Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Astım hastalığı kronik bir rahatsızlık olup ömür boyu çekilebilecek, tedavisi tam manasıyla yapılamayan bir hastalıktır. Oluşan iltihaplanmanın ömür boyu belir..

Astım hastalığı kronik bir rahatsızlık olup ömür boyu çekilebilecek, tedavisi tam manasıyla yapılamayan bir hastalıktır. Oluşan iltihaplanmanın ömür boyu belirli aralıklarla baş göstermesinden ötürü tam manasıyla hiçbir zaman iyileşme görülmez. Ancak bu demek değildir ki astım hastaları bununla yaşamak zorunda. Birçok hastanın kendi kendine ya da farklı bir rehber edinerek astımla yaşamayı öğrendiğini, tetikleyici unsurlardan uzak durarak astıma iyi gelen yiyeceklerle sağlıklı bir yaşama kavuştuğunu biliyoruz. Eğer solunumla ilgili astım gibi sorunlar yaşamaktaysanız ve bu sorunların sizi fazlasıyla zor bir döneme sürükleyebileceğini düşünüyorsanız önlem almak zorundasınız. Bu önlemlerin başında da beslenme alışkanlıklarınız geliyor. Doğal yollardan alınacak olan besinlerin, bitkilerin ve vücudunuzun ihtiyaç duyacağı vitaminlerle minerallerin hastalık süresince size olumlu etkiler göstereceğinden emin olabilirsiniz. Düzenli beslenme sonrasında göreceğiniz manzara astım krizlerinizin dozajının düştüğü yönünde olacaktır. Hatta sıklığından astım şiddetine kadar birçok yönden sizin için yararlı olacağından bahsedebiliriz. Bu noktada iki altın kural var ve bunların ilki beslenme olarak nitelendiriliyor. Bir diğeri de astımı tetikleyen besinler ve çevresel faktörlerden uzak durmak.

Astım Hastalığına Ne İyi Gelir?

Astıma iyi gelen gıdalar arasında birçok farklı yiyecek grubuna rastlanıyor. Ancak iyi gelen besinler kadar da uzak durmanız gereken geniş bir liste olacak. Bu durumda dikkatli davranarak kendi sağlığınız için radikal kararlar vermeniz gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Genellikle her doktorun astım hastalarına tavsiyesi B ve C vitamini yönünde olmaktadır. Aynı zamanda E vitaminiyle birlikte magnezyum içeren gıdalarda hastalıkla mücadelede çok önemlidir. Karoten içerikli vitaminlerin tamamını doktorunuzun kontrolü altında kullanmanız astım krizlerinin şiddetini azaltacaktır.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak Quercetin içerdiği için astım hastalarını rahatlatan bir etkiye sahiptir. Bu etki tamamıyla iltihaba yol açan enzimlerin vücuda karşı olan ataklarını kesme yönündedir. Dolayısıyla astım krizlerinin şiddetinin düşmesinde büyük rol oynamaktadır.

Soğan

Soğan yiyerek Querceitn miktarını yeterli düzeyde almanız yine mümkündür. Dolayısıyla hem kriz anındaki şiddeti hem de astım krizine girdiğiniz sıklığı minimalize etmenin yolu buradan geçer.

Bakliyat

Özellikle mercimek, fasulye ve nohut gibi gıdalar kolin yönünden en zengin yiyecekler arasındadır. Bu durumda da vitamin yönünden yaşanan astım krizlerinde çözücü bir rol üstlenmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ürünlerinin tamamında kolin miktarı belirli bir seviyenin üzerindedir. Aynı şekilde sabah kahvaltılarında yumurta sarısının fazlasıyla yararını görebilirsiniz. Düzenli olarak aralıklarla astım krizi geçiriyorsanız mutlaka ve mutlaka tüketmeniz gereken besinler arasında değişilmez bir noktaya ulaşacaklardır.

Keten Yağı

İltihabın bronş dokuda yaratacağı tüm tahribatı azaltan, omega 3 açısından bir depo görevi gören keten yağı tamamen doğal yollardan üretiliyor. Bitkinin tohumlarından çıkarılan yağın asitlerle solunumu kolaylaştıracak düzeyde bir iltihap sökücü olduğu kanıtlanmıştır.

Selenyum İçeren Gıdalar

Selenyum en kuvvetli mineraller arasında gösterildiği için astım hastalarının ihtiyaç duyacağı bir mineral grubudur. İçerisinde selenyum olan astıma iyi gelen yiyecekler ise tavuk, ton balığı, kepekli tahıl, yumurta ve kırmızı biberdir. Aynı şekilde kahverengi pirinç selenyum deposu olarak bilinir.

Astımı Tetikleyen Besinler

Astıma iyi gelen besinler olduğu gibi astımı tetikleyici bazı besin grupları da vardır. Bu nedenle de astım hastalarının yememesi gereken yiyeceklere fazla özen göstermeleri gerekir. Çünkü kriz anındaki şiddetin solunumu durduracak düzeye gelmesindeki en temel etki doğrudan bu gıdalardır.

Tuz Kullanımı

Eğer çok tuz kullanan biriyseniz direkt olarak astıma sebep olan bir durumla karşılaşırsınız. Tuz kullanımını dengede tutmak, hatta kullanmamak bir astım hastası için en iyisi olacaktır.

Sodyum İçeren Tüm Yiyecekler

Günümüzde fast food sektörünün yayılmasıyla beraber birçok yönden sodyum içeren besinlere mecbur kalmış durumdayız. Hamburgerler, patates kızartması, cipsler, beyaz ekmek, şarküteri ürünleri, hazır çorba ya da konserve yemekler tamamıyla sodyum içeren, astım tetikleyici ürünlerdir.

Gaza Sebep Olan Gıdalar

Özellikle acı baharatlar, gaz oluşumuna sebep olabilecek karnabahar, brokoli, bezelye gibi yemekler diğer bir tehlike unsudur. Etli yemekler ve yöresel yağlı yemeklerde de gerek tuz gerekse baharattan ötürü uzak durulması gerektiğini söyleyebiliriz.

Doymuş Yağ

Birçok üründe karşımıza çıkan doymuş yağ genel anlamda fast food, patates kızartmaları ve cipsleri, yağ içeren tereyağı, margarin gibi süt ürünlerinde fazlaca bulunuyor. Abur cubur olarak nitelendirilen ürünlerde de bulunan trans yağın bu gruba dahil olduğunu söylemeden geçmeyelim. 90774