Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim 2022

Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim 2022 Zorunlu trafik sigortası için geçtiğimiz yıl belirlenen azami prim, 2022 yılı içinde uygulanmaya devam edilecek. Azami prim tutarları için belirlenen %1,5 aylık artış uygulamasında değişiklik yapılmadan uygulanacak bunun sebebi ise 2022 yılının son 9 ayında sigorta şirketlerinin 240 milyon TL zarar etmesidir.

Bunun yanı sıra sigorta şirketlerinin sermaye kaybını uğrayacak olma ihtimali engellenmek için azami prim tutarlarına bir defaya mahsus olacak şekilde yılbaşında %5 artış uygulanacak. Bu artış uygulaması ile hem sigorta şirketlerinin hem de vatandaşların yaşadığın ve yaşayacak olabilecekleri zararına bir orta yol bulunmuş oluyor.

Sigorta Şirketlerinin Zarar Etmesi Engellenecek
Sigorta Şirketlerinin Zarar Etmesi Engellenecek

Hazine Müsteşarlığı, düzenli aralıklar ile sigorta şirketlerine ait zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alan mali tabloları takip ediyor. Uygulamanın düzenli ve sağlıklı olabilmesi için tüm ihtimaller değerlendirilerek ona göre tedbirler alınıyor.

2022 yılında uygulamada yerine alan azami prim uygulaması sigorta şirketlerinin zarara yol açmasına neden oldu. Bunun üzerine Başbaşkan Yardımcısı Mehmet Şimsek gereken tedbirlerin alınacağına dair bir duyuru yayınladı. Bu duyuruya göre zorunlu trafik sigortası kapsamında belirtilen sigorta primleri, yılbaşı zamanında bir defaya mahsus %5 oranında arttırılacak bu sayede sigorta şirketlerinin vaat ettiği teminatlar karşılanabilecek düzeye getirilecek.

Bunun yanı sıra sigorta primlerinin vatandaşları da zarar uğramaması gerekiyor. Vatandaşların zarar uğramaması için detaylı bir çalışma yürütülüyor. Fakat bir taraftan da sigorta şirketlerinin 240 milyon TL zararı da göz önünde bulunduruluyor. Son 9 aydır sigorta şirketlerinin içinde bulunduğu zor durum analiz altında tutuluyor. İki tarafının da istediğinin olması ve zarara uğramaması için orta halli bir arttırma yapılıyor.

Başka İçerik:  Araç Muayenesi Gecikirse Ne Kadar Ceza Ödenir?

Sigorta şirketlerinin nasıl bu kadar zarar ettiği sorusu akıllara gelebilir. Bu duruma da şöyle cevap verebiliriz: 2022 yılında açılan davalarda alınan yargı kararlarına binaen karşılıklar ayrılması ve bunların gider olarak yazılması sigorta şirketlerini zarara uğrattı. Bu davalar giderek sigorta şirketlerini bir tehdit oluşturmaya ve zarar etmelerine sebep oldu. Bu yüzden de sigorta şirketlerinin korunması gerektiği ve %5 oranında sigorta prim artışı sigorta şirketlerinin zarar etmesi önlendi.

Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim Vatandaşlar da Zarar Etmeyecek
Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim Vatandaşlar da Zarar Etmeyecek

Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim Vatandaşlar da Zarar Etmeyecek

Hazine Müşteşarlığı’ nın trafik sigortası primleri için yapılan orandan daha fazla oranda artış sağlama yetkisi bulunuyor. Yılbaşında uygulanacak azami miktar %5 olarak uygulanacak fakat normal şartlarda bu oran %10 şeklinde uygulanmalıydı. Fakat sigorta şirketleri için bir kereliğine bu oranlara indirildi. Bu oranın seçilmesinin en büyük etkisi vatandaşların da zarar uğramayacak olmasıydı. Bu oran ile vatandaşlarında zarara uğraması önlendi.

Böylelikle sigorta şirketleri ve vatandaşlar arasında bir tartışma çıkmadan orta yol bulundu. İki tarafın da yararına olan bu uygulamada iki taraftan biri zarar etmeyecek, ikisi de eşit olacak. Zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alan uygulamaya girecek yeni revizyonla beraber 2022 yılında sigorta şirketlerinin uğradığı zarar tablosunun değişmesi ve tamamen ortadan kalkması düşünülüyor.

Bunun yanı sıra azami prim tutarları için aylık olarak belirlene %1,5 oranındaki artışlarda herhangi bir değişikliğe gidilmiyor. Bu sebeple de sigorta şirketleri ile vatandaşlar arasındaki iki tarafı da koruyan ve gözeten dengeleyici bir adım atılmış oluyor. Yeni uygulama ile bu kapsamda yer alan tüm uygun tekliflere internet adresinden ulaşabilirsiniz. Hiçbir endişeye yer vermeden bu oranlara güvenebilirsiniz. Çünkü bu oranlar vatandaşı da koruyacak şekilde düzenleniyor. Herhangi bir zarar etmeden, iki tarafından da eşit olduğu yeni uygulamada güven rahatlığı ile adımlar atabilirsiniz.

Başka İçerik:  HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap