Avukatlık hizmetleri için KDV İndirimi müjdesi! Avukatlık Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Avukatlar için KDV indirimi uzun süredir konuşuluyordu. Bu süreçte KDV indirimi sağlandı ve artık avukat hizmetlerinde %18 KDV olmayacak.

Avukat hizmetleri olarak bilinen ve hem adli yardım hem de adli müzahereti kapsayan durumlarda KDV oranının %18 olduğu biliniyordu. Bir süredir bu oranın aşağıya çekilmesi için çeşitli adımlar atılıyor.

İçeriğimizde ve Avukatlık hizmetleri KDV İndirimi Avukatlık Ücretleri Ne Kadar Olacak Avukatlık hizmetleri KDV detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sonucunda ise beklenen oldu ve avukatlık hizmetlerinde KDV oranı düşürüldü. Artık tüm adli yardım ve danışmalarda %18 yerine %8 KDV uygulanacak.

Resmi gazetede yayınlanan kararla netlik kazanan yeni KDV oranı ile birlikte bir avukat tutulduğunda ya da bir avukata hukuki bir danışma yapıldığında ödenecek tutara %18 yerine %8 KDV dahil edilecek.

Böylece vatandaş daha uygun fiyatlarla avukatlık hizmetine erişebilecek. Cumhurbaşkanı kararıyla resmi gazetede yer alan yeni KDV oranı için geçerlilik süresi ise 1 Aralık 2021 olarak belirtildi. Yani Aralık ayı itibariyle yeni KDV oranı üzerinden fiyatlandırmalar yapılacak.

 

Avukat Ücretleri Ne Kadar Olacak?

 

Avukat hizmetlerinde herhangi bir tarife farklılığı şu an itibariyle uygulanmıyor. Burada barolar tarafından belirlenmiş taban fiyatlar dahilinde tüm hukuk büroları kendi fiyat standartlarını belirlemeye devam edecek. Ancak fiyatlara dahil edilen KDV miktarı için artık %8’lik bir oran kullanılacak.

6100 sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanunu kapsamında değerlendirilen ve yine 1136 sayılı Avukatlık kanunu dahilinde rastladığımız adli yardım ve adli müzaheret hizmetlerinde uygulanacak olan tüm işlemler için KDV alınmaya devam ediyor. %18 olan oranın %8’e çekilmesi ile birlikte biraz daha uygun bir fiyat tarifesiyle karşılaşacağımız kesin.

Fakat burada da avukatın yetkinliği, hukuk bürosunun konumu gibi kıstaslara göre değişken olan fiyatlardan söz etmek mümkün. KDV indirimi ilk olarak 1 Aralık 2021’de uygulanmaya başlanacak.

19797