Acı Biberin Faydaları, Kalorisi ve Besin Değerleri

Acı biber, artık her sofranın vazgeçilmezi oldu. Fazla kalorili olmayan, sağlığa faydalı olması ve içerdiği besin değerleri tercih sebebidir. Acı biberin ana v..

Acı biber, artık her sofranın vazgeçilmezi oldu. Fazla kalorili olmayan, sağlığa faydalı olması ve içerdiği besin değerleri tercih sebebidir. Acı biberin ana vatanı Meksika olarak bilinir. Binlerce yıl öncesine ait tohum kalıntılarına rastlanmıştır. Hatta tıbbın sadece bitkisel olduğu dönemlerde ilaç olarak kullanıldığına dair bulgulara rastlanmıştır. Acı biberin iştah açması, aynı zamanda yağ yakıcı olmasının da etkisi ile tercih edenler artmıştır. Mevsim seçmeyen, her zaman doğal olarak üreyen bir sebzedir. Genelde kullanım alanlar; salataların içi, yemeklerin yanında, kızartması veya yemeklerin içerisine lezzet versin diye kullanılır.

Acı Biberin Besin Değerleri

100 gram acı biber sadece 40 kaloridir. Yaklaşık 9,50 gram karbonhidrat, 2 gram protein, 0,2 gram yağ, 1,5 gram lif, 7 miligram sodyum, 18 miligram kalsiyum, 340 miligram potasyum, 1179 miligram A vitamini, 242 miligram Vitamin C, 1,2 miligram demir içermektedir. A, C, E ve K vitamini sayesinde sağlığa ciddi faydaları bulunur ve bunun keşfi uzun yıllar önce yapılmış, ilaç yapımında kullanılmıştır. E vitamini, genç görünmenizi sağlar, göz sağlığını korur, Alzheimer ve kanser gibi tedavisi olmayan hastalıkların oluşumunu önler. A vitamini ise dişlerinizin çürümesini önler, saçların gür ve parlak çıkmasını sağlar, tırnakların güçlü kalmasına yardımcı olur. Gebelikte çocuklarınızın sağlıklı büyümesini istiyorsanız A vitamini içerek besinler tüketin. Besinlerin enerjiye çevrilmesi için düzenli emilmesi, sindirilmesi gerekir. Manganez bu görevi yapan mineraldir ve 100 gram acı biberde günlük ihtiyacımızın %10-15’ini karşılayacak kadar manganez vardır. Anemi hastalığı alyuvarların yeteri kadar olmaması nedeni ile kaynaklanır. Anemi için yeteri kadar demir almak gerekir. Günlük ortalama 17-18 miligram demir almak gerekir, 100 gram biberde ise 1,2 miligram bulunmaktadır. 100 gramda içerdiği 1,5-2 gram lif ile acı biber bağırsakları çağırmada faydalıdır. Diyet yapıyorsanız mutlaka acı biberi yemeklerinize dahil edin. Mide rahatsızlıklarınız varsa acı biber zararlı olabilir. Antioksidan içeren acı biber, C vitamini sayesinde hastalıklardan korur, nefes alma konusunda zorluk yaşıyorsanız solunumu da düzene sokar.

Acı Biberin Sağlımıza Faydaları Nelerdir

Kapsaisin, eğer çok gerginseniz, ilaç kullanmak yerine acı biber tüketin, bitkisel terapinin gücüne varın. Sadece bu da değil, kansere neden olan hücreleri tedavi ederek kanser riski seviyesini azaltmaktadır. Zayıflamak için, tansiyonun normal seviyelerinde seyretmesi için kan akışı normal düzeyde olmalıdır. Acı biberin en büyük faydası kan akşını artırarak kilo vermeye yardımcıdır ve yüksek tansiyona engel olur. Üşümek genelde ayaklardan ve ellerden başlamaktadır. Acı biber ciddi bir vücut ısınması sağlar ve kış aylarında üşümezsiniz. Bu yüzden yazın çok sıcak yerlerde acı biber tüketilmez. Ekle iltihabı da son dönemlerde yaygınlaşıyor. Bu sağlık sorununa yakalanmamak için düzenli acı biber tüketmelisiniz. Birçok meyveden daha çok C vitamini içeren acı biber gribi önlemede faydalı olduğu gibi yaza formda girmek isteyenlerin diyetlerine eklemeleri gereken bir besindir. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa sofranızdan acı biberi eksik etmeyin. 27056