Anaerobik Eşik Koşusu Ne İşe Yarar? Mutlaka Deneyin!

Anaerobik Eşik Koşusu Ne İşe Yarar? Mutlaka Deneyin! Belki ilk defa duyuyorsunuz ama duyduğunuza pişman olmayacaksınız.

Hemen açıklayalım anaerobik eşik koşu; yüksek ve sabit bir hızda 5-10 km arası yapılan koşu grubudur. Bu hız, anaerobik eşiğinizin hemen altında; yani vücudun kasları yakan laktik asidi biriktirmeye başladığı seviyenin altında olmaya özen gösterilmelidir.

Anaerobik Eşik Koşusu Ne İşe Yarar?

Anaerobik Eşik Koşusu Ne İşe Yarar?

ABD’li mesafe antrenörü Tom Kloos’a göre, bu koşular aerobik fitness seviyenizi yükseltip, kandaki oksijenin dolaşımı ve emilim oranını fazlalaştırmaktadır. Üstelik daha uzun süre, daha hızlı koşmanızı sağlamak adına yararlıdır.

Deneyin

Haftada bir kez, yarış hızınızın biraz altında 5-10 km koşmayı denemelisiniz. Hızınızı sabit ve istikrarlı tutmaya çalışın. Kaslarda yanma hissetmeniz normaldir, anaerobik limitinizi aştınız ve vücudunuz anaerobik enerjinizi yakmaya başladı anlamına gelmektedir. Yavaşlamaya çalışın.

Anaerobik Eşik Koşusu ile Zaferi Ağrısız Yaşa

İstikrarlı ve uzun bir koşu ve pedal çevirme sonrasında kaslarınız, biri size iğne batırıyormuş gibi acı vermesi normaldir. Bundan “yarıştan kalmak olmak” da olarak da bahsediliyor. Acıları hafifletip hızlı iyileşmenin yollarını ise yapılan yeni araştırmalar şöyle özetliyor;

1. Kompresyon Taytı Giyin

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kompresyon taytı giyen maratoncular, yarış sonrasındaki 24 saat boyunca daha az ağrı hissetmeyi başarmışlardır.

2. Bacaklarınıza Köpük Rulo İle Masaj Yapın

Kanada’da yapılan bir çalışma ise zorlu bir koşunun hemen ardından 20 dakika ruloyla masaj yapmanın, 72 saat boyunca acıyı azalttığını kanıtlamış durumdadır.

3. Turşu Suyu Yudumlayın

Antrenmandan sonra içilen yarım bardak turşu suyu, krampları geçirmede içme suyuna kıyasla yüzde 37 daha etkili olduğunu daha önce duydunuz mu bilinmez ancak bu taktiği denemeniz için hiçbir engel bulunmuyor.

4. Bir Fincan Kahve İçin

Spordan bir saat önce veya günlük 2,5 fincan kahveye eşdeğer miktarda kafein almak, ağrılarınızı dindirmede hayli başarılı olduğundan, kahve seven biriyseniz bu tüyodan yararlanabilirsiniz.

73983