Ayva Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Ayva sirkesi, diğer türleri gibi yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Bağışıklığa iyi gelen faydaları bulunur. Aşırı tüketim mideye zararlıdır.

Ayva Sirkesi

Yapısında şeker bulunduran meyvelerin, sulu bir ortamda asetik asit üreten bakteriler ve mayalar tarafından fermantasyonu sonucunda oluşan sirke, daha çok yemek ve temizlik sektöründe sıkça kullanılan kokusu keskin asidik bir sıvı olarak bilinir.

Günümüzde farklı meyve tiplerinden yapılan sirke çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda ayva sirkesi öne çıkan bir sirke çeşidi olmuştur. Bir iki kilogram temizlenmiş ve doğranmış ayvayı, meyve suyu, şişe suyu ve ekmek mayasının oluşturulduğu karışımın belli bir süre fermente edilmesi ile ayva sirkesi oluşmaktadır.

Mayalanma ve fermantasyon denilen etil alkolün asetik aside dönme reaksiyonu sıcak havalarda daha çabuk gerçekleştiği için, ayva sirkesi karışımları daha çok haziran, temmuz gibi yaz aylarında kurulmalıdır. Bu aylarında kurulan ayva sirkesi, kısa bir süre içinde oluşacaktır. Sertifikalı üreticilerden veya kendi kurduğunuz ayva sirkesini dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Ayva Sirkesi Nasıl Saklanır?

Sertifikalı satıcılardan veya evde ortamında kurduğunuz ayva sirkesini saklamanın ve muhafaza etmek için camdan üretilmiş kavanozlar, şişeler veya kaplar kullanmaktır.

Ana maddesi asetik asit olan ayva sirkesi eğer plastik veya çelik kaplarda saklanırsa, içinde bulunduğu kabın duvarlarını aşındırarak, kapların üretiminde kullanılan son derece kanserojen ve ağır metaller gibi zararlı maddelerle karışır. Bu nedenle ayva sirkesi mutlaka camdan yapılmış gereçlerde saklanmalıdır. Bu şekilde ayva sirkesi nasıl saklanır sorusunu cevaplamış oluyoruz.

Ayva Sirkesi Yemeklerde Nasıl kullanılır?

Ayva sirkesi yemeklerde nasıl kullanılır hale getireceğinizi düşünüyorsanız eğer, ayva sirkesini günlük hayatta hazırladığınız tüm yemeklerin içinde kullanabilirsiniz.

Ayva sirkesinin en çok yakışığı şeylerin başında salatalar, çorbalarda, değişik çaylar, tencere yemekleri ve kabartıcı malzemelerin gerektiği hamur işi, kek ve börek sayısız tarifte kullanılmaktadır.

Ayva sirkesi içinde bulunan asetik asitten dolayı yapısı kolay bozulabilen bir sirkedir. Bu sebepten dolayı, sıcak yemeklerde özellikle çorba ve tencerede pişen yemeklere ayva sirkesi en son eklenmelidir. Mümkünse bu yemekler piştikten sonra ilave edilmelidir.

Aynı zamanda ayva sirkesi eklenen yemeklerde koruyucu olarak yer alarak, pişirilen yemeklerin daha uzun süre bozulmadan kalmasına yardımcı olur.

Patates, havuç, yer elması, ıspanak, kereviz, maydanoz, soğan gibi toprakta büyüyen sebzelerin; gübre, toprak, tarım ilacı, böcek ve mikrop gibi unsurlardan arındırılmasını sağlar. Sebzelerinizi beklettiğiniz suyun içine koyacağız birkaç kaşık ayva sirkesi ile sebzeleriniz artık daha hijyenik olacaktır.

Ayva Sirkesinin Faydaları

Ayva sirkesinin bilinen birçok faydası bulmaktadır. İçinde bulundurduğu asetik asit bakterileri ve mayadan oluşan ayva sirkesinin yararları şu şekildedir;

– Sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak daha dinç ve huzurlu yapar,

– Saç köklerini etkileyerek, zayıf saç köklerini güçlendirir ve dökülen bölgelerde yeniden saç çıkartır,

– Vücutta özellikle damarlarda biriken kolesterolü dengeler, gut hastası veya fazla et tüketen kişilerin kullanması tavsiye edilir,

–  Ödemli çözücü etkisiyle, vücuttaki şişlikleri indirir,

– Vücutta birikmiş ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur,

–  Yapısındaki vitamin ve mineraller dışarıdan gelecek olan hastalıkları önler, özellikle solunum yolu hastalıklarına karşı direnç oluşturur,

–  Sindirim sistemini etkileyerek, mide ve bağırsaklar gibi sindirim organlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur,

