12. ve 13. Hafta Gebelikte Cinsiyet Kesin Belli Olur mu?

Yüzde 100 Kesin Sonuç Veren Evde Cinsiyet Tahmin Etme Yolları Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler, bu amacına ulaştıktan sonra geriye heyecanlı bir bekleyiş kalır. Özellikle cinsiyeti bilmek için can atarız. Kız mı erkek mi? Evde yüzde 100 kesin sonuç veren yollar nelerdir? 12. Haftada cinsiyet her zaman belli olmaz. Genelde 13 ve sonraki gebelik haftalarında ultrasonda belli olmaktadır.

Bebek Cinsiyetini Yüzde 100 Kesin Hangi Yöntem Tespit Eder?

Bebeklerin erkek mi kız mı olacağını belirleyen babadır. Yanı sperm bu konuda önemlidir. Spermin rahme ulaşmasının ardından embriyo oluştuğu an cinsiyet önceden bellidir ama biz hemen göremeyiz. 3 – 4 ay aralığında beklemek gerekir. Kadın doğum uzmanları 12.haftadan başlar ve cinsiyeti görmeye çalışır. Bazen hemen anlaşılır bazen de 3-4 hafta daha beklemek gerekir. Şahsen benim şansıma 11.haftada öğrenmiştim ama ikinci çocuğum için 13.haftayı beklemek zorunda kalmıştı.

Ultrasonla cinsiyet öğrenilir ama bunun dışında da; koryon villus biyopsisi, kordosentez veya amniyosentezle de öğrenilir. Amniyosentez sıvısı olası hastalıkları tespit etmek için kullanılır. Özellikle down sendromu tespitinden hayati önem taşır.

Evde Cinsiyet Belirlemek için Hangi Yöntemler Uygulanır?

Yüzde 100 cinsiyet tespiti ultrasondur. Bazen doktorlar burada bile yanlış görebilmektedir. Etraftaki hamile kişilerin yaşadıkları, yediği, içtiği, vücuttaki değişiklikleri, karnındaki şekline göre cinsiyet tahminleri gerçek sonucu verebilmektedir. Ama kimse bunlara yüzde 100 diyemez.

Gebe Kalınan Ay ve Kadının Yaşına Göre Cinsiyet Tahmini Yapmak

Yaş ile hangi ay gebe kalındıysa toplanır ve bu toplamdan dokuz çıkartılır. Sonuç tek olursa erkek, çift ise de kız demektir. Tabii bu bir hurafedir, eğlence amaçlıdır, gerçeklik taşımaz. Gerçi benim iki çocuğumda da tuttu ama yine de kesinlik var diyemeyiz.

Karbonat ile Cinsiyet Nasıl Tahmin Edilir?

Karbonatlı test oldukça meşhur ve eskiden beri kullanılan cinsiyet tahmin testidir. Hatta gebelik var mı yok mu diye de kullanıldığı olur. Hamileliğiniz kesinleştikten sonra bu test ile cinsiyet tahmini yapabilirsiniz. 1 çorba kaşığı karbonatı şeffaf bir kaba doldurun ve gebe kişinin idrarından biraz dökün. Eğer yoğun bir şekilde köpürürse erkek, aksi durumda ise kız bebek geleceğine inanılır.

Yüzük Testi Nasıl Yapılır?

Yüzük testi basit olduğu için hemen herkes tarafından uygulanmaktadır. Hamile olan kişiden bir saç teli alınır ve yüzüğün içinden ip gibi geçirilir. Annenin karnı üzerinde yüzük hareket ettirilir. Eğer bir daire oluşturuyorsa kız sağ – sol yapması durumunda da cinsiyetinin erkek olduğu tahmin edilir.

Sarımsak Testi ile Cinsiyet Tahmini

Çocuk bekleyen anneye bir parça sarımsak verilir. Tükettikten sonra teninden yoğun koku gelirse erkek, hiçbir koku alınmazsa da kız olacağına inanılır.

Anahtar Testi Evde Nasıl Yapılır?

