10 Kasım İle İlgili Sözler

10 Kasım İle İlgili Sözler Uluönder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım her yıl resmi tören ile anılmaktadır. 83 yıl önce vefat eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak adına televizyonlarda programlar düzenlenmektedir. Özel günler arasında yer alan bu günde düzenlenen programlarda önderimiz Atatürk’ün kendi sesinin yer aldığı videolar ve 10 Kasım ile ilgili sözler paylaşılmaktadır.

Yazımızda ve Atatürk 10 Kasım Anma Atatürk Sözleri 10 Kasım Sözleri Atatürk’ün Ö hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Törenlerde Ankara’da bulunan Anıtkabir ziyaret edilir. Ulu önderimiz saat 09:05’de vefat ettiği için bu saatte Türkiye genelinde 1 dakikalık saygı duruşuna durulur. Saygı duruşu esnasında 1 dakika boyunca siren sesleri çalar. Türkiye genelinde bütün bayraklar yarıya kadar indirilir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için çeşitli programlar düzenlenir. Ayrıca adına düzenlenen bu programlarda Atatürk’ün kazandığı zaferler, ülke için verdiği mücadeleler anlatılmaktadır. Kurtuluş savaşı, Çanakkale savaşı gibi savaşlardan ve kazandığı zaferlerden bahsedilmektedir. 10 Kasım günü resmi tatil olarak ilan edilir. Ölene kadar asla unutamayacağımız Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım da yas günü olarak ilan edilmektedir. İşte 10 kasım ile ilgili sözlerden bazıları…

10 Kasım İle İlgili Sözler
10 Kasım İle İlgili Sözler

Editörün Seçimi 10 Kasım ile İlgili Hüzünlendiren Sözler

 1. “Ölümünün üzerinden yıllar geçse de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmak mümkün değil. Ebediyete intikal ettiği bu günde saygı ve rahmetle anıyorum.”
 2. “10 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybettiğimiz ama ideallerini ve düşüncelerini kalbimizde sonsuza kadar taşıdığımız bir gündür.”
 3. “Atatürk’ü anmak, onun gösterdiği yolda ilerlemek demektir. Büyük önderin mirasıyla aydınlık yarınlar için çaba gösterelim.”
 4. “Atatürk’ü ebedi uykusunda saygı ve minnetle anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olacak.”
 5. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bize bağımsız bir vatan, özgür bir gelecek bıraktı. Onun izinde yürümek ve mirasına sahip çıkmak en büyük görevimiz.”
 6. “10 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma ve onun düşüncelerini yaşatma günüdür. Onun bize hediye ettiği cumhuriyeti korumak ve yüceltmek için çaba sarf edelim.”
 7. “Atatürk, büyük bir lider ve devlet adamıydı. 10 Kasım, onun ebediyete intikal ettiği gün, onun fikirlerini hatırlamak ve ufkumuzu genişletmek için önemli bir fırsattır.”
 8. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından bıraktığı mirası korumak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da ileriye taşımak en büyük görevimizdir.”
 9. “10 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhunu yad etmek ve onun fikirlerine olan sadakatimizi göstermek için bir fırsattır.”
 10. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman özlemle anıyor ve onun düşüncelerini gelecek nesillere aktarmak için çaba harcıyoruz.”

10 Kasım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma ve onun mirasını yaşatma günüdür. Onun fikirleri, ilke ve inkılaplarıyla yükselen Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da ileriye taşımayı hedefleyerek, onun fikirlerini ve ideallerini yaşatmamız önemlidir.

10 Kasım İle İlgili Sözler

 • Mustafa Kemaller ölmez, rahat uyu paşam.
 • Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.
 • Atatürk, Türk Milleti’nin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.
 • 2022 yılı 10 Kasım’ında bir kez daha vatanımızın başı sağ olsun.
 • Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek yerinde rahat uyu.
 • Büyük Atatürk! Seni seven ve anlayan bir gençlik her zaman var olacaktır.
 • Bu Türk milleti yastadır. Çünkü yeni Türkiye’nin yaratıcısı olan eşsiz şefini kaybetmiştir.
 • 10 Kasım sabahının verdiği hüznü, Atatürk’ü daha iyi anlayarak yeniyorum.

Büyük Atatürk! Seni seven ve anlayan bir gençlik her zaman var olacaktır. Rahat uyu paşam!

Avrupa, savaştan sonra belirmiş az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür.

Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet sen Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın.

Atam sen rahat uyu yolcusuyuz biz hürriyetin, Atam sen rahat uyu bekçisiyiz cumhuriyetin.

Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet… Sen Türk Milleti’nin kalbinde ebedi olarak yaşayacaksın.

Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.

O genç ve dahi Türk şefinin o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.

Yüzyılımızda, “olmayacak hiçbir şey yoktur” şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur. Esti Ujsag, Macaristan

Yine bir 10 Kasım ve sen yoksun. Seni çok özledik be Atam. Sensiz geçen 82 yılda boşluğun hiç dolmadı. Mekânın cennet olsun.

