Trafik Sigortası Yaptırmanın Önemi Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırmanın Önemi Nedir? Bu makalede trafik sigortasının neden yapılması gerektiği, trafik sigortası hangi durumları kapsar, trafik sigortasının müşteriye sağladığı avantajlar ve trafik sigortası fiyatları hakkında çeşitli konular ele alındı. Trafik sigortası hakkında merak edilenler hakkında bu yazıda cevap verildi. 

İnsanlar günümüzde istenmeyen olayların meydana gelmesiyle farklı durumlarla karşı karşıya gelebilirler. Meydana gelen bu riskli olaylar insanları zora sokmasına sebep olur. Trafik sigortası nedir sorusuna verilecek cevap. Araç sahiplerinin istenmeden meydana gelen durumlar karşısında meydana gelen zararlarını halletmek için sigorta şirketi ile anlaşma yaptıkları zorunlu olan bir durumdur.

Para karşılığında sigorta şirketleriyle anlaşma yapılmasıyla beraber meydana gelen zararlar sigorta şirketi tarafından ödenir. Trafik için yapılan trafik sigortası, meydana gelecek riskli durumlarda müşterinin zararları sigorta şirketi tarafından kolayca giderilir. Aracı olanların trafik sigortası yaptırması araç sahibinin ve müşterinin karşı tarafa verdiği zararın masrafları da giderilir. Bu durumun giderilmesi müşteriye birçok avantaj sağlar. Kısacası trafik sigortası kelimesinin karşılığı toplum arasında dayanışma şeklidir denilebilir. 

Trafik Sigortası Zorunlu mudur? 

Türkiye’de aracı bulunan insanların yaptırdığı iki çeşit sigorta tipi vardır. Bunlardan birincisi trafik sigortasıdır ikinci sigorta tipi ise kaskodur. Trafik sigortası yapılması zorunlu olmayan sigorta tipidir, kasko ise araç sahiplerinin isteğe bağlı olarak yaptırdığı sigortadır. Türkiye’deki Karayolları Trafik Kanunun kurallarına göre Türkiye’de motorlu aracı olan vatandaşların trafik sigortasının yaptırması zorunludur.

Motorlu araca sahip olan Türk vatandaşın trafik sigortası yaptırılmamasıyla beraber araç bağlanır. Bu durumda 2022 yılına göre zorunlu trafik sigortası yapılmazsa eğer araç sahibine 114 TL ceza kesilir. Kesilen ceza 15 gün zaman içerisinde ödenmesi durumunda ceza kesilen kişiye %25 indirim uygulanır ve 108 TL ödenir. 

Başka İçerik:  Ehliyet Yenileme Başvurusu

Trafik Sigortası Hangi Olaylarda Devreye Girer? 
Trafik Sigortası Hangi Olaylarda Devreye Girer? 

Trafik Sigortası Hangi Olaylarda Devreye Girer? 

Yapılması zorunlu olan trafik sigortası hangi olaylarda yardımı sağlanır; 

  • Meydana gelen kaza durumunda maddi zararlar trafik sigortası tarafından giderilir. 
  • Kaza durumlarında meydana gelen sağlık sıkıntıları trafik sigortası tarafından güvence altına alınır. 
  • Karşı tarafta meydana gelen hasarlar ödenir.  
  • Kaza durumunda haksız olan kişi bile olsanız karşı tarafa verilen zararlar trafik sigortası tarafından ödenir. 
  • Karşı tarafa sağlık açısından zarar verilmişse eğer sigorta şirketi karşı tarafın sağlık sigortasında bakmadan ilaç ve tıbbı malzemelerin giderleri ödenir. 
  • Karşı tarafın mahkeme, avukat için yapacağı masraf zarar verenin zorunlu trafik sigortasının şirketi tarafından halledilir.
Trafik Sigortası Yaptırmanın Maddi ve Manevi Hakkı Nelerdir? 
Trafik Sigortası Yaptırmanın Maddi ve Manevi Hakkı Nelerdir? 

Trafik Sigortası Yaptırmanın Maddi ve Manevi Hakkı Nelerdir? 

Araç sahibinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortasının en büyük mecburi durumu istenmeyen kazaların meydana gelmesi halindedir. Yapılan zorunlu trafik sigortası araç sahibinin karşı tarafa verdiği maddi ve manevi zararları karşılar. Fakat zorunlu trafik sigortasının yapılmamasıyla beraber bir kaza meydana gelirse araç sahibi tarafından ödenir.

Karşı tarafın aracına verilen hasarlar ve sağlıkla ilgili zarar verilmesi durumunda araç sahibi öder bu da altından kolay kolay çıkılamayacak bir durumdur. Kazanın olmasıyla beraber karşı tarafa verilen maddi ve manevi zararın masrafını trafik sigortası olmadan araç sahibinin zorda olmasına neden olur. Bu sebeplerden dolayı zorunlu trafik sigortası yaptırmanın birçok avantajı vardır denilebilir ve yaptırılması gerektiği söylenir. 

Trafik Sigortası Fiyatları 

Trafik Sigortası Fiyatları 

Denildiği üzere Türkiye’deki Karayolları Trafik Kurallarına göre trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Bu durum Türkiye’deki tüm araç sahipleri için geçerlidir. Bu durum motosiklet, otomobil, traktör ve kamyonu olan araç sahipleri için zorunludur. Trafik sigortası fiyatları aracın görevine göre farklılık gösterir. 

  • Traktörü olan araç sahiplerinin yıllık ödeyeceği sigorta fiyatı 150 TL ila 700 TL fiyatları arasında değişir. 
  • Motosiklet sahipleri yıllık 300 TL ve 1400 TL fiyatları arasında değişiklik gösteriyor. 
  • Otomobil sahipleri ise sigorta için 700- 3500 TL fiyatları arasında değişiklik gösteriyor 

Başka İçerik:  Renault Kasko Sigortası

Taksi ve ticari aracı olan vatandaşların yaptığı işlerden dolayı trafik sigortası için ödeyeceği fiyat yüksek fiyattadır. Fakat Türkiye’de trafik sigortası yaptırılmasıyla beraber yaptırmayan araç sahibi oldukça fazladır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araç sahiplerinin hem kendilerini hem de karşı tarafı düşünerek trafik sigortasını yaptırmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. 

Trafik Sigortası Yaptırma Oranları 
Trafik Sigortası Yaptırma Oranları 

Trafik Sigortası Yaptırma Oranları 

Türkiye’de en düşük trafik sigortası fiyatı motosiklet sahiplerinin olsa da motosikleti olan insanların yüksek oranda trafik sigortası yaptırmadığı görüldü. Trafik sigortası küçük görülse de istenmeyen durumların oluşmasında oluşan maddi ve manevi zararları ödemek zora sokan durumlar arasında yer alıyor. Türkiye’de araç türüne göre yapılan analizlerde sigortasızlık oranının yüzde 6,08 ile en az otomobilde olduğu görüldü.

Sigortasızlık oranının en yüksek araç tipi ise motosiklettir. Motosikletteki sigortasızlık oranı ise yüzde 67,49 olarak belirlendi. Trafik sigortasının yapılma oranlarını illere göre yapılacak olursa. Zorunlu trafik sigortasının en az yapıldığı il yüzde 40,24 ile Şanlıurfa yer alıyor. Trafik sigortasının yapıldığı en fazla il yüzde 90,62 oranıyla Trabzon yerini alıyor. Trabzon’da her yüz araçtan doksanı trafik sigortası yaptırdı. Şanlıurfa’da ise her yüz araçtan kırkı trafik sigortası yaptırdığı görüldü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap