Kalbin Manevi Sıkıntısını İyileştirmenin Yolu

Kalbin manevi sıkıntıya düşmesi bir Müslüman için en korkutucu azapların başlangıcıdır. Zira pek çoğumuz dünyevi zevklerin peşinde yine buradaki geçici hayatımızı önemseyerek zamanımızı çarçur etmekteyiz. Oysa asıl önemli olan tek nokta iyi bir kalbe sahip olmak ve ebedi yaşamımız için Salih amellerimize yönelmektir. Öncelikli olarak kalbin manevi yükünün ne anlama geldiğini iyi kavramak gerekir.

Kalbimiz bizi hayatta tutan yegane organ olup vücudumuzun en önemli parçasıdır. Aynı zamanda maneviyatımızın da temelidir. Bu yüzden kötü insanlar için kalpsiz sözü kullanılır. İşlediğimiz günahlar, dünyanın toz pembe rollerine aldanmamız, insanlara yaptığımız kötülükler, Allah’a ve onun elçisine karşı boşluğa düşmemiz ve aynı zamanda manevi sıkıntılarla kendi değerimizi unutmamamız azabın başlangıcı olabilir.

Her işlenen günah kalbe bir lekedir. Bu leke ufak siyah noktacıklarla başlar ve bazı insanlarda tüm kalbini saran kapkara bir lekeye dönüşebilir. Bunun bilincine ne kadar kısa sürede varılırsa şeytanın vesveselerine o kadar kulağımızı tıkayabiliriz. Nefsimizin bize dayatacağı kötülükleri o kadar uzak tutabiliriz. Mevlana’nın ‘’Bedenen ölmekten asla korkmayın, asıl ölüm kalbinizin ölmesidir’’ sözü aslında Müslüman için önemli olan noktayı gayet net bir biçimde açığa çıkarmaktadır. 

  • Fiziki olarak ölen birisinin tüm insanlarla, hayatla ve bu dünyayla bağı kesilir. Aynı durum aslında kalben ölen, manevi açıdan kararmış insanlar için de geçerlidir.
  • Hangi Müslüman kimse Allah’ı korkup ürkmüyorsa, ebedi hayatını düşünüp mahcup olmuyorsa, ecri aklına gelip heyecanlanmıyorsa o kişi kalben ölmüş demektir.
  • Kalbin ölümü ile ilgili çeyrek, yarım ve tam olarak betimlemeler kullanılır. Allah’ın rızasını almak yerine küçük günahlar işlemek kalbin çeyrek ölümü iken büyük günahlar işlemek kalbin yarım ölümüdür. Kalbin tam ölümü ise Allah’a şirk koşmak ile yaşanır. 

Diri Kalp ve Ölü Kalp Hastalığı Nedir?

Müslümanlar için samimiyet ve içtenlik en önemli ve özel duygular arasındadır. Allah ise kullarından bunu her daim ister. Kalpten gelerek edilmiş bir dua, edilen bir tövbe ya da istenen bir dilek Allah katında muhakkak ki karşılık bulacaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hadis-i şerifinde ‘’Allah sizin ne yüzüne ne de biçiminize ve edindiğiniz mala bakacaktır. Allah yalnız ve yalnız kalbinize ve amellerinize bakacaktır’’ buyurmuştur. 

Bunu takiben günah işleyenlerin günahından dönmesi, tövbe etmesi ve kalbini manevi açıdan öldürmek yerine iyileştirmeye çalışması çok önemlidir. Yine peygamber efendimizin bir hadis-i şerifinde ‘’Her kim ki canı gönülden şehit olmayı isterse Allah onun şehadetini kabul eder. Yatağında uyurken ölmesi bile onun şehitlik mertebesi için engel olmaz’’ der. 

Samimiyetle edeceğiniz en ufak bir duadan gecelerde gözünüzden yaş akarak edeceğiniz tövbeye kadar her aşamada Allah bağışlayıcı olacaktır. Merhametini kullarından esirgemeyecek her zaman için size minnet şansı tanıyacaktır. Günahlarından korkmayan, Allah’ın gücünü önemsemeyen her kulun sonsuz azap ile karşılaşacağı bilinir. 

Bu noktada Abdullah İbn-i Mes’ud tarafından ‘’Hayırlı bir Mümin her zaman altında kalabileceği bir dağ olarak görür günahlarını. Eğer bir günahkâr ve kalbi ölmüş biriyseniz burnunuza yakın uçan bir sinek günahlarınız gibi gelmeye başlar’’ diyerek aslında durumun ehemmiyetini gözler önüne sermektedir. Her Müslüman kalbindeki kara lekeleri temizlemek için Allah’a yönelmeli, onun merhametini dilenmelidir. Eğer bunu yapmıyorsanız kalbiniz ölmeye başlamış demektir. 

