Asya İsminin Anlamı

Asya İsminin Anlamı

Asya İsminin Anlamı Kısa ama anlamlı isimler arayışında olabilirsiniz. Özellikle hamilelik dönemine girmeden önce ya da hamileyseniz bebeğinizin cinsiyeti belli olunca isimler ve anlamlarını araştırmanız oldukça normaldir. Sizden bir parça olan bebeğe isim bulmak ebeveynler ve aile büyükleri tarafından aslında oldukça eğlencelidir. Asya isminin anlamı nedir ve neleri ifade eder konusunda merak ettikleriniz varsa hepsine değinerek sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Asya öncelikle bir kıta ismini çağrıştırır. Asya kıtası oldukça büyük kıtalar arasında bulunmaktadır. TDK’da Asya anlamı da bu şekilde ifade edilir. Yani beş kıta arasında en büyük ve kalabalık olanı diye açıklanmıştır. Cana yakın kişi anlamına da gelmektedir. Efsaneye göre Asya ismindeki bir kadın Musa peygamberi firavundan kurtararak Nil nehrinde boğulmaktan kurtarmıştır. O yüzden de Asya ismi kutsal bir isim olarak da nitelendirilir. Arapçada “şifa veren, merhem olan” anlamına geldiği gibi Yunancada ise “güneşin doğduğu yer” olarak ifade edilmiştir.

Asya kız isimleri arasında yer almaktadır. Arapça kökenlidir. İsim arayışında olanlar Asya ismi Kur’an da geçiyor mu diye merak edebilir. Asya Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

Türkiye genelinde Asya ismini kullanan kaç kişi bulunur? Yapılan araştırmalara göre 49.542 kişi Asya ismine sahiptir. İstanbul ilimizde 9.929 kişide bulunur. Tercih edilen isimler arasında 343’üncü sırada yer almaktadır. En çok kullanılan kız isimleri arasında 176’ıncı isimdir. Son bir yılda Asya ismini kullananların sayısında 4.823 artış görülmüştür.

İsim analizi yaparak da bazı özelliklere erişmeniz mümkündür. Asya isminin analizi yapılacak olunursa; güçlü iradeye sahip, detaylardan hoşlanmayan sadece amaç üzerine odaklanan kişilerdir denilebilir. Kader sayıları 1’dir. O yüzden Asya ismine sahip olan kişiler bencil ve inatçı bir kişiliğe sahip olabilir. Çünkü 1 rakamı zirvenin egoizmin simgesidir. Öncelikle kendi çıkarlarını gözetirler. Dost oldukları kişileri düşman haline de dönüştürebilirler. Bu konuda kendilerini kontrol etmeleri gerekir. Asya ismindeki kişilerin cesaretleri yüksek olur. Para kazanmayı severler. Oldukça rahat da harcarlar. Sevdiğini kıskanma özelliği de bulunur.

Olumlu yönlerini inceleyerek daha fazla bilgi vermek isteriz. Asya isminde olanların kendine güveni tamdır. Kararlı, açık sözlü, girişimci ruhlu, maceracı, yeniliklere açık, samimi, hareketli, enerji dolu, güçlü ve cömert olduklarını söyleyebiliriz.

Bazı olumsuz özellikleri de mutlaka olacaktır. Zora gelmeyi sevmeyen, fikirlerini çabuk değiştirebilen, karamsar, başkalarının etkisinde çok çabuk kalabilen, kırılgan yapıda ve disiplinli yaşamı kabul etmeyen kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Asya ismindeki kişilerin fiziksel özellikleri incelenecek olunursa; atletik bir yapıya sahip oldukları görülür. İnce ve uzun bir yapıya sahiptirler. Bazıları kısa boyunlu, geniş omuzlu, ince dudaklı, geniş alınlı ve gür saçlıdır. Ses tonları ise oldukça etkileyicidir.

