Avokado En Kolay Nasıl Soyulur? Nasıl Servis Edilir?

Avokado daha fazla tüketilmeye başladığından beri herkesin ulaşılabildiği bir meyveye dönüştü. Özellikle içerdiği besin değerleri yönünden sağlıklı yapısı dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Eğer Avokado hakkında merak ettiğiniz en önemli nokta nasıl soyulduğuysa yalnız değilsiniz. Bu konuda pek çok insanın kafasında soru işaretleri var. Aslında gayet basit bir soyulma işleminin ardından servise hazır hale geliyor.

A vitamininin yanı sıra B vitaminlerini de içeriyor olması sağlık açısından fazlasıyla önemli. B1, B2 ve B3 vitaminleriyle vücudumuzun temel gereksinimlerini karşılıyor.

Ayrıca tokluk hissini fazlasıyla sağlayan bir meyve oluşu diyet yapanlar için favori meyveler arasına girmesini sağlıyor. Minerallere göz attığımızda da çinko, fosfor, manganez, magnezyum, bakır ve demir içeriyor. Potasyum yönünden zengin olduğu kadar protein ihtiyacımızı da karşılıyor.

Avokado En Kolay Nasıl Soyulur? Nasıl Servis Edilir?

Avokado Soyma Yöntemi

Bu kadar faydalı bir meyve olmasına rağmen tropikal sınıfında yer alan avokado artık her markette satışa sunuluyor.

Haliyle herkesin sıradan bir meyve gibi erişmeye başlamasıyla birlikte bu ilginç meyvenin nasıl soyulacağı merak konusu oluyor. Öncelikle şekil itibariyle yabancısı olduğumuz bir meyve olmadığını anlayabiliriz.

Soyulma işleminin bu kadar merak konusu olması ise çok sert bir dış yapısı olmasından kaynaklıdır. Fakat soyarken bunu yumuşattığımız için herhangi bir sorunla karşılaşmıyoruz.

Öncelikle soymadan evvel yumuşatmak için birkaç farklı yöntem kullanabiliriz. İlk yöntem bir bezin içerisine koyarak etrafını sardıktan sonra bir süre beklemek. Bu süreç avokadonun dış yüzeyinin sertliğine bağlı olarak uzun sürebilir.

Ancak kısıtlı vakti olanlar için daha hızlı yumuşatma şekli mikrodalga fırındır. Öncelikle avokadoyu güzelce streç filmle sarmak gerekiyor. Sonrasında ise mikrodalga fırına atarak çevirmeye başlıyoruz. Ortalama 2 dakika içerisinde yumuşama işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yumuşadığını hissettikten hemen sonra bir elma soyuyormuş gibi düşünebilirsiniz. Kabuklarını aldıktan sonra elinizde saf olarak meyvenin iç kısmı kalacak. Bu aşamada da avokadoyu ortadan ikiye kesmeli ve ortasındaki büyük çekirdeğini çıkarmalısınız.

İkiye böldüğünüz parçaları ister elma dilimleri olarak ister küp küp kesebilirsiniz. Genellikle avokado için servis tabağı hazırlanırken küp şeklinde doğrandığını görüyoruz. Böyle yemek hem daha kolay oluyor hem de daha pratik bir servis yapmamıza olanak tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap