Mehir İsminin Anlamı

Mehir İsminin Anlamı


Mehir İsminin Anlamı Anne baba adayları için isim bulma arayışları çok heyecanlı geçen bir süreçtir. Ebeveynler bebeğin cinsiyetini öğrendikleri tarihten itibaren bu heyecanlı süreçte yer almaya başlarlar. Bu heyecanlı süreçte isim bulma arayışlarına yardımcı olmak adına sevilen ve anlamı merak edilen kız isimleri arasında bulunan Mehir ismini detaylı bir şekilde incelemesini yapabiliriz. Peki, Mehir isminin anlamı nedir? Diye merak edenler için detaylı bir şekilde inceleme sunabiliriz.
Mehir ismi kız çocuklarına verilen isimler arasında yer alır. Kökeni Farsça olan bir isimdir. Mehir isminin 4 farklı anlamı bulunmaktadır. Anlamları şöyledir; erkekler, mertler, yiğitler, ay, evlilik esnasında erkeğin kadına söz olarak verdiği para veya mal ve aydır. Mehir TDK’deki anlamı; dini nikâh kıyılırken, erkeğin kadın tarafına vermesi nikâh bedeli olarak vermesi gereken mal ve ya paradır.
Türkiye genelinde Mehir ismini kullanan kişi sayısı 98’dir. Mehir ismi Türkiye’de en sık kullanılan 6198. İsim olarak geçmektedir. Mehir ismi kız isimleri arasında en sık kullanılan 2639. İsim olarak geçmektedir. Mehir ismini kullanan kişi sayısında son bir yılda hiç artış gözlemlenmemiştir.
Mehir ismi caiz mi diye merak edenler için şunu söyleyebiliriz. Mehir ismi Kuran’da geçmemektedir. Fakat kişilere Mehir isminin konulmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Bu makalede ve Mehir İsim Anlamı Mehir İsminin Anlamı Mehir İsmi İsimlerin Anlamları Mehir İs hakkında bilgi bulabilirsiniz.

mehir-isminin-anlami-38179
Mehir İsminin Anlamı


Mehir isminin kişilik analizi yapılacak olursa; az fakat öz dostluk ilişkileri kuran, heyecanlı kişilikleri olan, aşırı heyecanlarından dolayı kolay kalp kırabilen, geniş kalpleri bulunan ve herkesi sevebilecek ve sanatsal yetenekleri ağır basan tatlı dilli kişilerdir. Monotonluktan hoşlanmayan, değişiklikleri seven, kendini daima geliştirme tutkusu bulunan, alçak gönüllü, çevrelerine karşı oldukça fedakâr, sevdiklerini destekleyen, insanlara yardım etmekten zevk alan ve aile hayatına düşkün kişilerdir. Aynı zamanda ailesi, eşi ve çocukları onlar için hayatta en önemli kişilerdir. İkili ilişkilerinde oldukça fedakâr ve anlayışlıdırlar. Çevresine karşı duyarlı ve inançlarına bağlı olan insanlardır. Enerjileri yüksektir, gözlem yetenekleri yüksek olan, iş ve özel hayatlarında denge kurmakta zorluk çeken, önsezilerine güvenen, olaylar karşısında objektif kalabilen ve farklı bakış açılarıyla olayları değerlendirebilen kişilerdir diyebiliriz.
Mehir isminin olumlu özellikleri; yaratıcı kişilikte olmaları, yumuşak huylu ve tarafsız olmaları, arkadaş canlısı olmaları, nazik, zevkli kişiliği olan, eğlenceli, ılımlı, adaletli, çatışmaktan hoşlanmayan, uzlaşmacı ve zarafet sahibi kişilerdir.
Mehir isminin olumsuz özellikleri; çabuk affetmeyen, detaylara takılan, kolay memnun olmayan ve fazla titiz olan kişilerdir.
Genel fiziksel özellikleri; atletik vücudu olan, gözleri ince ve küçük olan, arası açık kaşları olan, saçları düz ve küçük çeneli olurlar.
Mehir isminin harf analizi yapılacak olursa; M: Ticarete yatkın kişilikleri olan ve girişimci, E: Problemlerle mücadele etme konusunda başarılı ve azimli, insancıl, duygusal, önsezilerine güvenen, fedakâr ve çevresindeki insanlara yardım etmekten zevk alan, H: Sakin ve ağırbaşlı mizacı olan, İ: Hassas, duygusal anlamda kırılgan ve dengesizlikler barındıran kişiler, R: Sürekli tereddüt eden ve kararsız kişilik yapısı olan kişileri temsil ederler diyebiliriz.
Mehir isminin numerolojik analizi ise şöyledir; M:16, E:6, H:10, İ:12 R:21’dir. Mehir isminin numerolojik rakamı 65’tir. Mehir isminin kader sayısı ise 7’dir.
Mehir ismine benzer isimler olarak; Mehri, Mihre, Mehin, Mehinbanu, Mehlika, Mehtap, Mehriban, Mehbare, Mehdiye, Mehveş, Mehtiye, Nehir, Müştehir, Cevahir, Mefahir, Zevahir, Mehdi, Mehmet, Mehiyeddin, Mehran, Mehti, Mehman, Behir, Müştehir ve Müştehir isimlerini örnek olarak verebiliriz.
Mehir ismine sahip olan ünlüler incelendiğinde ünlü isimlere rastlanmamıştır. Türkiye genelinde sık kullanılan ve tercih edilen isimler arasında yer almaz.

mehir-isminin-anlami-66138
Mehir İsminin Anlamı

Mehir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mertler, yiğitler, insanlar, erkekler
  • 2 – Kamer, ay
  • 3 – İslam Hukuku’nda erkeğin evlenirken kadına verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para veya maldır.
  • 4 – Ay (Dünya’nın uydusu olan gök cismi).

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mehir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mehir ismini kullanan 98 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mehir ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mehir ismini kullanan 7 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mehir ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.

Mehir isminin Türkiye sıralaması

Mehir en çok kullanılan 6198. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 2639. isimdir.

Mehir ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Mehir isminin Harf Analizi

Kişiye Mehir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Mehir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mehir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mehir isminin anlamını gözden geçirin!

Mehir İsminin Numerolojisi

Mehir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
E: altı
H: on
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 65

Mehir ismi, Türkçe kökenli bir isimdir ve bazı ünlüler bu ismi taşımaktadır. İşte Mehir ismini taşıyan bazı ünlüler:

  1. Mehir Göl: Türk dizi oyuncusu. “Kara Sevda” adlı dizideki Emir karakteriyle tanınmıştır.
  2. Mehir Şahbaz: Türk güreşçi. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etmiştir.

Bu listede yer alanlar Mehir ismini taşıyan bazı ünlülerdir.