Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası nedir? Devlet tarafından bütün motorlu araç sürücülerinin yaptırması zorunlu olunan ve olası bir kaza sonucunda diğer araçlara veya üçüncü şahıslara karşı verilebilecek zararlar için koruma altına alan bir sigorta çeşididir. Trafik sigortasını yaptırmak zorunlu olduğu için trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmak yasal bir suç sayılmaktadır.

Trafik sigortasını yaptırmak isteyen bir kişi sigorta şirketlerine giderek trafik sigortası için teklifler hakkında bilgi edinip yardım alarak trafik sigortası için sunulan tüm teklifleri karşılaştırarak kendisine en uygun olanı seçerek başvuru yapabilir. Ayrıca şubeye gitmeden araç trafik sigortası hakkında bilgi almak için dilediğiniz sigorta şirketinin internet sayfasına girerek trafik sigortası teklifleri için bilgi alarak size en uygun olanları seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Trafik sigortası ile kasko arasındaki fark nedir sorusu araç sürücülerinin sıkça karıştırdığı ve sorduğu sorulardan birisidir. Kasko sigortası zorunlu olmayan ama kaza anında araca gelebilecek zarara karşı daha kapsamlı koruyabilen bir sigorta çeşididir. Ama trafik sigortası ise tüm motorlu araç kullanıcıları tarafından yaptırmakla zorunlu oldukları bir sigorta türüdür. Eğer hem trafik sigortası hem de kasko yaptırırsanız bu sizi ve aracınızı olası yaşanabilecek bir kazadan gelebilecek riskli zararlara karşı daha avantajlı bir koruma sağlar.

Zorunlu Trafik Sigortasını Nasıl Yaptırabilirim?
Zorunlu Trafik Sigortasını Nasıl Yaptırabilirim?

Zorunlu trafik sigortası, sigorta şubelerinde yapılmasıyla birlikte online olarak da yaptırılabilir. Sigorta şirketleri veya internet siteleri üzerinden farklı teklifler alarak trafik sigortası için teklifleri kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. Tüm sigorta acenteleri veya diğer bir seçenek olarak sigorta hizmetleri veren banka şubelerine giderek ya da internetten kolaylıkla trafik sigortası yaptırılabilir.

İnternet sayesinde online sayfalardan trafik sigortanızı sigorta şubesine bile gitmenize gerek kalmadan yaptırabilirsiniz. Online olarak trafik sigortası yaptırmak istediğinizde dikkatli bir araştırma yapabilir, güvenilir, bilinen ve SSL sertifikası sahibi olan web siteler üzerinden yaptırmak sizin için doğru bir seçenek olacaktır.

Başka İçerik:  Özel Sigortacılık Kapsamı ve Tarihsel Gelişimi

Trafik sigortası prim fiyatları kişiye ve aracın bilgilerine göre değişkenlik göstermektedir. Araç kullanıcısının geçmişte kaza yapıp yapmadığının önemli olmasıyla beraber hasarsızlık indirimi oranında da etkilidir. Hasarsızlık indirimi ise trafik sigortası yaptıran kişinin, geçmişte kaza yapıp yapmamasına göre yeni hazırlanacak olan poliçede elde edeceği indirim veya zam oranına denir. Trafik sigortasını yaptırmak zorunlu olduğu için bu sigortaya yaptırmayanlara veya geciktiren kişilere cezai işlemler uygulanır.

Sigorta şirketleri her ne kadar farklı seçenekler sunuyor gibi görünse bile genelde kaza başına verilen vefat ve tedavi bedeli, kişi başına verilen tedavi ve vefat bedeli, araç başına ve kaza başına verilecek maddi teminat bedeli olmak üzere 3 çeşit teminat sunar.

Herhangi bir kaza geçirilmesi durumunda bu 3 durumdan hangisi gerekiyorsa tespit edilir ve en uygun olanı kullanılır. Araç trafik sigortasının ücreti belirlenirken araca ve sigortayı yaptıracak kişi hakkındaki bilgilere, aracın kullanıldığı şehre, aracın önceden geçirmiş olduğu kazada hasar geçmiş durumuna göre, aracın kullanım tipine ve aracın yaşına göre sigorta ücreti belirlenir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Sigorta şirketleri trafik sigortası için size bazı teminatlar sunar. Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı; karşı tarafa vermiş olduğunuz maddi zararları güvence altına alır. Olası bir kaza anında eğer siz kusurlu olursanız ve kazada bir veya birden fazla araç zarar görürse olay başına olacak şekilde güvenceye alır.

Kişi ve kaza başına sağlık giderleri için teminat sağlar ve karşı tarafa kaza anında bedeni bir zarar verirseniz bunu güvence altına alır. Araç kazalarında en riskli durumlardan birisi de kazanın sakatlanma veya ölüm ile sonuçlanmasıdır. Zorunlu trafik sigortası bu durumda kişi ve kaza başına sakatlanma veya ölüm teminatını sağlayarak vefat halinde ölen kişinin geride kalanlarına tazminat öder.