Asya ismini yeni doğacak bebeğiniz için düşünüyorsanız kişilik analizi konusunda da sizlere bilgiler sunmak isteriz. Asya isminin kişilik analizi incelenecek olunursa; içi dışı bir insan olarak onları nitelendirebiliriz. Arkadaşlığa değer veren ve sevdiklerine fazla tavizde bulunan kişilerdir. Aslında bu huyları onların hayal kırıklığına uğramasına da neden olmaktadır. Biraz kuşkucu gibi görünseler de sevdikleri kişilere hep sıcak tavırlar sergilerler. Partnerine sadık olmalarıyla bilinirler.

Benzer isimler konusunda merakı olanlar için şunu söyleyebiliriz; Asya ismine benzer isimler de bulunur. Gülasya, Akasya, Asila, Azra, Ayla, Ayça, Alya, Aysima, Ada, Aslı kız isimlerine örnektir. Benzer erkek isimleri ise; Ata, Arda, Atilla olmaktadır.

Asya ismi sakıncalı isimler arasında yer almaz. Asya ismi caiz mi diye düşünenler bu ismin sıkıntılı olmadığını da görürler.

Asya ismini taşıyan ünlüler de bulunur. Şarkıcı Asya, oyuncu Asya Kasap ve Asya Taşkın örnek olarak verilebilir. Asya ismine sahip olan ünlüler fazla değildir ama bazı dizilerde Asya karakterini canlandıranlar da olmuştur. Sadakatsiz dizisinde Asya karakterini Cansu Dere, Gönül Dağı dizisindeki Asya karakterini ise Buse Orcan canlandırmaktadır.

asya-isminin-anlami-7900
Asya İsminin Anlamı

Asya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Suriyeliler “Asu”, Yunanlılar İse “Asia” Yani “Doğu”,
  “Güneşin Doduğu Yer” Anlamında Kullanmışlardır. Arapça “Şifa
  Veren”, “Merhem Olan”, “Tedavi Eden”, “Sakinleştiren”
  Anlamındadır (İslam’a Göre Dünyanın Dört Kutsal Kadınından
  Biri Olmuştur. Efsaneye Göre Bu Kadın Musa Peygamberi
  Kocası Firavun’un Elinden Kurtararak Nil Nehri’nde
  Boğulmaktan Kurtarmıştır).
 • 2 – Yeryüzünün Anakaralarından (Kıta) Birinin Adı
 • 3 – Cana Yakın Hanımefendi
 • 4 – Dünyanın beş kıtasından en büyük ve en kalabalık olanı.
 • 5 – Dünyadaki kıtaların en büyüğü

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Asya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Asya ismini kullanan 49.542 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Asya ismini kullanan 9.929 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Asya ismini kullanan 3.670 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Asya ismini kullanan 3.699 kişi bulunmaktadır.

Asya isminin Türkiye sıralaması

Asya en çok kullanılan 343. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 176. isimdir.

Asya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4.823 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Asya isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Asya isminin Harf Analizi

Kişiye Asya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Asya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Asya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Asya isminin anlamını gözden geçirin!

Asya İsminin Numerolojisi

Asya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
S: yirmi iki
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 52

Asya ismi çeşitli kültürlerde ve coğrafyalarda kullanılan bir isimdir. İşte Asya ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Asya İşbilen: Türk oyuncu. “Yaprak Dökümü” ve “Kara Sevda” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
 2. Asya Nur İnal: Türk şarkıcı ve oyuncu. “Mucize Doktor” adlı televizyon dizisindeki “Beliz” karakteriyle tanınmıştır.
 3. Asya Fanatikleri: Güney Kore pop müziği (K-pop) grubu BTS’in uluslararası hayran topluluğunun adıdır. Bu topluluk, BTS’in müziğini ve etkinliklerini desteklemek amacıyla bir araya gelmiş hayranlardan oluşur.
 4. Asya Tsitserova: Rus buz patencisi. Uluslararası buz pateni yarışmalarında başarılar elde etmiştir.

Bu listedeki kişiler, Asya ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Ancak, isim daha farklı kültürlerde de kullanılan bir isim olduğu için başka ünlüler de olabilir.

54856