Seni anlıyoruz büyük Atatürk, seni seviyoruz tüm kalbimizle, seni özlüyoruz büyük Atatürk, seni anıyoruz 10 Kasım gelince.

Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.

Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir.

Bize emanet ettiğin bu vatan ebediyen var olacaktır. Vatana ihanet etmek isteyenlerin yanına hiçbir şey kar kalmayacaktır. Sen Rahat uyu paşam.

10 Kasımda ben üzgünüm neden? Çünkü bizden ayrıldı Atatürk’üm, bizden kalbimiz kırık gönlümüz buruk çünkü bizden ayrıldı en güzel varlık.

Savaş sonrasının en ileri gelen devlet adamlarından biri. Kendi başına bir klâs oluşturuyordu ve hemen her açıdan tekti. The Fortnightiy, Londra

Sen yalnızca Türk milletinin değil dünya üzerindeki ezilmiş milletlerinde önderi oldun. Çünkü onlar, seni örnek alarak bağımsızlıklarını kazandılar.

Bu yüce millet bir 10 Kasım’da daha Anıtkabir’e akın akın gidiyor. 82 yıldır unutulmadın unutulmayacaksın rahat uyu paşam emanetlerin bizimle güvendedir.

Türk milletinin eşsiz evladı Atatürk! Sen ebedi istirahatgâhında rahat uyu. “En büyük eserim” dediğin Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Türk Milleti.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatanı ve milleti adına yaptığı büyük işler için şükranla anıyor, manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun.

Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk Milleti’nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.

Rüzgâr ağırdan eser, her 10 Kasım sabahı, her bir yere savurur, sararmış yaprakları. Hüzünlenir milletim, her 10 Kasım sabahı, çiçeklerle donanır, Anıtkabir yolları.

Ey yüzü gibi kalbi de güzel insan emanetlerine sahip çıkacağımıza söz verirken bir On Kasımı daha seni yâd ederek anıyoruz. Seni çok seviyor ve çok özlüyoruz.

O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmağa uğraşan bir kahramandı. Prof. Walter L. Wriht, Almanya

Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.

Boğazımızda kocaman bir düğüm olur her On Kasım’da. Geçen her yıl seni daha da çok aratır oldu. Sen bize bu cennet vatanı bıraktın Allah da seni cennet yurtlarında barındırsın.

Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım’da da Atatürk’e olan bağlılığımızı ve sevgimizi ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyor, büyük önderimizi özlemle anıyoruz.

Unutturamaz seni hiç kimse unutulsak da biz. Her yerde sen her şeyde sen bilmem ki nasıl söylesem. Atam rahat uyu. Emanetini çiğnetmeyiz. Her birimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz.

Devletimizin banisi (kurucusu) ve milletimizin fedakâr sadık hadimi, insanlık idealinin âşık ve mümtaz (seçkin) siması, eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır. İsmet İnönü

Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk milletinin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı. Kerama, Lübnan Başbakanı

Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dahisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı. David Lloyd George, İngiltere Başbakanı

Mustafa Kemal insanlardan soyutlanmıştı. Okul arkadaşları tarafından sevilmez ve öğretmenleriyle çokça münakaşa eder ve problem çıkarırdı. İnsanlara saldırdığında mutluluk duyardı. Abdullah Azzam

O, kendi milleti ve beşeriyet âlemi için beslediği muhabbetle, bir dâhinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir. Herbert Melzig, Alman tarihçi

O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi. Diktatörlerin tahammül edemediği serbest bir nizamla, demokrasilerin başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermişlerdir.

Bütün dünya 10 Kasım’da biz Almanların da dostluk ve saygı ile bağlı olduğumuz bir insanın hayatını ve eserlerini takdirle anmaktadır. Atatürk, daima Türkiye ile Avrupa arasında sıkı bağlar kurmaya çalışmıştır.

Mustafa kemal bir temeldir. Bir yöndür. Yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina değildir. Onu ancak devam ettirerek, sürdürerek sevebiliriz. Kendisine yeni şeyler, yeni değerler ekleyerek sevebiliriz. Yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal en büyük zaferini o zaman kazanmış olacak.

Gidiyor Ata’m, gidiyor eller üstünde, yürüyor kalbimizin en derinine, ağlıyorken bizler yediden yetmişe, söz veriyoruz Ata’m izinden gitmeye. Şimdi sensizliğe üzülmenin zamanı, şimdi fikirlerini daha iyi anlamalı, kurduğun cumhuriyetin değerini bilip, her zaman en yükseğe, ileriye taşımalı.

Bilir misiniz çocuklar? Her 10 Kasım gelince, siyah bir bulut gelir, Anıtkabir üstüne. Bilir misiniz çocuklar? Her 10 Kasım Kasım gelince, siyah güvercinler uçar, Ankara’nın üzerinde. Bilir misiniz çocuklar? Her 10 Kasım gelince, gökyüzü siyah olur, ülkenin her yerinde.