Ayak Hastalıkları ve Bu Rahatsızlıklara Karşı Önlemler

Ayak Hastalıkları ve Bu Rahatsızlıklara Karşı Önlemler. En bilindik ve karşımıza sıkça çıkan ayak hastalıklarını öğrenmek ister misiniz?

Yoğun tempolar ve günlük koşuşturmalar nedeniyle çok uzun süre havasız kalan ayaklar, birçok hastalığa davetiye çıkarmakta haklı olabilirler. Tırnak batmasından koku ve kaşıntıya neden olan ayak mantarlarına, nasır ve siğillere kadar birçok hastalık, insanları olumsuz yönde etkilemeye devam eden yaygın tanılar.

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Ayakta şiddetli ağrılara neden olabilen tırnak batmaları, küçük bir müdahale ile giderilebilmekte de olsa son derece can sıkıcıdır. İleri tıbbi imkanlar ile artık tırnağın çekilmesine gerek kalmadan, problem çözülebiliyor ve tekrarlamamak üzere yok ediliyor. Tırnak batmasına eğilimli olan kişiler, ayakkabı seçimini çok iyi yapmalı, ayak yapısına uygun ayakkabılar tercih etmelidir ki sağlıklarını koruyabilsinler.

Ayak Mantarı

Ayaklarda en sık görülen hastalıklardan biri olan mantar, ayak parmak aralarından başlayarak yayılan rahatsız edici bir sorun. Genellikle kendi terliğinin dışında başka birinin terliğini kullanmak bu hastalığı adeta davet ediyor. Hastalığın ilk aşamalarında kortizonlu kremler ile tedavi edilmeye çalışması gerekir. Mantarın kendini tekrarlamaması için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Ayak Hastalıkları içinde Çok Görülen Nasır

Ayak Hastalıkları içinde Çok Görülen Nasır

Halk arasında en bilindik olan Nasır, ayak derisinin zamanla sertleşmesi ve kalınlaşmasına sebep olmasıyla meydana geliyor. Ayak parmakları arasında da görülebilen nasırdan korunmak için, duştan sonra düzenli olarak nemlendiriciler kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Eğer hastalık çok ilerlemişse, mutlaka bir uzmana başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Siğiller

Siğiller

Siğiller ise ortak kullanım alanları ve eşyalarla bulaşabilen bir durumdur. Eğer zamanında tedavi edilmez ise zamanla daha da yayılabilirler. Bir uzmana başvurarak mutlaka erken safhalarda tedavi edilmeli ve daha büyük sorunların önüne geçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap