Ananas Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Egzotik meyveler grubuna ait olan ananas ülkemizde oldukça bol tüketilen meyve olmasa da bazı tatlı ve yemeklerde kullanılır. Ananasın vatanı güney ve orta Ame..

Egzotik meyveler grubuna ait olan ananas ülkemizde oldukça bol tüketilen meyve olmasa da bazı tatlı ve yemeklerde kullanılır. Ananasın vatanı güney ve orta Amerika sayılıyor. Çoğu kişi bu meyvenin ağaçta yetiştiğini düşünür, fakat bu meyve yerde yetişen meyvelerden biridir. Kendine has tadı ve kokusu vardır. Tatlı tada sahip olduğundan ananas içecek olarak da tüketilebilir. Yaz meyvesi olsa da tüm mevsimlerde marketlerde bulunan bir meyvedir. İster taze halde isterse de konserve şeklinde alabilirsiniz. Reçel halinde veya komposto olarak da elde edebilirsiniz. Ananas bol vitamin içeren bir meyvedir. B ve C vitaminleri ile zengin olduğundan vücudun hastalıklara karşı direncini güçlü kılar.

Ananas nasıl temizlenir

Anana meyvesi bilinen zarif kabuklu meyvelerden değildir. Kabuğu kalın ve dikenli şekildedir. Ananası kabuğundan temizlemek için önce şapka kısmındaki yaprakları kesilir, sonra alt tarafı kesilir. Dik hale getirilerek yukarıdan aşağıya doğru bıçakla kenar kabuklardan temizlenir. Ananasın ortası sert olduğundan ayıklanması gerekir. Dilim halinde bölünerek yenilebilir.

Ananas Yemekler De Nasıl Kullanılır

Ananas meyvesi genellikle tatlı, reçel ve bazı yemeklerde kızartılarak kullanılır.

Kızartılmış ananas yemeği

Gerekenler

1 adet soyulmuş ananas 1 bardak portakal suyu Şeker Tereyağı Kavrulmuş 3 kaşık badem

Yapılışı

Temizlenmiş ananası istediğiniz büyüklükte doğrayın. Tavaya önce 2 yemek kaşığı Tereyağı ve 2 kaşık şeker ekleyerek ısıtın. Sıcak hal alınca ananasları her iki tarafı kızaracak şekilde kızartın. Kızarmış ananasları bademle süsleyip servis edebilirsiniz. İsteğe göre ceviz, fındık, kremşanti veya dondurma ile de sunulabilir.

Ananas tatlısı

1 adet ananas Vanilya çubuğu (yoksa şekerli vanilya da kullanabilirsiniz) Su Şeker Limon suyu Hazırlanışı 1 adet Ananas önce kabukları soyularak temizlenir ve ardından küp şeklinde doğranır. Ardından başka kasede su, şeker tozu, tereyağı, vanilya ve limon suyu karıştırılır. Karışım içine doğranmış ananas ilave edilerek fırında 200 derecede 25 dakika pişirilir. Üstü kızarınca fırından alabilirsiniz. Soğuduktan sonra ister dondurma ister se de kremşanti ile servis edilir.

Ananas reçeli

Hazırlanışı

780 gram ananasları soyarak kabuklarını temizleyin, ardından küp halinde doğrayarak üzerine 3kg şeker ve 1 litre su alınarak az ateşte pişirilir. Reçel kıvamına gelince ocaktan alınır ve soğumağa bırakılır. 61379