Aras İsminin Anlamı

Aras İsminin Anlamı

Aras İsminin Anlamı Anne ve baba adaylarının bebeklerine isim seçerken büyük bir ciddiyetle araştırmalar yaptıkları görülür.  Bu araştırmalar kapsamında erkek bebekler için Aras isminin sıklıkla anlamı araştırılmaktadır. Peki, sıklıkla kullanılan ve erkek bebekler için tercih edilen isimler arasında yer alan Aras isminin anlamı nedir? Aras isminin genel itibariyle incelendiğinde 3 farklı anlamı olduğu görülür.

Günümüzde sıklıkla kullanılan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen Aras isminin anlamlarından ilki sahip çıkan, sahiplenendir. Bir diğer anlam ise görkemli ve ihtişamlı şeklindedir. Bu ismin kökeninin aynı zamanda Türkiye’de uzanan Aras Nehri’ne dayandığı da düşünülmektedir. Bu sebeple isim anlamları araştırılırken bu anlama da rastlanmaktadır.

Pek çok kullanıcı tarafından merak edilen ve araştırılan bir diğer konu ise “Aras ismi Kuran’da geçer mi?” sorusunun cevabıdır. Bu soruya hayır cevabı verilir. Aras, Kuran’da geçen isimler arasında yer almamaktadır. Bu konuya bağlı olarak “Aras ismi caiz mi?” sorunun cevabı da anne baba adayları tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Caiz olmayan isimler arasında yer almayan Aras ismini çocuğa koymakta bir sakınca görülmemektedir. Yine de ismin mizacı ve yaşantıyı etkileyeceği düşünülerek Aras isminin anlamları ve analizleri iyice incelenmeli, uygun görülmesi hâlinde çocuğa bu isim konulmalıdır.

Aras ismi araştırılırken Türkiye’de kullanım sıklığı da merak konusu olur. Kullanıcılar internette sık sık “Türkiye’de Aras isminde kaç kişi var?” aramasını gerçekleştirmektedir. Türkiye içerisinde toplamda 23700 kişi tarafından Aras ismi kullanılmaktadır. 2022 verilerine göre son yıllarda Aras isminin kullanımında artış yaşanmıştır. Geçmiş yıllarda genellikle Ali, Mehmet, Hasan gibi klasikleşmiş erkek isimlerinin tercih edildiği görülür. Günümüzde ise isimlerin modernleşmesi ve çağdaş bir hâl almasına bağlı olarak Aras isminin kullanım sıklığında artış yaşanmıştır.

Bir isim araştırılırken muhakkak ismin analizine de bakılmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar tarafından Aras isminin analizi de sıklıkla incelenir. İsmin analizi yapıldığında ve mizaca olan etkileri incelendiğinde bu isimdeki kişilerin hırslı, mücadeleci ve bazen kavgaya meyilli oldukları görülmektedir. Bu isimdeki kişilerin olumlu yönleri incelendiğinde iş ahlakına sahip, özenli, zeki, gerçekçi, disiplinli, irade ve prensip sahibi, sabırlı, düzenli ve yardımsever oldukları görülür.

Aras isminin analizine bakıldığında olumlu yönlerin oldukça fazla olduğu görülür. Fakat Aras ismi olumsuz yanları incelendiğinde bu isimdeki kişilerin aşırı gururlu kişiler olduğu da görülür. Bilindiği üzere Aras ismindeki kişiler eleştiriye pek açık olmayan ve daima ön planda olmak isteyen isimler olarak göze çarpmaktadır. Yine de bu ismin detaylı analizi yapıldığında çocuklara koymaya uygun olan, olumlu anlamları son derece fazla bir isim olduğu anlaşılmaktadır.

Aras ismi incelenirken, dikkat edilen ve isim arayışı içerisinde olan anne baba adayları tarafından araştırılan bir diğer detay da Aras ismi harf analizi olmaktadır. İsim içerisinde bulunan A harfleri atılganlığı ve enerjikliği yansıtmaktadır. R harfi ise, tereddüdü ve eminlikten uzak olmayı yansıttığı için bir isimde olması pek de iyi olmayan bir harftir. İsim içerisinde bulunan son harf olan S ise, hayalperestliği yansıtan ve isim içerisinde bulunması iyi olan harfler arasındadır.

Türkiye’de henüz yeni yaygınlaşan Aras isminde çok fazla kimse olmadığı için Aras ismine sahip ünlüler incelendiğinde bir tek başarılı oyuncu Aras Bulut İynemli örnek verilebilmektedir. Aynı zamanda bir diğer başarılı oyuncu olan Engin Altan Düzyatan’ın da oğluna Emir Aras ismini verdiği bilinmektedir.

İsimlerin fiziksel olarak da yansımaları olduğu bilinmektedir. Fiziksel anlamda bu isme sahip kişiler düşünülecek olursa, Aras isminin fiziksel özellikleri arasında büyük gözlere sahip olmak gelir. Bakışları son derece etkileyici olan bu kişilerin geniş ve kıvrımlı bir burunları, köşeli çeneleri, gür saçları ve yuvarlak omuzlu, kısa bir gövdeleri olduğu görülmektedir.

İsim seçimi yaparken Aras ismine benzer isimler de araştırılmaktadır. Aras ismine benzeyen isimler için Aral, Araz, Araf, Arat, Atlas, Aybars, Uras, Abbas isimleri örnek verilebilir. Ayrıca Aleks, Aris, Arbas, Efras gibi isimler de Aras ismine benzerlik gösteren isimlerdir.

Aras ismi kökensel ve kültürsel anlamda derin bağları bulunan ve Türk kültürü açısından çok fazla önemi olan bir isim değildir. Bu ismin Türk kültüründe Aras Nehri ile bir bağ kurarak anlam kazandığı görülmektedir. Çoğunlukla popüler ve çağdaş bebek isimleri arasında yer alan Aras isminin Türk kültüründeki yeri çok köklü ve derin değildir.

aras-isminin-anlami-36388
Aras İsminin Anlamı

Aras isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğu Anadolu’da bir ırmak, Aras nehri.
  • 2 – İnsanda Saygı Uyandıran Görünüş, Görkem
  • 3 – Kendisininmiş gibi sahip çıkılan, bulunmuş mal.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Aras ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aras ismini kullanan 23.700 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aras ismini kullanan 5.624 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aras ismini kullanan 1.543 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aras ismini kullanan 2.163 kişi bulunmaktadır.

Aras isminin Türkiye sıralaması

Aras en çok kullanılan 631. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 290. isimdir.

Aras ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3.685 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Aras isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aras isminin Harf Analizi

Kişiye Aras ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Aras İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aras ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aras isminin anlamını gözden geçirin!

Aras İsminin Numerolojisi

Aras isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
R: yirmi bir
A: bir
S: yirmi iki
TOPLAM: 45

Aras ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’de sıkça kullanılan bir isimdir. İşte Aras ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Aras Bulut İynemli: Türk oyuncu. “Çukur” ve “Maraşlı” gibi televizyon dizilerindeki rolleriyle tanınır.
  2. Aras Özbiliz: Türk futbolcu. Hem Türkiye milli takımında hem de kulüp düzeyinde çeşitli takımlarda forma giymiştir.
  3. Aras Demiray: Türk şarkıcı. “Bir Mahkum” ve “Yaz Geceleri” gibi hit şarkılarıyla tanınır.
  4. Aras Aydın: Türk oyuncu. “Karagül” ve “Kalk Gidelim” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listedeki kişiler, Aras ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Türkiye’de sıkça kullanılan bir isim olduğu için daha fazla ünlüye rastlamak mümkün olabilir.

38665