Peygamber Efendimiz (SAV) Nasıl Su İçerdi? Üç Yudumda Su İçmenin Fazileti

Müslümanların hayatları boyunca en çok örnek aldığı ve onun izinden yürüdüğü kişi olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) pek çok konuda olduğu gibi su içme noktasında da bize yol gösteriyor. Hayatın olmazsa olmazı olan su vücut sağlığı açısından en önemli kavramlardan birisidir. Olmadığında hayatın olmayacağını söylemek ise yanlış bir tabir olmayacaktır. Uzmanlara göre her insanın gün içerisinde 2 litre su tüketmesi ve bunu minimum olarak her gün yapması gerekmektedir.

Su tüketiminin sağlığımıza pozitif katkıları önemli iken yeterli miktarda içilmemesi durumunda da çok ciddi sağlık sorunlarının bizi beklediğini söyleyebiliriz. Başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere idrar yolu enfeksiyonu ve kaslarımızda oluşacak kramplar ciddi sorunlar olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda saç dökülmesine yol açtığı ve yeterli miktar su içmemenin kepek oluşumunu da tetiklediği biliniyor.

Kabızlık sorunlarında su tüketimi en önemli belirteç olarak ele alınıyor. Yine yeni doğum yapmış kadınlarda yeterli miktarda süt olmamasının temel sebeplerinden birisi yeterli su tüketiminin olmamasına bağlanabiliyor. Tüm bu sağlık sorunlarından korunmak için her gün düzenli olarak en az 2 litre su tüketmek önemli. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) su içmenin önemini ve aynı zamanda kendisinin her zaman kullandığı üç yudumda su içmenin faziletini hadislerinde de sık sık dile getirmiştir.

Su İçmenin Adabı Nedir?

Her alanda olduğu gibi su içme noktasında da peygamber efendimiz(SAV) tarafından bize gösterilen adaba uygun hareket etmemiz en doğrusu olacaktır. Özellikle yaz aylarında sıklıkla yaptığımız hatalardan birisi çok susadığımız için suyu direkt olarak kafamıza dikip bir kerede bitirmektir. Bu en önemli sorunlardan birisine dönüşebilecek mide kramplarının en önemli sebeplerinden birisidir.

Uzmanlar tarafından da suyun bir kerede hızlı bir biçimde içilmesi önerilmiyor. Hz. Muhammed(SAV) tarafından da suyun oturularak, tamamen sakin bir tavırla ve kendisinin içtiği gibi üç yudumda içilmesi tavsiye edilmiştir. Hadis-i şeriflerine baktığımızda ‘’Su içerken depodan doldururcasına hızlı hızlı içmeyin. Adeta meme emen bir çocuğun süt içişi gibi yavaş yavaş içerseniz ciğer hastalıklarına maruz kalmazsınız’’ buyuruyor.

Yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) hadislerinden birisinde ‘’Suyu deve gibi tek nefeste içmeyin. Üç yudumda ya da en kötü ihtimalle iki yudumda içmeye çalışın. Her su içişinizden önce besmele çekmeyi ihmal etmeyin. İçince de elhamdülillah demeyi unutmayın’’ buyurmuştur.

Peygamberimiz (SAV) Neden Suyu Üç Yudumda İçerdi?

Özellikle peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) suyu üç yudumda içtiği için bu açıdan pek çok Müslüman’a örnek teşkil eder. Suyu üç yudumda içmenin fazileti ile ilgili de pek çok soru işareti bu yüzden vardır. Öncelikle sağlık açısından suyu bir kerede içmenin hiçbir faydası yoktur. Uzmanlar suyu yavaş yavaş tüketmenin doğru olduğunu savunur.

Bunu Peygamber Efendimiz (SAV) hadislerinde de görmek mümkündür. Ebu Hüreyre rivayetlerinden birisine göre Hz. Muhammed(SAV) ‘’Suyu oturarak için. Ayakta içen o an unutmuş olsa bile hemen kusup çıkarsın’’ buyurmaktadır. Hz. Muhammed (SAV) başka bir hadisinde ‘’Suyu üç nefeste içerseniz tüm susuzluğunuzu teskin etmiş olursunuz. Vücudunuz suya kanar ve şifa bulursunuz’’ demiştir.

Tek seferde içmek yerine üç nefeste içilmesi vücudun suya olan ihtiyacını buna bağlı olarak karşılamasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla ne kadar susamış olursanız olun üç nefeste içmeniz hem sağlık açısından hem de dini açıdan uygun olandır.

Olası bir dış faktörle birlikte suya üflemeniz gerekiyorsa bunu yapmamanız ve muhakkak oturarak içmeniz yine peygamber öğütleri arasındadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’a Ebu Said el-Hudri ‘’İçtiğim suyun içerisine bir şey düştüğünde ne yapmalıyım’’ diye sorduğunda ‘’Kabın içerisine ne düştüyse dök’’ dediği bilinmektedir. Devamında Ebu Said el-Hudri ‘’Susuzluğum suyu içince gitmiyor, suya kanamıyorum’’ dediğinde ise ‘’Suyu tek seferde içmeyi bırak, üç nefeste iç’’ dediği bilinmektedir.

77137