Aşı Orucu Bozar Mı? Prof Dr Mustafa Karataş Cevapladı

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan ve yıkıcı etkileri halen daha devam eden Covid-19 salgınına karşı aşı üretildi. Üretilen aşının en önemli özelliği vücuda enjekte edildikten sonra antikor üretimini hızlandırarak ciddi bir koruma sağlamasıdır. Böylece insanlara bulaşmayan virüs küçük bir ihtimalle bulaşması dahilinde de etkilerini yitirmiş oluyor. 

Tabii ki Müslümanlar olarak Ramazan ayı itibariyle tutacağımız farz ibadet olan oruç için aşılanmayla alakalı bazı soruları merak ediyoruz. Çünkü aşının orucu bozup bozmadığı ile ilgili pek çok farklı görüş var. Öncelikli olarak oruçluyken aşı olmanın orucu bozmayacağına dair ilk açıklama Diyanet tarafından yapıldı. Bazı çevrelerce de bu görüş kabul edildi. Fakat aralarında Prof.Dr. Mustafa Karataş’ın da bulunduğu bazı uzmanlar aşının orucu bozacağına dair pek çok kanıt öne sürüyor. 

Mustafa Karataş özellikle İmam-ı Azam tarafından yapılmış olan aşı ile ilgili fetvaları göstererek örnekler veriyor. Kendisinin ifadelerine göre ‘’İmam-ı Azam herhangi bir yaraya zerk edilen veya içeriye ve dimağa kadar konulan yaş bir ilacın nüfuz etmesi sebebiyle orucu bozacağı aşikâr. Bu gibi durumlarda oruç kazaya kalır ve o an bozulur. Zira bedene girmiş herhangi bir şey orucun bozulması için yeter sebeptir’’. 

Bir diğer ikinci savı ise ‘’İmameyne bakıldığında herhangi bir yara için yaranın üzerine konan her türlü ilaç, yaraya gitse bile oruca engel değildir’’ şeklinde savunuyor. İmameyne tarafından öne sürülen savın aynı zamanda İmam-ı Azam öğrencilerinden ortaya atıldığını da ekliyor. 

Diyanet tarafından vücuduna giren her şey orucu bozar kısmının şırınga orucu bozmaz şeklinde duyurulmasıyla beraber Mustafa Karataş bizlere Ömer Nasuhi Bilmen hocanın ‘’ihtiyata rivayet edilmesi gerek’’ sözünü hatırlatıyor. 

Mustafa Karataş’a göre Covid-19 aşısı olacakların eğer Ramazan ayında ve gündüz vakti oruçluyken vurulmayı düşünüyorlarsa bunu iftardan sonraya ertelemeleri hayırlıdır. İftardan sonra vurulan aşı bir sonraki günün sahuru ve orucunu etkilememektedir. Yine aynı şekilde aşının orucu bozmayacağını savunanlara göre herhangi bir sorun olmadan oruçluyken de aşı olmanızda bir engel görülmemektedir. 

28857