Otobiyografi Nedir? Portre, Monografi ve Özgeçmiş

Otobiyografi

Biyografiden farklıdır, hayat hikâyesi yazar tarafından anlatılır. Bazı insanlar iyi yazabileceklerine inanmadıkları için hayat hikâyelerini başka birine yazdırabilir, ancak yine de bilgiyi sağladıkları için yazar olarak kabul edilirler. Otobiyografileri okumak biyografilerden daha ilginç olabilir çünkü bir başkasının yorumu yerine kişinin düşüncelerini okuyorsunuz.

Bu makalede ve Otobiyografi Otobiyografi Nedir Portre Monografi Özgeçmiş Otobiyografi Örnekleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

class=
Otobiyografi Nedir? Portre, Monografi ve Özgeçmiş

Otobiyografi Örnekleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin atalarından biri; haberler, yaşam ve sağduyu hakkında üretken bir şekilde bu çok şey ifade ediyor! yazdı. Okumaları, alıntıları ve tavsiyeleri bugün hala kullanılıyor ve onun resmi 100 dolarlık banknotta duruyor. Benjamin Franklin’in iyi tavsiyesi, Hepimiz cahil doğarız, ama aptal kalmak için çok çalışmalıyız gibi sözlerinde hala kullanılmaktadır. Ayrıca birçok okulda görülen şu sözü kaleme alan kişidir: Söyle bana unuturum. Bana öğret ve hatırlayacağım. Beni dahil et ve öğrenirim. Otobiyografisi maceraları, yaşam felsefesi ve bilgeliği ile doludur. Otobiyografisi, anekdotları sürekli öğrenme ve kendini geliştirme çabalarını anlatan Amerika Birleşik Devletleri’nin İngiltere’den kurtulmasına yardım etmek için başkalarıyla birlikte çalışırken, icatları hakkındaki birçok fikrini ve düşüncelerini de kapsar.

Portre Nedir?

Portre, genellikle kişinin yüzünü gösteren (ancak her zaman değil) bir kişinin portresidir. Portre; bir resim, fotoğraf, mürekkeple çizim, heykel hatta kelimelerle ya da bir filmde bir açıklama olabilir.

Monografi

Bir konuya ilgi duyan ve onun hakkında çok şey bilen bir bilgin, konu hakkında uzun, ayrıntılı bir makale yazabilir. Buna monografi denir. 

Özgeçmiş

Bireyin eğitim ve iş geçmişi hakkında bilgi sağlar. Çok daha kapsamlıdır özgeçmişten ve çok daha uzun olabilir ama CV dilimizde özgeçmiş olarak kullanılır. 

Hal tercümesi, Osmanlı zamanında kaleme alınan, günümüzdeki özgeçmişi anımsatan eserlere verilen addır. Türkçe sorusu olarak sorulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir