Karabasan Çökmesi Nedir? Lohusalıkta Neden ve Kimlere Gelir? Peygamber Efendimizin Hadisleri ve Dualar

Karabasan Çökmesi nedir? Güzel bir uyku çekerken birdenbire bağırarak ve ürkmüş bir şekilde gözlerimi açarsak buna karabasan çökmesi denir. Haliyle, insanların bundan tedirgin olmaması da mümkün değildir. Hamilelikte, lohusalıkta da sıklıkla meydana gelir. Peygamber Efendimiz (S.a.v) rüyalar hakkında bazı durumları hadislerde belirtmiştir ve bu durumdan korunmak için edilecek dualar vardır. Şimdi size karabasandan koruyan duaları aktaracağız. 

Yazımızda ve Karabasan Çökmesi Lohusalıkta Karabasan Karabasan Nedenleri Karabasan Kimlere Gelir Peygamber Efendimizin detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Ülkemizde, uyku sırasında hareket edememe, konuşamama, sesini kimsenin duymaması gibi durumlarda karabasan geldi derler. Tabii, tıp dünyası buna farklı bir isim verecek Uyku felci adını vermiştir. Herkesi çok korkutsa da aslında endişelenecek bir olay değildir. İslam’da ise bu karabasan çökmesi, Müslümanlığa inanmayan 3 harflilerin özellikle uyurken kulları korkutma ve onları dertlendirmek amacıyla yaptığı şey olarak tabir edilir. 

Peygamber Efendimizin Karabasandan Korunmak için Okuduğu Dua

Bir rivayette: Ey Yaratan Rabbin Resulü Hz. Muhammed (s.a.v), geceleri uyuduğum sırada beni çok korkutuyorlar dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v) böyle bir durum yaşandığında dua okuyun dedi: 

Arapça Latince Okunuşu

“Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.” 

Türkçe Meali Anlamı

Onun gazabından, azabından ve kullarının şerrinden, Allah’ın cezasından Allah’ın bütün kelimelerine sığınırım.

Hamilelik ve lohusa döneminde de sık rastlanan karabasan çökmesi için bu duayı yatmadan önce okumak önemlidir. 

Karabasan Çökmesi Nedir? Lohusalıkta Neden ve Kimlere Gelir? Peygamber Efendimizin Hadisleri ve Dualar
Karabasan Çökmesi Nedir? Lohusalıkta Neden ve Kimlere Gelir? Peygamber Efendimizin Hadisleri ve Dualar

Karabasan Hangi Durumlarda Gelir?

Karabasan tıpta uyku felci olarak geçer demiştik. İşte tıbba göre bazı durumlarda uyku felci, bizim inancımıza göre ise karabasan çökmesi gelir.

 • Genellikle REM uykusu sırasında gelir (hızlı göz hareketlerinin yaşandığı evredir)
 • Bütün gün yorulup stres yaşadığımız günlerde gelir,
 • Sırt üstü uyku durumunda da çok sık rastlanır,
 • Ruhsal veya nörolojik bir hastalık varsa uyku felci görülebilir. 

Peki, neden ismi uyku felci ya da karabasan? ALLAH korusun, felçli bir kişi felç türüne göre bazı bölgelerini hareket ettiremez. İşte karabasan çökmesi sırasında sanki üstünüzde tonlarca yüke sahip biri var, siz hareket edemiyorsunuz, hatta nefes alışverişi bile zorlanır, bu kısa süre de sanki ölü gibi hareketsiz, tepkisiz kalınır. Birilerine seslenmeye çalışırsınız sizi kimse duymaz, daha sonra uyanınca sesinizi kontrol edersiniz ve durum geçmiş olur. Kişi böyle bir durumda ruhsal olarak sıkıntılı anlar yaşayabilir. Hatta kan akışında bile farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. 

Gebelik sürecinde hormonlar daha farklı olduğu için bu tür olaylar yaşanabilir. Eğer sürekli oluyorsa tıbbi bir destek almanız gerekebilir. 

Karabasan Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Karabasan genelde gece uykusunda meydana gelir, bazı durumlarda öğlen uykusunda da yaşanabilir. Uykunun ilk evresinde, yani dalma aşamasında yaşandığı gibi son evre, uyanma sırasında da yaşanır. Eğer tam o anlarda hiçbir uzvunuzu oynatamıyorsanız, ses çıkaramıyorsanız karabasan çökmesi olduğu anlaşılır. 

Karabasan belirtileri arasında: yüksek sesle bağırarak uykudan kalkma ve korkudan ağlama, kalp atışlarının aşırı derecede artması, nefes alışverişinin hızlanması, uykuda gördükleri hakkında fikir sahibi olmama gibi durumlar yer alır. 

Karabasan Çökmesi Yaşamamak ve Kurtulmak için Okunacak Dualar

Karabasan çökmesi yaşamamak, ondan korunmak için abdeste alın ve iki rekat namaz sonrası yatın. 

33 defa Subhanallah aynı sayıda Elhamdülilah ve bir fazlası kadar yani 34 kere Allahu Ekber dedikten sonra yatın. 

Ayet-el Kürsi, birçok musibetten koruyan duaların başında yer alır. Yatmadan evvel yedi defa okuyun ilk olarak sağ tarafınıza sonra sola tarafınıza, ardından arka – ön – aşağı ve yukarıya doğru üfleyerek yatın. 

Muazziveteyn Sureleri içerisinde yer alan duaları okuyun. (Felak-Nas, Fatiha ve İhlas)

Bir hadis-i şerifte şöyle geçmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), uyumadan Felak-Nas sureleirni okur, avuçlarına üfler ardından ve Kulhüvallahu ahad okur ve sonra iki elini de yüzünde ve üstünde gezdirir ve aynı şeyi 3 kez yapardı. Herhangi bir rahatsızlık durumunda da benzer şekilde yapmayı buyururdu. 

Karabasandan korunmak için cevşen okunabilir ya da yanınızda bulundurabilirsiniz. Karabasan dahi bizi tedirgin edenlerden kendimizi koruma için duaya sığınma veya bunları yazı olarak üstümüzde taşımanın dinen bir sakıncası yoktur. 

Bir rivayete göre: “Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alîm” bu duayı erken vakitlerde üç defa tekrar ederseniz, gün sonuna kadar kişinin başına kötü bir iş gelmez. 

Gece yatmadan evvel 11 defa Kureyş suresini tekrar edin. 

Peygamberimizin karabasan ile ilgili hadisleri

Hadislere göre rüyalar üç çeşittir:

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Rüyalar üç çeşittir: Allah’ın bir nevi müjdesi olan bir güzel rüya; acı veren kötü rüya şeytandandır; üçüncüsü ise kişinin kendi aklının bir önerisidir”  

Bir kimse hoşlanmadığı bir rüya görürse veya onu korkutursa, bu şeytandan gelen bir kâbustur. Bir hadis alıntısı olarak,

Ebu Said el-Hudri (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Sizden biriniz hoşlandığı bir rüya görürse bu Allah’tandır ve bunun için Allah’a şükretsin ve bunu başkalarına anlatsın; Ama başka bir şey, yani hoşlanmadığı bir rüya görürse, bu şeytandandır ve onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye söylemesin, çünkü bu kendisine zarar vermez.” 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Gerçekleşen rüya Allah’tandır, kötü rüya ise şeytandandır, öyleyse sizden biriniz kötü bir rüya görürse şeytandan Allah’a sığınsın ve soluna tükürsün. Çünkü kötü rüya ona zarar vermez” 

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), karabasan veya kötü rüyalar ile ilgili birkaç hadislerinin açıklamaları

 1. Kötü Rüyaları Anlatmama: Peygamber Efendimiz, kötü rüya gören bir kimsenin o rüyayı kimseye anlatmaması gerektiğini belirtmiştir. Sahih Bukhari ve Sahih Muslim’de yer alan bir hadiste şöyle buyurmuştur:
  • “Kötü rüya gören kimse uyanınca üç defa sol tarafına tükürsün ve şeytandan Allah’a sığınısın. Böyle yaptığı takdirde o rüya ona zarar vermez.”
 2. Şeytandan Allah’a Sığınma: Kötü rüyalar şeytandan kaynaklanabilir. Peygamberimiz, kötü rüya gören bir kişinin Allah’a sığınması gerektiğini vurgulamıştır. Yine Sahih Bukhari ve Sahih Muslim’de aktarılan bir başka hadiste:
  • “Kötü rüya gören kimse kalksın ve namaz kılsın.”
 3. İyi Rüyaların Paylaşılması: İyi rüyaların Allah’tan geldiğine inanılır ve böyle bir rüya görenin, onu sevdiği kişilerle paylaşması teşvik edilmiştir. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:
  • “İyi rüya gören kimse, rüyasını sevdiği kimselere anlatsın.”

1 Yorum

İki taneydi biri arkamda biri üstümde besmele çektiğim zaman sinirlendi ve beni salladı ağzımı kapattı uzun sürdü arkan sarılan tutuyordu diyeti yanımda oturuyordu bu ne anlama geliyor Allahu Ekber diye bağırdım öyle gittiler besmele çektim süre okudum devam etti sadece Allahu Ekber dedim gittiler

Yorumlar kapalı.