Başka İçerik:  Kasko ile Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Eğer yaşanan kaza sakatlanma ile sonuçlanmışsa meydana gelebilecek zararları karşılar. Ancak manevi tazminat talepleri ve sigortayı yaptıran kişinin sorumluluğu dışındaki tazminat talepleri ile birlikte 3. kişinin kendisinden kaynaklanan kayıplarla ilgili tazminat istekleri zorunlu trafik sigortasının belirlemiş olduğu teminatların dışına girer.

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönemde Daha Fazla Prim Ödenecek
Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönemde Daha Fazla Prim Ödenecek

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönemde Daha Fazla Prim Ödenecek

Zorunlu trafik sigortasında yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönemdeki kurallara göre; kuralları ihlal eden araç kullanıcıları kurallara uyan araç kullanıcılarına göre daha fazla prim ödeyecekler. Hazine ve Maliye Bakanlığı; 24/04/2022 tarihli ve 30754 sayılı Resmî Gazete’ de yayınlamış olduğu Kara Yolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulamaları Esasları Hakkında Yönetmelik’te yaptığı değişikliğe göre, bundan sonra kurallara uyan sürücülerle kuralları ihlal eden sürücülerin zorunlu trafik sigorta primleri farklı hesaplanacak.

Yönetmeliğe eklenen “Risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlalleri sonucunda sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenleri sigorta priminin tespitinde kullanılabilir.” İbaresi ise trafik kurallarına uymayan sürücülerin ödedikleri trafik cezalarıyla birlikte sigorta primleri nedeniyle de yüksek maliyetli bir tutar ödeyebilirler.

Yönetmelikte yapılan bu değişiklikten önce, sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası primlerini aracın modeline, hasarsızlık seviyesine, sigortanın yaptırıldığı şehir, aracın kullanıldığı şehir, sürücünün yaşı ve sürücünün mesleği gibi durumlara göre hesaplanıyordu.

Bu yeni yönetmelikten önce aracın daha önceden herhangi bir kazaya karışmış olması durumu dışında sürücünün aldığı trafik cezalarının primler üstünde herhangi bir etkisi bulunmazdı. Ancak yapılan bu değişiklikler sonrasında, sürücünün aldığı ceza puanlarının yanı sıra sürücünün ehliyetine el koyulma süresi ödenecek zorunlu trafik sigortası prim hesaplanmasına direkt olarak etki ediyor. Bu uygulama sayesinde kurallara uyan sürücüler, kuralları ihlal eden sürücülerden ayrılmış olacak.

Ceza Puanı Nedir?

Kırmızı ışıkta geçerek kurallara uymama durumunda, alkollü araç kullanımında, aşırı hız yaparak hız sınırını geçmek gibi sebeplerden dolayı ceza puanı alan sürücüler artık daha fazla sigorta primi ödeyecek.

Başka İçerik:  Alkollü Kazada Trafik Sigortası

Yeni uygulamaya girecek olan bu dönemden önce mevcut uygulamada zorunlu trafik sigortası primi belirlenirken aracın kazaya karışıp karışmadığı durumuna göre belirleniyordu. Eğer araç kazaya karışmış bir araç ise primi artıyordu. Ancak yeni gelen bu düzenleme ile artık sadece kazaya karışıp karışmamasına bakılmayacak, sürücünün kırmızı ışık ihlali, alkollü araç kullanması, aşırı hız gibi kuralları aşarak hatalı araç kullanımı yaptığı da dikkate alınacak.

Belirtilen bu sebeplerden dolayı hatalı araç kullanan sürücünün ehliyet ceza puanı alarak ödeyeceği zorunlu trafik sigortasının primi artacak. Sürücülerin, 1 yıl içinde 100 ceza puanını doldurmaları durumunda ehliyetlerine 2 ay süre ile el konuluyor. Ancak ehliyete el konulması süresi 2 ayı doldurduktan sonra istediği bir sürücü kursundan 40 saatlik eğitim ve ehliyet almaya uygundur yazılı belgesini almadan ehliyetleri teslim edilemiyor.

1 yıl içinde 2 defa 100 ceza puanı doldurmaları halinde ehliyetlerine 4 ay süresince el konuluyor. Fakat sürücü 4 ayı doldurduktan sonra ehliyetini tekrar alabilmesi için 1 yılda bir kereliğine 100 ceza puanı almasındaki gibi sadece eğitim ve ehliyet almaya uygundur yazılı belgeyi alması yeterli olmuyor, aynı zamanda psikoteknik değerlendirmeden de geçirilmesi gerekiyor. Kısacası düzenlenen bu yeni sisteme göre trafik kurallarına her uyulmaması durumunda alınan ceza puanları zorunlu trafik sigortasının priminin hesaplamasında artık etkili oluyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Prim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yapılan bu düzenlemeden önce sigorta şirketleri kullanılan aracın markası, aracın modeli, yaşı, sürücünün mesleği ve cinsiyeti gibi durumlar trafik sigortası primlerini etkiliyordu. Yapılan bu yeni düzenleme sonrasında trafik uyulması zorunlu olan kurallara uyan ve kazaya karışma ihtimali düşük olan sürücüler ile trafik kurallarına uymayan, kuralları dikkate almayan ve kaza yapma ihtimali yüksek olan sürücüler birbirinden ayrılıyor. Yani trafik kurallarına uymayan araç kullanıcıları; trafik kurallarına uyan araç kullanıcılarına göre daha fazla prim ödeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap