Ameliyat Sonrası Beslenme Önerileri

Geçirilen ameliyat sonrasında, vücudun daha çabuk eski haline gelmesi ve yaraların daha hızlı iyileşmesi için, ameliyat sonrası yapılan beslenme oldukça önem a..

Geçirilen ameliyat sonrasında, vücudun daha çabuk eski haline gelmesi ve yaraların daha hızlı iyileşmesi için, ameliyat sonrası yapılan beslenme oldukça önem arz etmektedir. Fakat yapılan ameliyat sonrasında hasta fiziksel olarak ağrı, ruhsal olarak da biraz etkileneceği için iştahında bir düşüş meydana gelebilmektedir. Yiyeceklerin tadının algılanmaması gibi durumlar oluşacağı için hastaların kendi sağlıkları için biraz gayret göstererek beslenmelerine dikkat etmeleri en az geçirdikleri ameliyat kadar önemlidir. Bundan dolayı vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve protein kaynaklarından yeterli miktarda alınmalıdır. Böylece vücut normal seyrine göre daha hızlı bir şekilde iyileşecektir. Ameliyat sonrası beslenme için oldukça önemli olan bir diğer husus ise, kabızlığa yol açacak besinlerin alımını durdurmaktır. Çünkü kabızlık, tuvalet ihtiyacını ortaya çıkaracağı için, hastanın zorlanmasına sebebiyet verebilir. Böylece oluşan zorlama sonucu yaralarda açılma meydana gelebilir. Bu durum da vücudun toparlanma sürecini geciktirecektir. Her ameliyat farklı olduğu için mide, bağırsak, yemek borusu, ağız, yutak, karaciğer ya da pankreas gibi sindirim sistemiyle ilgili olan ameliyatlar sonucunda doktorunuzun size vereceği beslenme önerilerini uygulamanız sağlığınız için daha doğru olacaktır. Bu sayılan ameliyatlar dışında operasyon geçiren hastalar için gerekli olan bazı beslenme önerileri aşağıdaki gibidir:

Ameliyat Sonrasında Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Ameliyat sonrasında, işlenmiş gıdalar yerine işlenmemiş gıdalar tüketmeniz bu süreci daha olumlu bir şekilde etkileyecektir. Örneğin; marketten satın alacağınız portakal suyu yerine, portakalın kendisini tüketmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü işlenmemiş olan gıdalar tuz, yağ, şeker ve gıda kimyasalları içerdiği için sindirimi oldukça zordur. Ameliyat sonrası zaten vücudunuz yorgun olacağından bu tarz besinleri tüketmemeniz çok daha doğrudur. Besin Lifi: Kabızlık problemi, neredeyse her ameliyattan sonra vücutta oluşabilecek bir durumdur. Ameliyat sonrasında vücuda alınan bazı ilaçlar bağırsaklarda bulunan sindirime yardımcı olan iyi bakterilerin sayısının azalmasına yol açmaktadır. Bu durum da normalde çok kolay bir şekilde sindirilebilecek besinlerin bile sindirimini zorlaştırıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de hastayı zorlamadan kolayca sindirilebilen besinler ve bu besinlere ek olarak besin lifi açısından zengin olan yiyecekler tüketmesini sağlamak gereklidir. Greyfurt, muz, şeftali, armut, elma, portakal gibi meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilerek hem gerekli vitamin ve mineralleri hem de besin lifini vücuda almış olmaktayız. Ayrıca buğday kepeği, çavdar ve esmer pirinç de besin lifi bakımından oldukça zengin besin gruplarıdır. Fakat gaz problemi yaşanılıyorsa bu besinlerin kullanımına dikkat edilmelidir.

C Vitamini:

C vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi için mihenk taşlarından biridir. Bundan dolayı ameliyat sonrası için daha da ön plana çıkmaktadır. Cerrahi müdahaleden sonra kanda bulunan C vitamini oranı düşer. Ve bu durum da oluşan yaraların iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyerek, yaraların daha geç kapanmasına sebep olur. Ayrıca C vitamini, kolajen üretimini arttırdığı için ciltteki yaralar daha çabuk iyileşir. Ayrıca elastin üretimini de arttırarak, dikiş bölgelerinde oluşabilecek gerginlikleri önler. Portakal, limon, greyfurt, çilek, lahana gibi besinler C vitamini bakımından oldukça zengindir.

A Vitamini:

Besinler yoluyla alınan bu vitamin, protein için oldukça önemlidir. Aynı zamanda yeni doku ve yeni cilt üretimi için de yardımcı olmaktadır. A vitamininin ameliyat sonrası için başka bir önemi de damarların gelişim sürecine yapacağı katkı için kullanılmasıdır. Bu vitamin hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Kuzu ciğeri, peynir, balık yağı hayvansal A vitamini; havuç, ıspanak, tatlı patates de bitkisel A vitamini için tüketilmesi gereken besin kaynaklarındandır.

Çinko:

Bu mineral de yaraların iyileşme sürecine faydalı olarak, hastaya destek olmaktadır. Yumurta sarısı, balık, baklagiller, et, kümes hayvanları ve kepekli tahıllar da çinko bakımından zengin olan kaynaklardır. Fakat çinkonun fazla tüketimi kaslarda oluşacak halsizliğe sebebiyet verebilir. Bu yüzden doktorunuzun talimatlarına göre çinkoyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Protein:

Protein kaynakları bu süreç için vazgeçilmez kaynaklardan biridir. Hindi, balık ve tavuk gibi besinlerde mevcuttur. Bu süreçte kırmızı et tüketilmesi fazla önerilmez. Çünkü içinde bulunan doymuş yağ kabızlığı sebep olabilir. Fındık, soya fasulyesi, fasulye gibi besinlerden de faydalanabilirsiniz.

Ameliyat Sonrasında Meydana Gelen İştah Azlığı Normal midir?

Cerrahi müdahale sonucu ortaya çıkan iştah azlığı oldukça normal kabul edilmektedir. Hastanın bu hali genel olarak 3 veya 4 gün sonra eski haline geri dönecektir. Fakat bu 3-4 günlük süre hasta için önemli olduğundan dikkat edilmelidir. İştah azlığının sebebi ise kabızlıktır. Bunun için doktorunuzdan ilaç yazmasını isteyebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi Bu dönemde protein bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi, vücut için daha iyi sonuçlar verecektir.

Ameliyattan Sonra Tüketilmesi Gereken Besinler

Sayacağımız bu besinler her ameliyat için uygun olmayabilir. Bu yüzden doktorunuza danışarak bu besinleri tüketmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Havuç Portakal Çilek Greyfurt Tatlı patates Ispanak Dolmalık biber Kale Lahana Brokoli Yabanmersini Ananas Tavuk eti Hindi eti Yumurta Yoğurt Çavdar ekmeği Tam tahıllı buğday ekmeği Esmer pirinç Ceviz Balık Sonuç olarak, ameliyat sonrasındaki ilk günlerde sıvı ve sindirimi daha kolay olan besinler tüketilmelidir. Yine bu süreçte vitamin, protein ve mineral takviyesi için doktorun önerilerini göz önünde bulundurma gereklidir. İlk bir kaç günü kalorisi yüksek ve sindirimi kolay gıdalarla atlattıktan sonra hastanın iştahı eski haline geri dönecektir. İştah açıldıktan sonra ise işlenmemiş ve besin değeri yüksek olan taze sebze ve meyveler, yağsız protein kaynakları (hindi, tavuk, balık) gibi besinlerle beslenmek ise, iyileşme süresini önemli oranda azaltacaktır. Ameliyattan sonra rahatsız edici boyutlarda gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunları yaşanılırsa, kendi başınıza çözümler üretmek yerine doktorunuza danışarak uygulamanız sağlık için daha doğru olacaktır. 94413