Kuran-ı Kerim’e baktığımızda da Zümer 39/22 der ki ‘’Her kim ki Allah’a yönelmiş ve İslam’ın kapılarını aralamışsa Allah için o kişiler nurlar içerisindedir. Allah’ı anmayan kalbi kararmış kimseler ise sapıklık ve gaflete düşmüştür’’.

Kalbin Manevi Sıkıntısını İyileştirmenin Yolu
Kalbin Manevi Sıkıntısını İyileştirmenin Yolu

Hastalanmış Manevi Kalp İçin Çözümler 

Manevi bir hastalık olarak görülen kalbin ölümü aslında süreçler içerisinde yaşanır. Kişi günahlarını işlemeye başlar ve buna devam eder. Hiçbir şekilde Allah korkusu hissetmez ve bunu önemsemez. Oysa dünyevi yaşamı sonlandıktan sonra ebedi yaşamı başlarken onu bekleyecek olan sonsuz azap için her gün süreci hızlandıran bizzat kendisidir. Fakat nasıl bir perdelenme, nasıl bir kalp kararması oluşmuştur ki hakikati göremeyecek duruma gelir.

Bu kalbinin mühürlenip kilitlenmesiyle birlikte dönüşü çok zor olan bir noktaya varabilir. Ancak Allah her zaman bağışlayandır. Süreci kontrol altına almak ve Allah’a yönelmek için ibadetler en önemli yoldur. Bu yüzden ibadetleri aksatmamak ilk tercihiniz olabilir. 

Nafile oruç

Nafile oruç tutmadan önce varsa mevcut kaza oruçlarınızı tutmalısınız. Bu sizin daha az yemeniz ve dünyanın geçici heveslerine daha az kapılmanıza yol açar. Yine diğer ibadetlerde de aç iken daha etkili bir sonuç alınır. Kaza oruçlarınızı bitirdikten sonra da kalbiniz iyileşene kadar nafile oruçlarınızı sürdürebilirsiniz. 

Seher vakti Allah’a yönelmek

Uykunuzdan feragat ederek ve özellikle sabahları Allah’a yönelmek için çok doğru zamanlardır. Allah’a niyaz etmek ve tövbe ederek onun yolundan gittiğinizi belirten dualar okumak ibadetinizi güçlendirecektir.

Zikretmek 

Ra’d suresinin 13/28 ayetinde de dediği gibi ‘’Kalpler yalnızca Allah’ı anarak rahatlar’’. Dolayısıyla gün içerisinde sürekli olarak zikretmek ve Allah’ı anmak sizi manevi bir huzura kavuşturur. 

Sohbet

Özellikle çevrenizi maneviyata yönelmiş insanlarla doldurursanız sohbet edeceğiniz ilmi konular artar. İlmi açıdan değerli sohbetlere katılarak maneviyatınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kuran’ı rehber almak

Boş kaldığınızda, akşamları ve diğer tüm aklınıza gelen zamanlarda aklınızdan Kuran-ı Kerim’i geçirmek. Okumak, anlamak ve Allah’a yönelerek doğru yoldan sapmamanız gerek. 

Manevi Sıkıntıya Düşenler İçin Okunması Gereken Sure 

Manevi sıkıntıya düşen herkesin çözüm yolu olarak baz aldığı önemli bir sure vardır. Kuran-ı Kerim’de İnşirah suresi iç sıkıntısını geçirmek için birebir çözümlerden birisidir. Bu yüzden kalbi kararan herkesin bu süreç boyunca sürekli okuması gereken dualar arasındadır.  

İnşirah Suresi Arapça Latince Okunuşu 

Elem neşrah leke sadrek, Ve vada’na ‘anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa’na leke zikreke, Feinne me’al’usri yüsren, İnne me’al’usri yüsren, Feiza ferağte fensab, Ve ila rabbike ferğab.

İnşirah Suresi Türkçe Anlamı

Ey Resulallah senin kalbini bu kadar genişleten kim? Senin yükünü hafifleterek şanını yücelten kim? Her güçlüğün ardında bir kolaylık yatar. Kolaylıklarla beraber işini bitirince hemen diğerine yönel. Rabbine yönel e yalvar ki işini kolaylıklarla gör. 

63343