Adil İsminin Anlamı

Adil İsminin Anlamı Nedir?

Adil İsminin Anlamı Son yıllarda çocuklara isim koymak oldukça meşakkatli bir olay haline geldi. Anne babalar daha  dünyaya gelmeden  isim telaşına giriyor. Adil isminin anlamı  içerik bakımından güçlü bir kişilik çağrıştırır. İsmi soy ismi ile uyumlu mu ya da hangi anlamlara geliyor. İsim analizleri isim yorumları isimlerin karaktere etkileri derken yoğun bir araştırmaya giriyorlar. Adil ismi de son zamanlarda çok tercih edilmeyen ama geçmişte çok fazla kullanılan  isimlerden biri.

Geleneklerini yaşatmak isteyen anne babalar günümüzde de bu isimleri çocuklarına kullanmaktadır.  Anne babaların isim tercih ederken artık çok kimsede olmayan farklı ama anlama analizi güzel olan isim arayışında oluyorlar klasik isimlerden vazgeçip daha farklı dikkat çekici ve anlamları açısından yetenekli başarılı çocuklar olması için isimleri ve anlamlarını araştırıyorlar. Fakat Adil ismi son yıllarda çok tercih edilmeyen bir isim olsa da anne babalar anlamı için adaletli bir çocuk olması için çocuklarına Adil ismini veriyor. Yine babasının adı Adil olan aileler babalarının adlarını kendi çocuklarında yaşatmak istedikleri içinde bu ismi tercih ediyor.

Adil isminin anlamı son yıllarda da çok tercih edilen Adil isminin TDK’deki anlamı, hakka uygun, doğruluktan ayrılmayan  doğru haklı ve adaletli gibi anlamlara gelmektedir. Bu neden ile birçok aile kendi çocuklarına bu ismi vermek ister. İsimler de analizde oldukça önemlidir. Adil isminin analizi ise bu isim Kuran-ı Kerim de  geçen bir isimdir. Arapça ve Farsça kökenli bir isimdir. Türkiye’de otuz beş binden fazla kişi de bu isim bulunmaktadır ve gittikçe bu ismin kullanımı artmaktadır. Geçmişte çok daha fazla tercih edilmekte olan bu isim günümüzde de  geleneksel aile yapısına sahip ailelerde sıklıkla tercih ediliyor.

Adil ismi genellikle erkek bebeklere verilen bir isimdir. Dört harften oluşan bu isim rengi keten rengidir.  Adil ismindeki dört harf yorumlandığında öncü lider mantıklı üstün yetenekli sezgileri güçlü sanatçı kimliği olabilen anlamlarını taşır. Adil isminin anlamı ile beraber numeroloji  sayısı da oldukça önemlidir. Aileler isim analizi yaptırırken numeroloji sayılarına da dikkat etmektedir. Çünkü bu analizler çocuğun kişiliği hakkında önemli bilgiler içerir. Adil isminin kişilik analizi  ve numerolojik sayılarını inceleyerek kişilik analizi hakkında yorumlar yapabiliriz.

Adil ismini taşıyan kişiler maddi ve manevi olarak güçlü kişiliğe sahip kişilerdir. Adil isminin anlamı  hayatıyla ilgili kararlar alırken ayrıntılı olarak düşünür ve kendi ile beraber bu kararlardan etkilenecek kişileri de düşünerek karar verir. Her kararında hakka uygun adalete uygun bir şekilde davranmaya özen gösterir toplumda hep adaletli kişiler olarak bilinir. Sözlerine güvenilecek inanılacak insanlardır. Çoğunlukla topluma örnek olmuş sadık güvenilir insanlardır. Meslek seçimleri de genellikle bu yönde olur adaletle ilgili meslekler bu isimdeki kişilerin daha çok tercih ettiği meslek dallarıdır. Bununla beraber yine yaptıkları her işte adil hakka uygun davranan kişilerdir.

İkili ilişkilerinde ve evlilik hayatlarında da gayet ılımlı karşısındakine sevgi ile yaklaşan ihtiyaçlarını gözeten kimselerdir. Karşısındaki insanın incitmemek kalbini kırmamak için elinden geleni yapan ve gerektiğinde kendi haklarından feragat eden kimselerdir. Adil ismine benzer isimler vardır. Adil ismini çocuğuna koyan anne babalar ikinci bir çocukları olduğunda ise bu isme benzer isimler arayarak ikinci çocuklarına koymak isterler.

adil-isminin-anlami-21277
Adil İsminin Anlamı

Adil isminin anlamı  ve Adil ismine yakın isimler Âdem, Arda, Agâh, Ahmet gibi isimler kullanılabilir. Adil ismine yakın kız isimleri ise Ada, Aden, Asya gibi isimlerdir. Bu ismi çocuğuna koymak isteyen aileler Adil ismi caiz mi? Diye düşünmektedir. Adil ismi Kur’an-ı Kerim de geçen bir isimdir. Bu neden ile çocuklarınıza bu ismi koymanız açısından hiçbir sıkıntı yoktur ve caizdir. Adil isminin anlamı  güzel olduğu için sizde gönül  rahatlığı ile çocuklarınıza bu ismi verebilirsiniz.

Adil isminin anlamı  ile birlikte ülkemizde yazar olarak Adil Yıldırım, oyuncu Adil Ray, dansçı Adil Feroz Khan ve futbolcu Adil Rami bu ismi kullanan ünlüler arasındadır.

Adil isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Adaletli, Doğru Taraftarı Olan, İnsaflı.
 • 2 – Aydınlık Gece, Işıklı Gece
 • 3 – Doğru Davranan, Doğruluk Gösteren, Dürüst, Allah’In Emirlerini Noksansız Tatbik Eden Demektir.
 • 4 – Eş, müsavi, eşit
 • 5 – Cisi Ömer B. El-Hattabın Meşhur Lakabı.
 • 6 – Doğruluktan ayrılmayan kimse.
 • 7 – Hakka uygun, haklı.
 • 8 – Adaletli davranan. Kur’anî bir isimdir. Allah’ın emirlerini hakkıyla uygulayan anlamına gelir. Raşid halifelerin

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Söylenişi: a:dil
Kuran ‘da geçiyor.

Adil ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Adil ismini kullanan 35.680 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Adil ismini kullanan 5.514 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Adil ismini kullanan 2.020 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Adil ismini kullanan 1.607 kişi bulunmaktadır.

Adil isminin Türkiye sıralaması

Adil en çok kullanılan 475. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 223. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Adil isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Adil isminin Harf Analizi

Kişiye Adil ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Adil İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Adil ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Adil isminin anlamını gözden geçirin!

Adil İsminin Numerolojisi

Adil isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
D: beş
İ: on iki
L: on beş
TOPLAM: 33

Adil ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

 1. Adil Ray: İngiliz televizyon sunucusu ve komedyen. “Citizen Khan” adlı sitcomda başrol oynamıştır.
 2. Adil Rami: Fransız futbolcu. Sevilla ve Fransa Milli Takımı’nda forma giymiştir.
 3. Adil Hussain: Hint oyuncu. “Life of Pi” ve “English Vinglish” gibi filmlerde rol almıştır.
 4. Adil Karaismailoğlu: Türk siyasetçi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapmaktadır.
 5. Adil Baguirov: Azerbaycan doğumlu Amerikalı siyasetçi ve eğitimci.

Bu listede Adil ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, daha fazla ünlü Adil ismini taşıyan kişi bulunabilir.

84926