Online Eğitimde Kopya Çekmek Günah Mıdır?

Online eğitim tıpkı pek çok sektörde olduğu gibi uzaktan erişimin en net göstergelerinden birisi olarak hayatımıza dahil oldu. Günümüzde Covid-19 virüsü ve dünya çapında söz konusu olan salgından ötürü pek çok iş kolu bundan etkilendi. Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim ise bunlar arasında en çok rastladığımız unsurlar olmaya başladı.

Dolayısıyla derslerin uzaktan eğitimle görüntülü ve sesli görüşmeler vasıtasıyla verildiği bir eğitim sisteminde sınavlarda da aynı sistem kullanılmaya başlandı. Korona virüs kapsamında uzaktan eğitim sonrasında öğrencilerin seviyelerini belirlemek için yapılan sınavlarda da uzaktan sınav sistemine geçildi. Fakat bu durum suiistimale çok açık bir durum yarattığından ötürü öğrencilerin aklına pek çok soru takılmaya başladı.

Özellikle uzaktan eğitimin ve sınavın bu kadar konuşulduğu bir dönemde ilahiyatçı olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun da programını Zoom üzerinden görüntülü olarak gerçekleştirdiğini vurgulamak gerekiyor. Yine seyircilerden aldığı soruları Zoom üzerinden almaya devam eden Hatipoğlu, Emine Betten’in sorduğu bir soruya açıklık getirdi.

Emine Betten mevcut durumu baz alarak ‘’Öğrencilerin uzaktan eğitim gördüğü şu günlerde o esnada kopya çekmesi günah mı’’ şeklinde bir soru yöneltti. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ise ‘’Kopya çekmek her zaman için kul hakkı yemektir. Ortam, zaman, durum gibi değişkenler bu gerçeği değiştirmez’’ cevabını verdi. Dolayısıyla online eğitimde de, örgün eğitimde de kopya çekmek dinimize göre günahtır diyebiliriz.

93029