Azeri Yemekleri

Kendine has tarifleri ile dünya mutfağı incilerinden sayılan Azeri mutfağı oldukça çeşitli ve rengarenktir. Türk mutfağına benzer tarafları olsa da Azeri mutfa..

Kendine has tarifleri ile dünya mutfağı incilerinden sayılan Azeri mutfağı oldukça çeşitli ve rengarenktir. Türk mutfağına benzer tarafları olsa da Azeri mutfağı damak tadınızı değişmeğe iddialı. Doğunun etkisinden ilham alarak değişik baharatlarla yemekleri zenginleştiren Azerbaycan aşçıları yüzyıllardan beri günümüze geleneksel yemekleri taşımağı başarmış. Genellikle bol tereyağlı ve kuyruk yağlı yemekler Azeri mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Ana yemekler sırasına içi levengi adlandırılan içlik ile doldurulmuş tavuk, balık, dana ve kuzu eti girer. Zeytinyağı pek çok kullanılmaz. Çorbaları oldukça meşhurdur. Dünyada meşhur olan doğa (yoğurt çorbası), piti (kuzu eti ve nohudun eşsiz birleşiminden yapılır), sebze kavurma (çeşitli yeşilliklerden yapılır) gibi yemekler Azeri mutfağının incilerindendir. Hazar denizinden sofralara sunulan havyar, hazar somunu, kefal gibi balık ve balık ürünleri ülkeye gelen her turistin gözdesidir. Yüzden fazla çeşidi bulunan pilav Azeri mutfağında şah yemek olarak adlandırılır. İster döşeme pilav (pilav altına dizilmiş kuzu etli), ister kavurmalı (kavurmalarında kuru kayısı, kestane ve kuru erik kullanılır), isterse de şah pilav (yufkalarla donatılan) size gururla sunulacak yemeklerden biri. Dolma konusunda komşu ülkenin mutfağı oldukça iddialı. Bazen 3 bacı adlandırılan (yörelere göre pişirme şekli ve ismi değişik olabilir) patlıcan biber ve domatesten oluşan dolma kıyma ile doldurularak yapılmakta. Türk mutfağında daha çok zeytinyağlı yapılan sarma dolma Azeri mutfağında etli yapılır ve sıcak halde yoğurtla sunulur. Hamur yemekleri ile de oldukça zengin olan Azeri mutfağında hingel, düşbere, erişte gibi yemekleri tadabilirsiniz. Türk mutfağına benzer yemeklerden biri de gözlemelerdir. Azeri mutfağında gutab olarak ismi geçen bu yemeklerin farklı çeşitleri bulunmakta. İsteğe göre yeşilliklerden, peynirli veya etli yapılabilir. Fakat Azeri mutfağı için gutab geleneksel olarak kuzu bağırsak ve karnından yapılır.

Et Yemeklerinin Yeri Ayrı

Azerbaycan mutfağının başka gözde yemeklerinden lüle kebab, şiş kebab ve koroğlu kebap örnek gösterilebilir. Tatlı olarak size hamurdan ve cevizden (badem veya fındıkla da yapılır) yapılan baklava, goğal, şekerbura, badambura gibi geleneksel tatlılar sunulur. Genellikle bu tatlılar ülkede büyük bir kutlamayla geçen Nevruz bayramında her evde yapılır 75107