Alparslan İsminin Anlamı

Alparslan İsminin Anlamı

Alparslan İsminin Anlamı Doğacak olan bebekleri ile ilgili isim araştıran anne babalar isimlerin anlamları konusunda da araştırma yapıyor. Bu aşamada ise Alparslan ismini çocuklarına koymak isteyen anne babaların en sık sordukları soru ise “Alparslan isminin anlamı nedir?” olarak yer almaktadır. Türk kökenli bir isim olduğu bilinmek ile beraber bazı kaynaklar Farsça ve Arapça kökenli olduğu da bildirmektedir. Alparslan ismi yiğit, cesur ve cesaretli kimse anlamlarını da taşıması ile bilinmektedir. Bunun yanı ısır Alparslan ismi denilince Büyük Selçuklu Hükümdarı da akla gelmektedir.

Alparslan ismi ile ilgili sadece anlamı değil aynı zamanda “Alparslan ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Güzel anlamlar içeren Alparslan ismi erkek çocukları için uygun olmak ile beraber Kur’an-ı Kerim’de bu kelime yer almamaktadır. Fakat çocuklara konulması uygun olmayan ve caiz değildir diye ifade edilen isim listesi içinde de yer almaz. Alparslan ismi ile uyumlu olan ve Kur’an-ı Kerim’de de geçen ikinci bir isim de Alparslan ismini etkili bir şekilde tamamlayabilir. 

Alparslan isminin anlamı korkusuz ve aslan gibi manalarında da kullanılmaktadır. Anadolu kapılarını Türklere açan hükümdarın ismi olması ise özellikle Türk kültürü ve tarihi açısından da önem taşımaktadır. Ülke tarihi ve kültürü içinde önemli yere sahip olan isim Türkiye’de 21603 kişi de bulunmaktadır. Yoğun bir kullanıma sahip olan isim İstanbul kentimizde 4425 kişide, Ankara kentinde 1632 kişide ve İzmir şehri içinde ise 860 kişide bulunmaktadır.

Ülkemizde en çok tercih edilen isimler listesinde 684. sırada yer alan isim erkek isimleri listesinde ise en çok tercih edilen 309. isim olarak belirlenmiştir. İsmin koyulma sıklığının araştırılmasında Türkiye de son bir yılda büyük bir artış olup 3760 kişi bu ismi tercih etmiştir.

İsmin bu denli çok tercih edilmesinde dizi ve televizyon kaynaklarında yer alan çeşitli çalışmalarında yerinin büyük olduğu söylenebilir. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz isimli dizide beğeni toplayan Alpaslan karakterinin yanı sıra son dönemlerde ise Alpaslan Büyük Selçuklu dizisi ile de isme olan ilgi daha da arttı.

Alpaslan ismi ile ilgili olarak ebeveynler aynı zamanda Alparslan ismine sahip ünlüler konusunda da araştırma yapmaktadır. Ülkemizde Büyük Selçuklu Hükümdarının adı olmasının yanı sıra siyasi lider olarak Alparslan Türkeş de bulunmaktadır. Bunların yanında ebru sanatçısı olan Alparslan Babaoğlu ve oyuncu Alparslan Özmol isimleri de bulunuyor. Spor dünyası içinde de Alparslan Erdem yer almaktadır.

Öte yandan Alparslan isminin analizi yapıldığında bu isme sahip kişiler dışa dönük ve sosyal bir karakter olarak göze çarparken aynı zamanda heyecanlı olması ile de dikkat çekerler. Aşırı derecede detaycı olmalarının yanında sorgulayan, kuşkucu, zor memnun olan ve titiz bir özelliğe de sahiptirler. Uzlaştırıcı bir yapıya sahip olup arkadaş çevresi geniş olmak ile beraber dost konusunda az ama öz olan kişiler ile bir arada bulunurlar.

Alpaslan isminin harf analizinde A harfi enerjisini ve heyecanına etki ederken L harfi ise sanatsal yeteneği aktarır. P harfi ile kendinden emin olmaktır. A harfi enerjinin ve dinamizmin katlanmasına etki eder. R harfi tereddütlerini, S harfi hayalciliği, L harfi sanatsal yatkınlığı gösterir. A harfi enerji ve ataklık verirken, N harfi ise sağduyulu bir karaktere sahip olmasını sağlamaktadır. İsmin harf analizi bu isme sahip olanların özellikle sanatsal anlamda çok başarılı olabileceğini aktarırken ayrıca enerjik olmaları ve kendinden emin olmalarının ise siyasi alanda ya da spor alanında da başarılı olabileceklerini göstermektedir.

alparslan-isminin-anlami-60770
Alparslan İsminin Anlamı

Alparslan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Korkusuz, Yiğit, Soylu, Aslan Gibi Anlamında
  • 2 – Atılgan Yiğit, Yürekli
  • 3 – Korkusuz, Yiğit, Kahraman, Aynı Zamanda Türklere Anadolu Kapılarını Açan Büyük Komutanın Adıdır.
  • 4 – Büyük Selçuklu hükümdarı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Alparslan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Alparslan ismini kullanan 21.603 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Alparslan ismini kullanan 4.425 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Alparslan ismini kullanan 1.632 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Alparslan ismini kullanan 857 kişi bulunmaktadır.

Alparslan isminin Türkiye sıralaması

Alparslan en çok kullanılan 684. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 309. isimdir.

Alparslan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3.760 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Alparslan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Alparslan isminin Harf Analizi

Kişiye Alparslan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Alparslan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Alparslan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Alparslan isminin anlamını gözden geçirin!

Alparslan İsminin Numerolojisi

Alparslan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
L: on beş
P: yirmi
A: bir
R: yirmi bir
S: yirmi iki
L: on beş
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 113

Alparslan ismi Türkçe kökenli bir isim olup, Türkiye’nin tarihi ve kültürel bir figürü olan Selçuklu Sultanı Alparslan’a atıfta bulunur.İşte ismi Alparslan olan bazı ünlüler:

  1. Alparslan Türkeş: Türk siyasetçi. Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurucusu ve lideri olarak tanınır.
  2. Alparslan Erdem: Türk futbolcu. Türkiye milli futbol takımında forma giymiş ve Süper Lig’de farklı kulüplerde oynamıştır.
  3. Alparslan Öztürk: Türk güreşçi. Grekoromen stilde başarılar elde etmiş ve Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmiştir.
  4. Alparslan Bahtiyar: Türk aktör. “Gönül Dağı” ve “Babamın Ceketi” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
73934