Alexa Tam Olarak Nedir? O Nereden Geliyor? Nasıl Çalışıyor?

Alexa nedir, nereden geliyor ve sizin için ne yapabilir?

Muhtemelen “Alexa” adını duymuşsunuzdur. Biliyorsunuz, Amazon’un sanal asistanıyla etkileşim kurmak istediğinizde aradığınız isim. Echo veya Alexa özellikli başka bir cihazınız varsa. Amazon asistanı, sizinle günlük işlerinizde size yardımcı olmaya hazır, sohbet edici bir şekilde konuşan bir kadın sesidir. Alexa, şirketin bazı ürünlerine entegre edildi ve hatta GE lambaları ve Sonos One hoparlörü gibi üçüncü taraf cihazlara doğru yolunu buluyor . Amazon ayrıca Alexa’yı giyilebilir cihazlara , kulaklıklara ve diğer her türlü aygıta yerleştirmeye başlıyor . Alexa, müzik çalma, oyun oynama ve size haber brifingi sağlama gibi çeşitli basit görevleri gerçekleştirebilir. Ancak, akıllı evinizdeki Alexa’yı ışıkları kısmak, kapıları kilitlemek, termostatı ayarlamak ve diğer akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için de kullanabilirsiniz. “Alexa” Yankı gibi ürünlerle eşanlamlı hale gelse de, dışarı çıkıp “Alexa” satın alamazsınız. Tıpkı üzerinde “Siri” olan bir iPhone satın alabileceğiniz gibi, ancak “ Siri. ”Dahili ses asistanı olan bir cihaza sahip olmanız gerekir. Peki Alexa tam olarak nedir? İşte Amazon’un sanal asistanı hakkında bilmeniz gereken her şey. Yeni Yankı cihazınızı nasıl kuracağınızı arıyorsanız, buraya tıklayın . Alexa kim / ne?
Çoğu insan için, Alexa hakkında gerçekten bilmeniz gereken tek şey, Alexa özellikli hoparlörlerden çıkan sesin adıdır. Temelde, Alexa Amazon’a Siri’nin Apple’a ne olduğunu. Alexa, “bugün Chicago’da hava nedir?” Gibi sorular sorabileceğiniz ve cevap alabileceğiniz bir ses. Alexa, Amazon’un hizmetlerinin çoğuna entegre edildi ve orijinal Amazon Echo , Echo Dot gibi ürünlerle kullanılabilir , Yankı Noktası , Yankı Gösterisi veya Amazon Fire TV . Ama gerçekten, Alexa tam olarak nedir? Alexa’ya bir soru sorduğunuzda, yaptığınız şey bulut tabanlı bir hizmetle iletişim kurmaktır. Amazon, gerçek konuşmaları taklit etmek için Alexa Ses Hizmeti’ni (AVS) tasarladı, ancak aslında bu hizmeti belirli görevleri yerine getirmek için sezgisel ses komutları kullanıyorsunuz. “Alexa” basitçe hizmeti sesinizi dinlemeye başlamak için uyaran “uyandırma kelimesidir”. Çoğu cihaz için, bir yanıt almak için söylemeniz yeterlidir. Göre Amazon’un Geliştirici sitesinde , Alexa Ses Servisi (AVS) bulut yaşıyor. Amazon’un AVS’si akıllı bir ses tanıma ve doğal dil anlama servisidir. Servis, mikrofonu ve hoparlörü olan herhangi bir bağlı cihazı sesle etkinleştirmek için kullanılabilir. Amazon’un Geliştirici sitesi “Alexa, makine öğrenimi yoluyla her zaman yeni yeteneklerle daha akıllı hale geliyor” diyor.
Alexa, Amazon’un ses asistanının resmi adı olsa da, bu uyandırma sözcüğünü “Amazon”, “Bilgisayar” veya “Yankı” olarak değiştirebilirsiniz. Bu, özellikle adınız veya eşinizin veya oda arkadaşınızın adı Alexa olduğunda faydalı bir özelliktir. veya kulağa benzer gelen bir şey. Neden Alexa? Apple’da Siri var. Google Home’da “Tamam, Google” dediğinizde canlanan Google Asistan var. Amazon’da Alexa var. Ama neden? Hizmetin geliştirilmesini yöneten Amazon yöneticisi David Limp’e göre , birkaç nedenden dolayı “Alexa” adı seçildi. İlk olarak, “Alexa” adı, dünyanın tüm bilgilerini toplamaya çalışan İskenderiye Kütüphanesi’ne geri dönüyor. Amazon da aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Alexa her zaman öğreniyor ama teorik olarak kesintisiz bir bilgi kaynağı olmalı. Daha pratik olarak, servis alışılmadık “X” sesini içerdiğinden Alexa olarak adlandırıldı. Bu hizmet sesle etkinleştirildiğinden, Amazon cihazı yanlışlıkla uyandırabilecek diğer kelimelerle karıştırılmayacak bir ad seçmek istedi: “Bir dizi isimden geçtik ve isim, kişiliğin yarattığı kişilik için buluttaki bu bilgisayar tabanlı ses bilgisayarından daha önemli. Ama arkasında da bilgisayar bilimi var, ”dedi Limp. “Herhangi birinizin yankıları varsa, yalnızca“ Alexa ”kelimesini ve bu kelimenin foniklerini ve bu kelimenin nasıl ayrıştırıldığını ve ‘X’ ile sert bir ünsüz olduğu gerçeğini uyandığını bilirsiniz. İçinde, sadece istendiğinde uyanmasını sağlamak önemlidir. Ve böylece, bu iki şeyin birleşimi Alexa’yı biraz daraltmamızı sağladı. ” Alexa’yı nerede kullanabilirim? Alexa’yı kullanabilmek için ses teknolojisini entegre eden bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bu genellikle Yankı , Yankı Noktası veya Yankı Gösterisi gibi bir Amazon cihazı anlamına gelir , ancak bu bulut tabanlı kişisel ses asistanı da Yankı Otomatik’e ve bazı üçüncü taraf sistemlerine entegre edilmiştir . Gibi cihazlar Yangın TV : gibi bazı üçüncü taraf cihazlar, ayrıca Alexa ile uyumlu olan Ecobee Anahtarı + ışık anahtarı, LG InstaView buzdolabı ve yukarıda belirtilen Sonos Bir konuşmacı. Hatta birisi Alexa’yı Big Mouth Billy Bass ile çalışacak şekilde programladı .
Alexa ayrıca Wink, SmartThings ve Logitech Harmony de dahil olmak üzere birçok akıllı ev sisteminin merkezi haline geldi. Alexa, WeMo anahtarları ve Nest termostatları gibi hub’lı cihazlarla da eşleşebileceğinden, akıllı ev parçanızı oluşturmak için sesli asistanı da kullanabilirsiniz. İşte Alexa ile uyumlu en iyi akıllı ev cihazlarının bir listesi. Alexa ne yapabilir? Alexa’nın anlayabileceği komutların listesi günlük olarak büyüyor gibi görünüyor. Amazon bu “becerileri” olarak adlandırıyor ve artık Amazon Blueprints aracılığıyla kendi becerilerinizi bile oluşturabilirsiniz . Amazon’un incelemesi üzerine, diğer kişilerin Alexa cihazlarında kullanmaları için Amazon Skills Store’da kendi becerilerinizi bile yayınlayabilirsiniz. Alexa’nın gerçekleştirebileceği görev sayısı, bu makalede listeleyebileceğimizden çok daha fazla, ancak işte favorilerimizden bazıları: 65378