Asena İsminin Anlamı

Asena İsminin Anlamı

Asena İsminin Anlamı İsimler ve anlamları hem önemli bir konudur hem de merak edilen bir konudur. Özellikle yeni doğanlara koyulacak isimlerin anlamları çok araştırılır. Asena isminin anlamı nedir? Sorusunu hem ismi özellikleri hem de anlamaları olarak inceleyelim.

Asena isminin anlamı; güzel dişi kurt, iyi haber anlamlarına gelir. Asena Türk mitolojisinde önemli bir rol oynayan efsanevi bir dişi kurdun doğurduğu on erkek çocuğun biri olarak bilinir. Türkiye’de ise dişi kurdun adı olduğu düşünülmektedir. Asena Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte eski Türklerin en mühim hükümdarlarının dahil olduğu Aşina, Zena, Asen veya Şunun adı verilen sülalenin bu dişi kurttan türediği düşünülür. Zamanla dilimize Asena olarak gelmiştir.

Asena isminin anlamı erkek çocuk isimleri arasındadır. Farsça ve Arapça kökenli olan ismin Kuran’da geçip geçmediği merak edilmektedir. İsim Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Asena TDK’deki anlamı dişi kurttur.

Türkiye genelinde Asena ismini 3474 kişi kullanmaktadır. Ayrıca Asena en çok kullanılan isimler arasında 1735. sırada yer alır. Erkek isimleri arasında kullanım sıralamasında 838. isimdir. Bu ismi kullananların sayısı bir yıl içinde 107 kişi artmıştır.

Asena isminin kişilik analizi yapılacak olursa; bütün duygularını yoğun yaşayan kişiler oldukları gözlenir. Aniden öfkelenseler bile kin tutmazlar. Başka insanların etkisi altında fazlaca kalırlar. Duygularını gizleyemezler. Bu sebeple sanatsal yetenekleri gelişmiş kişilerdir.

Asena isminin anlamı özelinde olumlu yönleri; enerjik, dışa dönük, neşeli, güçlü, kendine güvenen, hırslı, kendinden emin, eğlenceyi seven, iş bitiren, dürüst, cömert, lükse düşkün, ön planda olmayı seven, engel tanımayan, sıcakkanlı, iddialı, sadık, sosyal, yaratıcı, mert ve açık.

Asena isminin anlamı ile beraber fiziksel özellikleri ise; uzun ve dolgun yüz yapısı, düzgün görünüşe sahip, açık kestane rengi saçlar, uyumlu yüz hatları olan, uzun boylu, ince ve uzun boyna sahip, çene yapısı ise ince ve olukludur.

İsimlerden kişilik analizleri yapılır ve bu önemli isim koyarken önemli bir kriter olmaktadır. Asena isminin analizi yapılacak olursa, bu isme sahip kişiler enerjiktir ve yerinde duramaz. Maalesef soğukkanlı değillerdir karşılaştıkları olay ve durumlar karşısında hemen panikleyebilirler ve çok çabuk heyecanlanırlar. Çevresinde arkadaşları çoktur ve sosyal kişilerdir. Yeni insanlar tanımayı severler. Girdikleri her ortamda dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarırlar. İkili ilişkilerde rahat kişilerdir. Partnerlerine güveniler ve onları kısıtlamazlar. Özgürlüklerine düşkün oldukları için kendileri de kısıtlanmaktan hoşlanmazlar.

Asena isminin anlamı özelinde insanlar çocuklarına koymak için isim seçerken birbiriyle uyumlu isim koymayı tercih ederler. Bu sebeple isimlerin benzer ve isimlere uygun isimler önemlidir. Asena ismine benzer isimler Asef ve Aser isimleri erkek isimleri arasında Asena ile uyumlu olan isimlerdir. Bu isme uyumlu kız isimleri ise şöyledir; Asenat, Asenay, Asel, Nursena, Gülsena, Busena, Sena, Lena, Alena, Hena, Selena isimleridir.

İsimler seçilmeden ve koyulmadan önce etraflıca araştırılmalıdır. İsimlerin anlamları ve özellikleri önemlidir. Asena ismi caiz mi sorusu bu bakımdan önem kazanmaktadır. Asena ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde yer almamaktadır. Yine isimlerin araştırılması önemlidir.

Asena ismini taşıyan ünlülerimiz bulunmaktadır. Farklı alanlarda iş yapmaktadırlar. Asena ismine sahip olan ünlüler ülkemizde en iyi bilinen Asena isimli ünlümüz ayrıca en iyi dans icrasında bulunan dans sanatçısı Asena’dır. İşini hakkıyla yerine getiren bir dans sanatçısı olması ile tanınmıştır.

asena-isminin-anlami-52527
Asena İsminin Anlamı

Asena isminin anlamı oldukça merak edilir. Dizi severlerin severek takip ettiği Sol Yanım dizisinde Asena karakterini Defne Samyeli canlandırmıştır. Beğenilen dizide izleyenler Asena karakterini hala hatırlamaktadır.

Asena isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Güzel K Dişi Kurt
  • 2 – İyi Haber
  • 3 – Asena veya Aşina, Türk mitolojisinde önemli bir rol oynayan efsanevi bir dişi kurtun doğurduğu on erkek çocuğun biri.Türkiye’de ise dişi kurtun adı olduğu düşünülmektedir.
  • 4 – Asena Türk mitolojisinde önemli bir rol oynayan efsanevi bir dişi kurttur. Eski Türklerin en mühim hükümdarlarının mensubu olduğu Aşina, Zena, Asen veya Şunnu adı verilen sülale, efsaneye göre bu dişi kurttan türemiştir. Aslı Açina kelimasinden gelmektedir, zamanla dilimizde değişime uğrayarak asena haline gelmiştir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Asena ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Asena ismini kullanan 3.474 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Asena ismini kullanan 669 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Asena ismini kullanan 339 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Asena ismini kullanan 222 kişi bulunmaktadır.

Asena isminin Türkiye sıralaması

Asena en çok kullanılan 1735. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 838. isimdir.

Asena ismini kullananların sayısı, son bir yılda 107 kişi artmıştır.

Asena isminin Harf Analizi

Kişiye Asena ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Asena İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Asena ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Asena isminin anlamını gözden geçirin!

Asena İsminin Numerolojisi

Asena isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
S: yirmi iki
E: altı
N: on yedi
A: bir
TOPLAM: 47

Asena ismi Türkiye’de oldukça yaygın bir isim olmakla birlikte, bazı ünlü kişilerin bu ismi taşıdığı bilinmektedir. İşte bazı ünlü Asena’lar:

  1. Asena Tuğal: Türk oyuncu. “Adını Feriha Koydum” ve “Beni Affet” gibi dizilerde rol almıştır.
  2. Asena Atalay: Türk şarkıcı, dansçı ve sunucu. Türk pop müziği sahnesinde aktif olarak yer almıştır.
  3. Asena Duygu: Türk dizi oyuncusu. “Aşk-ı Memnu” ve “Küçük Sırlar” gibi yapımlarda rol almıştır.
  4. Asena Erkin: Türk model ve eski futbolcu Caner Erkin’in eski eşi. Medyada popüler bir isim haline gelmiştir.
  5. Asena Tugalı: Türk televizyon sunucusu ve model. “Survivor” programında sunuculuk yapmıştır.

Yukarıdaki kişiler, Asena ismini taşıyan bazı ünlülerdir.

38068