Antiviral Bitkiler Enfeksiyon Karşıtlığı ile Size Destek Olur

Antiviral Bitkiler Enfeksiyon Karşıtlığı ile Size Destek Olur. Vücutta bulunan enfeksiyonlar ile savaşmasının yanı sıra bağışıklık sistemi üzerinde bir hayli etkili olan antiviral bitkiler hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Antiviral bitkiler yaşam kalitemizi ne kadar değiştirebilirler?

Vücudumuzun viral patojenlere saldırmasına izin veren anitiviral bitkiler, bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi daha güçlü kılarlar. Vücut korumasını üst düzeye yükseltmeye yardımcı olan antiviral bitkiler, grip ve soğuk algınlığına da karşı oldukça etkili yapıdadırlar.

Antiviral bitkiler; virüs gelişimini engeller, iltihap ve enfeksiyonu azaltır, bağışıklığı kuvvetlendirir ve bunların beraberinde sindirim, kardiyovasküler ve anitenflamatuar destek gibi sağlığımız açısından birçok yönden fayda sağlarlar.

Yüksek Etkili Antiviral Bitkiler

Yüksek Etkili Antiviral Bitkiler;

 • Aynısafa Çiçeği… Bu güzel çiçeğin yapraklarının faydaları çok önceki dönemlerden beri bilinmektedir. 12.yy’dan bu yana tıbbi amaçlar ile kullanılan aynısafa çiçeği yaprakları, sağlığımız için pek bakımdan yararlıdır. Kurutularak kullanılan yaprakları; yanıkları, yaraları, kesikleri ve enfeksiyonları iyileştirmek amacıyla merhemlerde kullanılmaktadır.
 • Ekinezya… Vücutta bulunan virüs ve bakteriler üzerinde bir hayli büyük etkisi bulunan ekinezya, genel sağlık yönünden de yararlıdır. Her türlü enfeksiyon oluşumuna engel olmaktadır. Ağrıları hafifletme, cilt sorunlarını iyileştirmede, üst solum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmede, iltihap ve enfeksiyonu azaltmada, zihinsel sağlığı iyileştirmede ki yararları ile bilinmektedir.
 • Kedi Pençesi… Güney Amerikalılar tarafından, yüzyıllar boyunca sırrı bilinen kedi pençesi; mide ülseri, yüksek ateş, dizanteri ve sindirim sorunlarını tedavi etmek amacıyla kullanılmakta olan antiviral bir bitkidir. HIV ve uçuk gibi problemler üzerinde de oldukça etkilidir. Aynı zamanda kedi pençesi; antifungal ve antienflamatuar bir bitkidir. Kurutularak kullanılmaktadır. 200 gram suya, kurutulmuş hali eklenerek çay şeklinde tüketilmektedir.
 • Meyan Kökü… Serbest radikaller ile savaşan, bağışıklık sistemi uyarıcı etkileri bulunan meyan kökü aynı zamanda kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Bugüne kadar etkileri pek çok çalışmada kanıtlanmıştır. Öksürük gideren en doğal yöntem olmasının yanı sıra boğaz ağrısını rahatlatmada, sızdıran bağırsak belirtilerine karşı korumada, adrenal yorgunluğu gidermekte ve ağrı kesici olarak birçok faydası bulunmaktadır.
 • Kekik… Belki de saydığımız bitkiler içerisinde en yakından tanıdığınız kekiktir. Günlük beslenme alışkanlığımızda da sıkça kullanılan kekik, sağlığımız bakımından oldukça yararlıdır. Kendisinden ve yağından faydalanılmaktadır. Alerjiler, tümörler, parazitler, viral enfeksiyonlar ve iltihaplar ile savaştıklarından büyük önem taşımaktadırlar.
 • Zeytin Yaprağı… Sağlık bakımından büyük etkileri bulunan zeytin yaprağı; menenjit, zatürre, kronik yorgunluk sendromu, sıtma, hepatit B, bel soğukluğu, tüberküloz, idrar yolları enfeksiyonu, zona gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Zeytin yaprağı içerisinde bulunan bileşenler nedeniyle istilacı organizmaları yok etmeye yardımcı olacaklardır.
 • Astragalus Kökü… En etkili antiviral bitkiler içerisinde bulunan astragalus kökü, bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir. Üstelik bu bitki, kortizol seviyelerini düşürmek için kullanılan adaptojen bitkilerdir. Soğuk algınlığı ve grip üzerinde de yararlıdır.

Antiviral Bitkileri Kullanma Yöntemleri

 1. Bitki çayları halinde kullanılabilirler,
 2. Bitkisel infüzyon olarak yapılabilirler,
 3. Bitkisel infüzyon yağı halinde kullanılabilir,
 4. Uçucu yağ haline getirilerek değerlendirilebilirler.

Bitki çayını elde edebilmek için  5-10 dakika boyunca bir çorba kaşığı kurutulmuş bitkiyi sıcak suda bekletmeniz sonrasında kullanabilirsiniz.

Bitkisel infüzyonda ise kendi bitkisel infüzyonunuzu yapmak için, bir bardak antiviral otu suya koymalısını ve yaklaşık 7 saat boyunca bekletmeniz ile elde edebilirsiniz.

Bitkisel infüzyon yağı elde  etmek için; yarım su bardağı antiviral bitkiyi, taşıyıcı bir yağa ilave ederek 2 saat süresince fırında ısıtın. Ya da şartlarınız uygunsa 12 saat boyunca güneş altında bırakın. Güneşte bekletecekseniz hava geçirmez bir kavanoz kullanmalısınız.

Uçucu yağlar ise bir difüzöre 3-5 damla damlatmalısınız. Ilık banyo suyuna 2-3 damla ilave etmeniz gerekiyor. Ve yahut 1-2 damla uçucu yağı taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak cildinize uygulamanızda mümkündür.

33338