Anemiye İyi Gelen Yiyecekler

Anemi kansızlık olarak bilinen hastalıktır ve çoğu zaman küçük yaşlarda kendisini gösterir. Aynı zamanda kadınlarda doğum süresince yaşanabilen bir hastalıktır..

Anemi kansızlık olarak bilinen hastalıktır ve çoğu zaman küçük yaşlarda kendisini gösterir. Aynı zamanda kadınlarda doğum süresince yaşanabilen bir hastalıktır. Kansızlık teşhisi konan hastalar için en önemli iki etken demir eksikliğiyle birlikte alerjenlerdir. Alerjenlere dikkat edildiğinde ve demir eksikliğinin takviyelerle tamamlandığında çok daha rahat bir döneme giriş yapılabilir. Mineralleri yeteri kadar alamamak ve vücudun işleyişinin yavaş yavaş aksamaya başlaması bilhassa bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkilere yol açar. Bağışıklığın zayıflaması ise vücudun çökmesine, farklı hassasiyetlere ve daha fazla hastalığa sebebiyet verir. Bu yüzden anemi teşhisi konulduğunda mutlak suretle doktorunuzun verdiği program dahilinde kansızlığa iyi gelen yiyecekleri tüketmeniz gerekmektedir. Çoğu zaman da demir yönünden zengin besinler bu listeleri oluşturmaktadır. Çocukluk ve ergenlik döneminin bayılma ya da halsizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren rahatsızlığıdır. Birçok çocuk ergenlik süresince bu durumu yaşasa da pek önemsenmez ya da sorunsuz bir şekilde geçirebilir. Bu dönem içinde farkında olmadan alınan demir takviyelerinin anemi tedavisinde etkisi büyüktür. Dengeli beslenmek ise hayat boyu bu bağlamda sorun yaşamanızın önüne geçer.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlığa ne iyi gelir diye düşünen çok fazla ebeveyn olduğunu biliyoruz. Ellerden ve ayaklardan fazlasıyla üşümek, sıcak havalarda bile kendilerini korumak zorunda kalmak, sürekli olarak halsiz ve yorgun hissetmek çocukların psikolojik anlamda da etkilenmelerine neden olmaktadır. Bunun çözümünün doğrudan mineral takviyeleriyle ve demir yönünden güçlü yiyeceklerle beslenme programı oluşturulmasından geçtiğini belirtelim. Düzenli bir beslenme alışkanlığıyla anemi tedavisi uygulanabilmektedir. Aynı şekilde B12 takviyesiyle de anemi en az seviyeye indirilebilir.

Kırmızı Et Ürünleri

Anemi hastalığı ile beraber beslenmenin altın noktalarından birisi kırmızı et olmaktadır. Kırmızı etin düzenli olarak tüketilmesiyle birlikte hem kan değerlerinde hem de ihtiyaç duyulan minerallerde bariz bir artış gözlemlenir. Dolayısıyla da etli yemekler, yalnızca kırmızı et ve düzenli tüketimi tavsiye edilir.

Sakatat

Yalnızca tavuk ve hindi sakatatı anemiye iyi gelen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Mutlaka bir anemi hastasının tüketmesi gerektiği içinde genel anlamda diyet listelerinin başında yer alır. Haftada en az bir kez tüketilmesi önerilir.

Deniz Ürünleri

Çoğunlukla istiridye gibi mineral ve enzim açısından zengin olan, B12 vitamini ile katkı sağlayabilecek deniz ürünlerinin tüketimi tavsiye edilmektedir.

Yeşil Sebzeler

Her sebzenin doğrudan anemiye iyi geldiğini söyleyemesek bile yeşil yapraklı sebzeleri bu noktada ayrı bir kefeye koyabiliriz. En çok tüketilenler ise ıspanak ve kara lahanadır.

Bakliyatlar

Bakliyatların vücudumuz için büyük bir dengeleyici olduğunu bilmekteyiz. Nohut, fasulye, bezelye üçlüsünün anemi içinde iyi gelen yiyecekler arasında bulunduğunu söylemeden geçmeyelim.

Demir İçeren Besinler

Demir yönünden zengin olan, demir içeriğini etiketinde gördüğünüz tüm ürünler sizin için muhakkak tüketmeniz gereken ürünler sınıfındadır.

Kuru Meyveler

Üzüm, erik ve kayısı gibi kurutulmuş meyvelerin tamamıyla yararlı olacağından, gün içerisinde birer ikişer yenmesinin ise bünyenizi ve bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinden emin olabilirsiniz.

Anemiye İyi Gelen Alternatif Besinler

Genellikle anemiye iyi gelen bitkiler doğada çokça bulunur. Günümüzde de bunlar arasında fazlaca bitkiye rastlayabiliyoruz. Farklı bitki özleri ve doğada yetişen enzimlerin vücut üzerinde yararlı etkilere sebep olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Susam Pancar Kökü Elma suyu Şeker kamışı şurubu Ispanak suyu Domates ve domates suyu Nar Maydanoz 54703