Ben Dili ve Sen Dili Nedir? Aralarındaki Farklar? Örnek Cümlelerle Anlatım

Ben Dili ve Sen Dili Nedir?

Konuşurken iki farklı tutum sergilemek mümkündür. Bunlar ben dili ile sen dilidir. Karşı tarafta yaratacağımız algı, kendimizi ifade ediş biçimimiz ve aynı zamanda durumu değerlendiriş biçimimiz bu konuşma tarzına bağlıdır. Çünkü aynı olayı ve yaşanılan durumu bu sayede iki farklı bakış açısından ifade etmemiz mümkündür.

İçeriğimizde ve Ben Dili Sen Dili Farklar Örnek Cümleler Anlatım Dil Bilgisi İletişim hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ben
Ben Dili ve Sen Dili Nedir? Aralarındaki Farklar? Örnek Cümlelerle Anlatım

Ben Dili Nedir?

Ben dili yapıcı ve sağlıklı bir iletişim kurmanın en teknik yoludur. Burada kişi olarak ben merkezden çıkıp tüm durumu vicdana, mantığa ve hassasiyete dayalı olarak değerlendirmek mümkün olur. Herhangi bir suçlamaya, yargılamaya ya da karşıdaki kişiyi rencide etmeye yönelik bir üsluba sahip değildir. Aksine bunlardan bağımsız olarak durumu değerlendirip duygu ve düşünceleri aktarmayı amaçlar. Yaşanmış bir durum üzerinden ne hissedildiğini, ne düşünüldüğünü, ne gibi duygular içerisinde olunduğunu ortaya koyar.

Sen Dili Nedir?

Ben dili ne kadar yapıcı ise sen dili o kadar yıkıcı bir yaklaşımdır. Suçlamaya ve yargılamaya açık bir yapısı vardır. Yaşanmış bir durum ele alındığında karşı tarafı zan altında bırakacak, onu yargılayarak yaptığını yüzüne vuracak bir yaklaşıma tabiidir. Tüm sen dili konuşmaları ikinci tekil şahıs üzerinden çekim yapılarak aktarılır ve kişiliğe yönelik bir saldırı pozisyonuna sahiptir. Duygu ve düşünceyi aktarmaktan ziyade saldırarak karşı tarafı töhmet altında bırakmayı amaçlar. Dolayısıyla sen dili her zaman karşı tarafa savunmaya geçme ihtimalinin kapılarını aralar. Tepkisel davranışların yaşanmasını mümkün kılar.

Ben Dili ve Sen Dili Örnek Cümleleri

Örneklerle bir konuyu anlamak çok daha mümkündür. Bu yüzden her iki tür için farklı cümle örnekleriyle devam ediyoruz. Ayrıca benzer durumlarda ben diliyle beraber sen dilinin nasıl tepkiler verdiğini, nasıl bir iletişime yol açtığını da anlamamız mümkün oluyor. Ben dili cümle örnekleri ile beraber karşılığına denk gelecek sen dili cümleleri aşağıdaki gibidir.

  • Buluşacağımız saat belli olduğu halde gelmemen beni çok üzdü. Keşke bana haber verseydin. (Ben dili)
  • Senin o saatte buluşmaya geleceğini düşünmem bile hata. Hangi sözünde durdun da bu sözünü tutacaksın. (Sen dili)

Bir başka örnekte ise şöyle bir yaklaşım görülebilir.

  • Otururken telefonla oynaman, yüzüme bakmaman beni kırıyor. Ciddiye alınmadığımı düşünüyorum. (Ben dili)
  • Şurada oturmuşuz sen gözlerime bile bakmadan konuşuyorsun. (Sen dili)

Alternatif bir örnek ile devam ediyoruz.

  • Dün işyerinde seni göremeyince bir hayli endişelendim. İyi misin? (Ben dili)
  • Dün işe neden gelmedin? (Sen dili)

Son örnek olarak şuna bakılabilir.

  • Oynadığın oyuna ara verirsen ödevlerini yapmana yardımcı olabilirim. Böylece kolayca bitirir çabucak oyununa geri dönebilirsin. (Ben dili)
  • Kırk defa söyledim, ödevlerini yapmadan şu oyunun başına oturma diye. Ne zaman sözümü dinlemeye başlayacaksın? (Sen dili)

KotXS92m

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir