Antrenman Partneri Nedir? Yalnız Taş Duvar Olmaz!

Antrenman Partneri Nedir? Yalnız Taş Duvar Olmaz! Antrenman partneri demek; daha etkili ve verimliliği daha fazla bir antrenman anlamına gelmektedir.

Antrenmanlarınızda yalnız çalışmaktan zevk alıyor ve kafayı boşaltma saati olarak görüyorsanız, muhtemel ki son setleri zorlukla bitiriyor ve hedeflediğiniz kilolarla hala bir türlü ulaşamıyor olabilirsiniz. Anlatmak istediğimiz çok basit ve net aslında: İyi bir antrenman partneri, kusursuz bir antrenman demek oluyor.

Partnerli çalışmayı içererek yapılan bir araştırma; arkadaş grubuyla antrenman yapanların daha fazla endorfin salgıladığı ve bu nedenle de acı eşiklerinin çok yukarı çıktığını kanıtlamış durumdadır. Şayet arkadaşlarınızla antrenman yapıyorsanız bireysel rekorlarınızı kırmaya hazırlı olmanız gerekiyor.

Fitness dünyasında bu arkadaşlıklara “sosyal destek grupları” da deniyor ve bu dostluk kavramı sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak önemli bir faktör haline geliyor. Fakat bu arkadaşları da doğru seçmeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Antrenman grubunuz hedefleri yüksek kişilerden oluşmalı ki onları nasıl seçeceğiniz ile ilgilli önerilerde bulunmamız gerekirse:

Güvenilir Olmalı

Güvenilir Olmalı

Sizi hayati bir sebebi olmadıkça ekmeyecek birini bulmaya dikkat etmelisiniz. Hatta sizi antrenmana gitmek için sürekli teşvik edecek yapıda biri olmalıdır. Devamlı çeşitli bahaneler bularak antrenmanı iptal eden birinin yerine, en zorlu bacak antrenmanı gününde bile fitness salonuna gitmek için sizi taciz ederek zorlamaya çalışmalıdır.

Antrenman Partneri ile Kuvvetleriniz Birbirine Yakın Olmalı

Antrenman Partneri ile Kuvvetleriniz Birbirine Yakın Olmalı

Özellikle spor hayatına yeni başlayan biri iseniz sizin yeni hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışması, partnerinizin de zamanını çalacaktır. Fakat idman olarak sizden daha güçlü ve daha yüksek ağırlıklarla çalışan biri durumu tamamen değiştirebilir. En iyi sonucu almak istiyorsanız, sizden yüzde 40-50 oranında daha güçlü bir partner bulmalı ve kendinizi yüzde 100 zorlayarak arkadaşınıza yetişmenizi sağlamalısınız.

Sizi Tanımalı

Çalışma partneriniz aynı zamanda sizin tarzınızı bilen biri olmalıdır. Ağırlıkları ne kadar sürede indirip kaldırdığınızı, bir süre sonra öğrenmeli ve halterle çalışırken sizin dengenizi bozmadan devam etmenize yardımcı olmalıdır.

Antrenman Partneri ile Hedefleriniz Benzer Olmalı

Antrenman Partneri ile Hedefleriniz Benzer Olmalı

Esas amacınız kas kütlenizi maksimum düzeyde yükseltmek ise, kas dayanıklılığı üzerine antrenman yapmak bir işe yaramayabilir. Bu iki durum arasında tarz farklılıkları oluşmaktadır. Oysa partneriniz kas kütlesini arttırmak istemiyorsa, ağır kilolarla bench press, squat, deadlift gibi zorlu ancak yararlı hareketleri yapan birinin yanına gidip birlikte antrenman yapmak istediğinizi paylaşarak, kendisinden destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap