Adaçayının Faydaları

Eski zamanlardan beri hem oldukça lezzetli bir içecek hem de sağlığımız için tedavi amaçlı olarak tüketilen Adaçayı hem kurutulmuş ya da toz şeklinde tüketilme..

Eski zamanlardan beri hem oldukça lezzetli bir içecek hem de sağlığımız için tedavi amaçlı olarak tüketilen Adaçayı hem kurutulmuş ya da toz şeklinde tüketilmekte ve iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Peki Ada çayı nasıl hazırlanmalıdır

İki veya üç kay kaşığı kadar adaçayı kaynamış olan suyun içine atılarak yaklaşık olarak beş dakika kadar demlenmeye bırakılır, sonrasında ise içeriğindeki acımsı tadı yok etmek için isteğe bağlı olarak bal ile karıştırılarak da tüketilir. Yine isteğe bağlı olarak limon sıkılarak da içilebilecek çayın günde en fazla iki bardağa kadar içilmesi önerilmektedir.

Ada Çayı nelere faydası var

Boğaz ağrılarına karşı birebir etkili olan adaçayı, gargara olarak kullanıldığı zaman ağız içi yaralarında ve diş eti iltihaplarında oldukça etkilidir. Yapılacak olan gargara ile sağlıklı ve güzel kokan bir nefese de sahip olabiliriz. Astım ve bronşit hastalıklarına ait şikâyetleri önemli ölçüde azaltan adaçayı aynı zamanda beyin fonksiyonlarımızın düzelmesinde ve gelişmesinde yardımcıdır ve sakinleştirici etkisi ile stresi azaltarak sinir sistemimizde etkili bir düzelme sağlar. Yine psikolojik kaynaklı olan baş ağrılarımızı giderir ve kan şekerimizi dengeler. Bu sebeple özellikle şeker hastalarının tüketmesi doktor tarafından önerilmektedir. Yine aynı şekilde hafıza güçlendirici özelliğinden dolayı Alzheimer hastaları tarafından da tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Vücudumuzda oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı da etkili olan adaçayı aynı zamanda idrar yollarımızda meydana gelen iltihaplar içinde kurutucu bir özelliğe sahiptir. Karaciğerimizi temizler ve kadınlarımızın en önemli sorunlarından biri olan ve birçok kadın tarafından zor geçirilen menopoz döneminin de hissedilen etkileri minimum ölçüde azaltarak büyük bir ferahlama sağlar. Adaçayı saçlarımız üzerinde de oldukça etkilidir. Saç derilerinde iltihaplanma olan ve kepek sorunu yaşayan kişiler banyo sonrası durulama sularında adaçayı kullanabilirler. Saçlarında aşırı yağ sorunu olan kişiler tarafından da kullanılması önerilmektedir. Adaçayının bir diğer önemli faydası ise içerdiği vitaminlerdir. Günlük olarak üç kaşık adaçayı tükettiğimiz zaman vücudumuzun temel gereksinmelerinden biri olan K vitamini ihtiyacını yüzde kırk oranında karşılanmaktadır. K vitamini kanımızın pıhtılaşmasında ve vücudumuzda oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesinde oldukça etkilidir ve kemiklerimizin güçlenmesini sağlar. 80214