Aspir Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aspir genellikle kurutulup baharat halinde yemeklerde kullanılır. Adet sancılarına iyi gelen faydaları bulunmaktadır. 2 fincandan fazlası zararlıdır.

Aspir

Aspir Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Devedikenine olan benzerliğiyle bilinen ve daha çok Amerika ve Meksika gibi ülkelerde yetişmekte olan Aspir, hem bitki şeklinde hem yağ şeklinde tüketilen bir bitki türüdür. Aynı zamanda yalancı safran olarak da adlandırılan bu bitki türü güzel sarı ve turuncu renk tonlarıyla dikkat çekiyor.

İster taze şekilde ister kuru şekilde tüketilmekte olan bu bitkinin aynı zamanda aspir yağı da oldukça etkilidir. Güçlü bir antioksidan ve güçlü doğal bir ilaç olarak kullanılan Aspirin ayçiçeğine de benzer bir yanı vardır.

Bir tarafı Turuncu ve bir tarafı sarı oldukça hoş bir renk tonuna sahip olan bu bitkinin sağlık açısından inanılmaz derecede faydaları vardır.

İnsan vücuduna, yetişkinlere de, çocuklara da, yaşlılara da etki eden bu bitkinin özellikle de omega ve asitler açısından zengin olduğu bilinir. Kolesterol açısından oldukça iyi olan aspir diyabet hastaları tarafından kullanılması da uygun görülüyor.

Aspir Nasıl Saklanır?

Aspir Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır
Aspir Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Çiçek şeklinde bir bitki türü olan Aspir nasıl saklanır, nasıl toplanır, kuru mu yoksa yaş mı tüketilmelidir gibi konular sürekli olarak merak edilen konulardır.

Hastalıkların tedavisinde, vücut direncini arttırmada ve özellikle de kilo vermede dahi kullanılan Aspirin bitki şeklinde saklanabileceği gibi kuru olarak saklanması da mümkündür. Taze şekilde toplanan bu bitkiler güneşte kurutularak kuru bir bitki haline getirilmelidir.

İyice kuruduktan sonra çayı demlenerek tüketilen bu bitki türünün, toz haline getirilerek safran gibi baharat şeklinde kullanılması da mümkündür. Elde ettiğiniz kuru bitkiyi, cam kavanozlara doldurarak ya da ağzı kilitli poşetlere doldurularak karanlık ve kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.

Aspir Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Herkes tarafından ve özellikle de gurme lezzet sevenler tarafından en çok merak edilen Aspir yemeklerde nasıl kullanılır sorusudur.

Bir bitki türü olarak yemeklerde tek başına kullanılması uygun değildir. Ancak aspir baharat haline getirilerek yemeklere farklı bir aroma ve lezzet katmak için, süsleme için ve özellikle de tuzlu kurabiye ve poğaça tariflerinde unla birlikte karıştırılarak kullanılabilir.

Hem sağlıklı tarifler elde edebilmek için hem de daha lezzetli tarifler elde edebilmek için bu bitkiyi kendiniz kurutarak baharat haline getirebilirsiniz.

Aspir Faydaları

Aspir Faydaları
Aspir Faydaları

Aspir faydaları saymakla bitmeyen faydalardır. Yağ şeklinde ya da çay şeklinde tüketilmesi uygun olan Aspirin, diyabet hastalığına karşı etkili olduğu ve şeker oranını dengelediği bilinir.

Zayıflamak için çay şeklinde ya da yağ şeklinde tüketilen bu bitki türü, birçok diyet programında da tercih ediliyor. Özellikle de son dönemlerde sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşabilmek için bu bitkinin kullanımına yer veriliyor.

En çok tercih edilen bitki türlerinden biri olan Aspirin, adet sancılarına karşı da faydalı olduğu biliniyor.

Kuvvetli adet sancılarını geçiren, depresyon ve stres, uykusuzluk ve hüzün hormonlarına karşı etkili bir kaynak olduğu da bilinir. Aynı zamanda sindirim sistemine dair büyük oranda fayda sağlar ve dalakta ve karaciğerde meydana gelebilecek hastalıkların riskini azaltır.

Aspir Nelere İyi Gelir?

Aspir Nelere İyi Gelir
Aspir Nelere İyi Gelir

Faydalarının yanı sıra özel olarak Aspir nelere iyi gelir? En çok zayıflamak için ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı gard almak için kullanılan bitki türünün cilt ve saç sağlığına iyi geldiği biliniyor.

Cildin güzelleşmesinde bir kozmetik ürünü olarak kullanıldığı, saçların sağlıklı uzamasında ve gür görünmesinde, doğal bir görünüme kavuşmasında fayda sağladığı biliniyor.

Aynı zamanda faydaları saymakla bitmeyen bu bitki türünün, sivilce ve siyah nokta, leke gibi cilt problemlerine karşı savaştığı da biliniyor. En büyük faydasının ise yaşlanma çizgilerine ve etkilerine karşı savaştığıdır.

Anti aging özelliğinden dolayı, hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesine olanak sağlıyor. Ayrıca kadınlar için büyük bir korku yaşatan meme kanseri için de iyi gelen bitkiler arasında yer alıyor.

Kadınların menopoz dönemlerinde sakinleştirici, ateşe, uykusuzluğa, hormonsal değişikliklere ve depresyona karşı da iyi geldiği biliniyor.

Aspir İçindeki Vitaminler

Aspir İçindeki Vitaminler
Aspir İçindeki Vitaminler

Aspir içindeki vitaminler karşınıza B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve özellikle de E vitamini olarak çıkıyor. Bu vitaminler açısından zengin olmasının yanı sıra bir de Omega 3 ve 6, kalsiyum, fosfor ve demir açısından da zengin olduğu bilinen bir bitki türüdür.

İlaç alanından kozmetik alanına varana kadar her alan için kullanımı her geçen gün daha fazla tercih edilmekte olan bir bitki türüdür.

Aspir Kalorisi

Aspir kalorisi bitki olarak çok merak edilir. Ancak daha çok yağı çıkarıldıktan sonra kalorisinden bahsetmek doğrudur. Aspirin kökünden, tohumlarından ve yapraklarından elde edilmekte olan yağ türünde 100 gram 884,1 kalori olarak bilinir. Kalori açısından yağ ile birleştiği için biraz yüksek kalorili gibi görünebilir.

Ancak bu kalorisine rağmen kilo vermede gerçek anlamda etki gösteren bir bitki türüdür. Yağı yapılırken bitkinin en doğru alanlarının kullanılmasına özen gösteriliyor. Ancak bu bahsedilen kalori yalnızca 100 gramlık yağda bulunan bir kaloridir. Günde bir yemek kaşığı tüketilmesi uygun görülen yağım kalorisi ise 114.92 olarak bilinir.

Aspir Zararları

Aspir Zararları
Aspir Zararları

Faydalarıyla birlikte Aspir zararları da merak edilenler içerisindedir.  Daha çok yağ ve çay şeklinde tüketilmekte olan bu bitki türünün bilinen tek riski ameliyatlardan önce ve sonra kullanılmasıdır. Doktor gözetimi altında mutlaka bilgi alarak kullanılması gerekiyor.

Ameliyatlardan önce ve sonra kullanıldığı takdirde büyük bir risk içeren aspir çayı ya da yağı şeklinde operasyonlardan önce ve sonra tüketilmemesi gerekiyor.

Aynı zamanda mutlaka uzmanlardan bili aldıktan sonra, doğru bitkiyi topladığınızdan emin olduktan sonra kurutma ve tüketme aşamasına geçmeniz gerekir. Bu şekilde dikkatle ve bilgiyle yaklaştığınız takdirde, hiçbir zarar ve yan etki görmezsiniz.

16089