– Sindirim sisteminde oluşan mide yanmalarına iyi gelir,

– Mide ve bağırsak zarını onarır ve temizler;  bu sayede en yaygın sindirim sistemi hastalıklarından gastrit, ülser veya polip gibi hastalıkların oluşmamasını sağlar,  

– Vücut metabolizmasını hızlandırarak depolanan yağların yıkılmasını sağlar, obezite gibi kilo problemlerini engeller,

– Kişilerde oluşan uyku problemlerini çözer ve daha dinç uyanmayı sağlar,

– Vücuttaki dolaşımı onarır, kanın vücudun her yerine ulaşmasını sağlar,

– Dolaşım sisteminde gezinerek, damarlarda oluşan, damar tıkanıklığı, damat sertliği ve bu gibi durumların sebebiyet verdiği kalp krizi ve panik atak gibi ölüme sebebiyet verecek hastalıkları önlemekte kullanılır,

– Yapısında bulunan asetik asit ile bakteri ve mikropları parçalar, dezenfekte işlemleri gereken her yerde özellikle ev temizliğinde kullanılır,

– Yüksek tansiyon hastalarının muzdarip olduğu kan basıncını dengeleyerek daha sağlıklı bir yaşam sağlar,

-Antiseptik özelliği sayesinde vücutta çıkan yaraların temizlenmesinde kullanılır, aynı zamanda bu yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar,

– Bademcik ve boğazda hissedilen kaşıntı ve öksürme hissini hatta ağrıyı iyileştirir,

– Vücut ısısı normalden yüksek olan kişilerin ateşlerini düşürülmesinde kullanılan ıslak kompreslerde kullanılır,  

– Sivilce, akne, siyah nokta, beyaz nokta, kabarıklık gibi yüz cildi sorunlarına iyi gelerek bunların temizlenmesini sağlar.

Bunlar genel olarak ayva sirkesinin faydaları olarak bilinmektedir.

– Ayva Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Doğada hormonsuz, ilaçsız ve antibiyotiksiz olarak büyütülen organik ayvaları kullanılarak üretilen ayva sirkesinin çok fazla hastalık ve soruna iyi geldiği bilinmektedir. Ayva sirkesi nelere iyi gelir sorusuna cevap olarak ise;

–        Kemik ve kıkırdak yapısının güçlenmesine,

–        Yaraların temizlenmesinde ve çabuk iyileştirilmesinde, yaralardan kaynaklı oluşan izlerin giderilmesinde,

–        Hazmı kolaylaştırarak besinlerin daha kolay öğütülmesine,

–        Dolaşım sistemi rahatsızlıklarına,

–        Sindirim sistemi organlarında oluşan ülser ve gastrit gibi hastalıklara,

–        Bronş ve bronşit gibi solunum yollarında oluşan problemlere,

–        Yüzde bulunan akne, sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde,

–        Vücut metabolizmasını hızlandırarak kilo verimine,

–        Anemi tedavisine iyi gelir.

Günde ortalama üç yemek kaşığı ayva sirkesi tek olarak tüketildiğinde, vücut metabolizma hızı artar ve kilo verdirir, vücut direnci ve bağışıklık sistemi güçlenir, dolaşım, sinir ve sindirim sistemi koruyarak bireyleri hastalıklardan korur.

Ayva Sirkesinin Kalorisi

100 mililitre yani litreni 1/10’ u kadar olan ayva sirkesinin kalorisi 20 Kcal civarındadır. Ayva sirkesi yağ veya protein içermemektedir. Yapısında protein veya yağ gibi temel yapı taşlarını taşımaz bunun yerine vücut direncini destekleyecek belli başlı minerallerden kalsiyum ve magnezyum bulundurur. Aynı zamanda A ve B vitamini yönünden oldukça da zengindir.

Ayva Sirkesinin Zararları

Ayva sirkesi genel olarak çok sağlıklı bir sirke türüdür. Her şeyin yararının olduğu gibi ayva sirkesinin zararları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ayva sirkesi de çok kullanıldığında kişilerin özellikle sindirim sistemlerinde sorunlar yaratmaktadır. Günlük üç ya da dört yemek kaşığı ayva sirkesi kullanımı bir kişi için oldukça yeterlidir. Bu miktarlar üzerinde sirke kullanımı sonucunda;

Sindirim sistemlerinde büyük rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ya da mide – bağırsak rahatsızlıkları bulunan kişilerin fazla ayva sirkesi tüketmeleri rahatsızlıkları tetiklemektedir. Vücuttaki asit ve baz dengesi fazla sirke kullanımı ile bozulur ve dolaşım sorunlarına sebebiyet verir. Aynı zamanda vücutta kusma, ateş ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.

56850