Anahtar testinin aslında akla mantığa uyar bir tarafı yoktur. Çünkü hamile kişiye anahtar uzatılır ve onun tutuş şekline göre cinsiyet tahmini yapılmaya çalışılır. Anahtarın giriş noktasından alırsa kız, geniş kısmından alırsa da erkek olacağına inanılır. Diğer bir yöntemde anahtarın yukarıya atılmasıdır. Atıldığında anne adayı hangi noktadan tuttuysa ona göre tahmin yürütülür.

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler yukarıdakilere göre daha net sonuçlar verir. Yine yüzde 100 olmasa da aşağı yukarı tahminler tutar.

 • Erkek bebeklerde anne karnı basketbol topu gibi tek bir noktada durur,
 • Eğer anne karnı sağa sola çok yayılmışsa kız bebektir.
 • Gebeliğin 3 ayı bulantılı geçer, eğer bulantı ilk kalktığınızda azsa erkek olduğuna inanılır. Ama bu durum ikinci ve diğer çocuklarınızda farklılık gösterebilir.
 • Ultrasonda kalp atışları daha erken belli olur. 140’tan düşükse erkek olduğu düşünülür. Benim ikinci çocuğumda 148-156 aralığındaydı ve erkekti. Her zaman tutmayabilir.
 • Anne adaylarının meme uçları koyulaşmaya başladıysa erkek ihtimali vardır.
 • Erkek bebeklerde gebenin karnı biraz daha aşağıya bakar.
 • Hiç turşu, limon sevmezken sürekli yiyesiniz geliyorsa bir erkek bebek sahibi olabilirsiniz.
 • Elleriniz normalinden fazla kurumaya başladıysa,
 • Protein içeren besinlere karşı ilginiz arttıysa,
 • Ayaklarınız eskisine oranla daha soğuk oluyorsa,
 • Gebelik sırasında tüylerinizin bacak bölümünde çabuk uzuyorsa,
 • Yattığınızda yastığını kuzeye bakıyorsa,
 • İdrarı bir kaba alın ve bakın, renkler biraz daha açıksa erkek ihtimali vardır.

Gebelikte Kız Bebek Belirtileri Nelerdir?

 • Anne adaylarının karnı daha geniştir,
 • Kalp atış hızlarının 140 ve üstünde atması,
 • Hamileliğin ilk zamanlarda yoğun sabah bulantısı,
 • Anne adayları normalinden daha fazla kilo alır basen bölümü genişler,
 • Sol göğüs sağdan büyüktür,
 • Kız bebekler karnın biraz daha üstünde olur,
 • Sürekli çikolata, baklava vb. tatlılar istemek,
 • Portakal yemeyi ya da suyunu içme isteği,
 • Kız bebek annenin güzelliğini alır derler, sivilceler yoğunlaşır,
 • Yattığınızda yastık yönü güney olur,
 • Kız bebeklerde idrar yoğun ve koyudur. Bu belirtiler her zaman doğruyu gösterecek diye bir kaide yoktur.

Erkek Bebek Olması için Hangi Dua Edilir?

Erkek bebek sahibi olabilmek için dua da edebilirsiniz. Her şey için Rabbimize sığınmalıyız. Tabii, bu duayı etmeden önce haramdan uzak durmanız gerekir, Rabbimizin yasak kıldıklarından uzak durmalı, O’na itaat etmeli ve yürekten inanmalıyız. İşte o zaman Rabbim sizlerin duasını kabul edecektir.

Böyle biri olduğunuza inanıyorsanız ilk olarak ihlas suresini okumalısınız. ALLAH’ım! Bu kuluna bir oğul nasip edersen adını Muhammed koyacağım der. Bu şekilde yapılan dua, yürekten inanlar için kabul olacaktır.

Erkek bebekle ilgili bir hadiste: Eğer ki bir baba, eşi gebeyken, sağ elini karnında tutup “Bismillahi ahadis samed ellezi lem yelid ve lem yuled.” ALLAH’ım! Bu çocuğun adını Muhammed (s.a.v) hürmetine Muhammed koydum diye söylerse ALLAH’ın izniyle erkek olur.

Benzer bir kaynakta bir de şöyle geçer: Kadın ki hayzdan arınmanın ardından 5 günde gebe kalmayı başarırsa erkek çocuğu olur.  5 – 8 gün arasında ise kızı olur diye geçiyor.

22862