Anne Sütünü Arttıran, Çoğaltan Yiyecekler

Bazı sebzeler, baklagiller, tohumlar, içecekler, bitkisel gıdalar anne sütünü artırmaya yardımcıdır. Anne sütüne çoğaltan ve zarar veren şeyler yazımızda.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

İnsan hayatında doğumdan sonra beslenme fonksiyonu olarak anne sütünün yeri çok önemlidir. Gerek yapısı gerekse yeni doğan bebeklerin gelişimi bununla alakalıdır. Eğer beslenme konusunda bir problem yaşanırsa bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi net olarak tamamlanmayabilir. Bu durumda da bebeklerin ilk 6 aylık süre zarfında yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Tabi ki doğum yapan her kadının süt konusunda aynı statüde olmadığı nettir. Bazı kadınlarda hamilelik döneminin ardından süt sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda da gündeme gelen çözüm önerileri arasında anne sütünü arttıran yiyecekler vardır. Bazı besin gruplarının 2 yıl boyunca anne sütü emecek olan bebeğin daha iyi beslenebilmesi için süt oranını arttırdığı bilinir. Henüz tıbbi çalışmalar ve araştırmalar sürse de net olarak bir içeriğe ulaşılamadığından suni olarak anne sütünün yerini tutan bir besin üretilememiştir. Gerek metabolizmanın oluşumu, gerekse bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı direnç kazanarak bebeğin sağlığını sürdürebilmesi bir noktada yalnızca anne sütü ile ilgili olan durumlar arasındadır. Günümüzde anne sütünü arttıran besinler arasında bilimse açıdan kanıtlanmış olan bazı yiyeceklerin yanı sıra geleneksel açıdan da arttığına inanılan besinlere rastlanabilmektedir.

Anne Sütünü Ne Arttırır?

Anne sütünü hangi besinler arttırır diye merak eden birçok yeni annenin tecrübeli insanlardan öğrendikleri yöntemlerde fazlasıyla geniştir. Kaldı ki içeriğinin net olarak çözümlenemediğini varsayarsak anne sütünün yerini alabilecek bir besin kaynağı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden her annenin çocuğunu emzirebilecek kadar süt üretimine ihtiyaç vardır. Bazen göğüs yapısından kaynaklansa da bunun genel anlamda beslenme düzensizliği ve stresten doğan bir problem odluğu bilinmektedir.

Rezene

Anne sütünü arttırmak için bazı bileşenleri içeren bitkiler ya da gıdalar tüketmek gerekmektedir. Bunların başında da östrojen ve prolaktin üretimine yol açacak besinlere başvurulmalıdır. Photoanethole, anethol ve dianethole açısından zengin bir içeriğe sahip olan rezene ise doğal olarak en çok başvurulan bitkidir. Yurt dışı kaynaklı birçok araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar rezenenin anne sütünü arttırmada başarılı sonuçlar verdiği yönündedir.

Dereotu

Anethol, photoanethole ve dianethole bakımından yine yoğun bir içerikle karşımıza çıkan doğal besinler arasında dereotu bulunuyor. Birçok besinin içerisinde tüketilebilecek olan dereotu anne sütü için sağlıklı bir artışı mümkün kılabilmektedir.

Çemen Otu Tohumu

Tıbbi anlamda ilaç üretiminin bel kemiklerinden birisi olan Çemen otu tohumu anne sütü arttıran yiyecekler arasında bulunmasa da tetikleyici bir faktör olarak tüketilebilir. Bir yüzdelik dilim baz alınamasa da en az 15 gün düzenli tüketilmesiyle birlikte anne sütünün arttığı kanıtlanmıştır.

Sebzeler

Sebzeler arasında geniş bir grubu buna dahil edebilmek mümkün. Örneğin yeşil yapraklı sebzelerin burada da aktif rol oynadığını görebiliyoruz. Ispanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz başta olmak üzere laktasyon arttırıcı tüm sebzelerin tüketilebilmesi mümkündür. Fasulye yine mineral ve vitamin yönünden takviye yapıp anne sütünü arttırmaktadır. Kırmızı sebzeler olarak anılan havuç, pancar ve patates dahil olmak üzere tüm turuncu sebzelerin bu konuda kullanılabileceğini biliyoruz. Sarımsak anne sütü arttırmada doktorların tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Baharatlar

Baharatlar arasında kimyon süt üretimini tetikleyen unsurlar arasında sayılıyor. Bunun diğer baharatlarda olmayan bir etki olduğunu, dolayısıyla düzenli tüketiminin mümkün olabileceğini söylemeden geçmeyelim. Siyah Susam içinde kalsiyum içeriğinin bol olmasından ötürü mineral bileşenlerinin harekete geçmesiyle anne sütünü arttıracağına dair bilgiler mevcut.

Arpa

Emzirme döneminde özellikle rezene ile arpa iki ana besin kaynağı olarak görülür. Kombine olarak tüketilebilmelerinin de etkide artış sağladığı tahmin ediliyor.

Yağ Kullanımı

Eğer hamilelik döneminde ve emzirme süresince zeytinyağı başta olmak üzere susam yağı ya da faydalarıyla nam salmış keten tohumu yağı tüketirseniz anne sütü arttırmak konusunda faydalı bir beslenmeye imza atmış olursunuz.

Alternatif Anne Sütü Arttıran Besinler

Fesleğen hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde tüketilebilecek bir gıdadır. Süt üretiminin de faydalı yönde olmasını sağlar. Aynı şekilde yulaf hem demir hem de kalsiyum içeriğine, hem de besin lifi açısından yoğun bir bileşene sahiptir.

Anne Sütünün Çoğalması İçin Öneriler

Gerek tecrübelerden gerekse tıbbi anlamdaki önerilerden yola çıkıldığında bazı ayrıntılar emzirme döneminde dikkatinizi çekebilir. Bunların başında tabi ki bazı besin gruplarının geldiği doğrudur. Ancak farklı noktalarda yine anne sütünü arttırma yolları arasında bulunmaktadır.

Sıvı Tüketimi

Sıvıdan kasıt su içmek olarak özetlenebilir. Her gün tüketmeniz gereken su miktarı ortalama olarak 12 bardağa eştir. Eğer bu sıvının vücudun kaybına karşılık yerine koyulmaması söz konusuysa kesinlikle sorun yaşamanız muhtemeldir.

Psikoloji

Emzirme döneminde başta fiziksel değişimler, sonra ise hormon değişimleri kadınları farklı bir psikolojiye sürükleyebilir. Burada eşlerinin desteği çok önemlidir. Kaygı ve stresten ne kadar uzak durursanız süt miktarı ve kalitesi o kadar iyi olacaktır.

Sağlık

En ufak bir gribal rahatsızlıkta dahi süt miktarının da süt kalitesinin de düşebileceğini söylemeliyiz.

İlaç Kullanımı

Şu an sektörde çok sayıda anne sütünü arttıran ilaç bulunuyor. Bunların birçoğu kişinin sağlığını da bebeğin sağlığını da hiçe sayacak ürünler olduğunu unutmayın. Doktorunuzun gözetimi haricinde hiçbir ilaç kullanmayın.

Doğum Kontrol Hapları

Kullandığınız doğum kontrol haplarının anne sütü üretimi için zarar teşkil ettiğini unutmamalısınız. Özellikle emzirme döneminde hapları kesmeniz önemlidir. . 38437