öne çıktığı ve prim yaptığı günümüzde, haliyle pek çok insan sadece üst vücudunu geliştirmeye özen gösteriyor. Üstelik üst vücuda odaklanmak daha kolay olduğundan ve daha zevkli olduğundan genellikle bacak antrenmanlarından kaçmaya neden oluyor.

Genel olarak başkalarını etki altına almak adına; kol, omuz, göğüs gibi ayna kaslarını sergilemekten hoşlanıyor olabilirsiniz. Fitness salonuna adım atan bireyler derhal bu ayna kas gruplarına yönelerek bacak gibi geliştirmesi daha zor olan kas grubunu arka plana atmasına neden oluyor.

Bacak Antrenmanına Kısa Vadeli Bakılıyor

Fitness salonuna üye olan hiç kimse 10 yıl süresince antrenman yapacağını düşünerek üye olmamaktadır. Herkesin, hedeflerine çok kısa sürede ulaşmak istediği aşikardır.

Bacak antrenmanları diğer kas gruplarına göre daha da zorlayıcı yapıdadır, bu da sporu uzun süre düşünmeyen insanlar için gereksiz bir çalışma gibi düşünülüyor. Amacına kısa sürede ulaşmaya çalışanlar da bu zamanlarda bacak yerine üst gövde antrenmanları ile yapmayı tercih ediyor.

Bacak Antrenmanları Gerçekten Zordur

Bacak Antrenmanları Gerçekten Zordur

Oysa üzgün bir bacak antrenmanı; hem üst vücut kadar keyifli değil, hem de oldukça zorlayıcı olarak tanımlasa de son derece yararlıdır. Kısa sürede hayalindeki vücuda kavuşmayı amaçlayan birinin bacak antrenmanını es geçmesi, süreyi uzatmaktadır.

Squat ya da deadlift gibi postürü ve yapılışı açısından zor olsada, son derece yararlı egzersizleri yapabilmek gerçek bir motivasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Profesyonel seviyedeki sporcuların bile zorlanarak yaptığı bacak antrenman çalışmaları, spora yeni adım atanlar ve kolay yola kaçanlar için büyük bir zorluk oluştururlar.

Neden Bacak Kaslarını Çalıştırmalıyız?

Kuvvetli bir beden için, üst vücuda verdiğiniz özeni alt vücuda da göstermeniz gerekiğini söyleyelim. Özellikle sosyal hayatınızda da çok fazla kullandığınız bacak kaslarınızı güçlendirmek, oldukça önemidir.

Üstü kalın, altı sıska bir vücuda sahip olmak istemiyorsanız, en azından haftada bir kez bacak kaslarınızı çalıştırmanız gerektiğini hatırlatalım. Bedendeki en hacimli kas kütlesi olan bacak kaslarını çalıştırmanız sayesinde; hem estetik dengesizliğin kaybolmasını sağlayabilir, hem de daha fazla büyüme hormonu salınımına neden olarak diğer kas gruplarınızın da aynı zamanda gelişimini hızlandırabilirsiniz.

Size önerimiz; kısa süreli hedeflerden uzak durarak, bacak antrenmanlarını kalıcı hale getirmeniz yönünde olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap