Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Değişir mi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları İllere Göre Değişiklik Gösterir mi? SGK anlaşmalı hastanelerde sağlanabilen tamamlayıcı sağlık sigortası, bu özelliğiyle diğer sigortalardan ayrılmaktadır. Hasta belli bir yaş sınırını aşmamışsa şayet ister yatarak ister ayakta tedavi görsün bu sigorta türünden yararlanabilir. Birçok teminata da sahip olan tamamlayıcı sağlık sigortasında tedavideki ilaç, muayene ve teşhis aşamasında yapılan işlemlerin yanı sıra doğum da teminatın arasına girmektedir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyat açısından gösterdiği farklılık, sigorta şirketlerinin kişiye çıkardığı fiyat aralığına göre çeşitlilik gösterir.  Genelleme yapıldığında tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortalarına kıyasla daha fazla prim indirimine sahip. Toplam fiyatın yaklaşık üçte biri kadar bir ödemede gerçekleştiriliyor. İstanbul dışındaki şehirlerde bu prim ücretleri daha iyi konumlarda karşımıza çıkıyor. Yaşınız, mesleğiniz gibi çeşitli kriterler kullanılarak sizlere uygun teklifler sunuluyor. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kimleri Kapsıyor?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kimleri Kapsıyor?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortalarına benzerliği kadar özel sağlık sigortalarından farklılığı da vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortasından sadece SGK’ lı kişiler faydalanabilir. Yatarak tedavide veya ayakta tedavide sağlanan teminatlar hem özel sağlık sigortası için hem de tamamlayıcı sağlık sigortası için geçerlidir. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmek için belirli özelliklere sahip olmak gerekiyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası şartlarının başında ise yaş sınırı geliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasının yaş sınırını sigorta şirketleri kendilerine göre belirliyor. Bu nedenle yaş sınırları sigorta şirketlerine göre çeşitlilik gösteriyor.  Ancak bir genelleme yapılacaksa sigorta şirketleri 55 yaşı üst sınır olarak kabul ediyor. Tabi ki bu bir genelleme. 64 yaşı veya 80 yaşı da üst sınır kabul eden şirketler az da olsa mevcut.

Başka İçerik:  Sağlık Sigortası Alınmalı mı?

Yaş konusunda sigorta şirketleri ellerinden geldiğince sizin mağduriyetinizi engellemeye çalışıyorlar. Bir sigorta şirketine başvurmadan önce ilk olarak belirledikleri yaş aralıkları hakkında araştırma yapmanızı öneririz.  Bu bilgiye de online olarak sigorta şirketlerinin sitesinden, tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi al bölümünden gerekli kişisel bilgilerinizi girerek istediğiniz yaş bilgisini edinebilir, buna göre başvurularınızı yapabilirsiniz.


Emekliler de Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Yararlanabilir mi?

Bazı kişilerin aklına ‘’Emekliler de tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilir mi?’’ gibi çeşitli sorular geliyor. Bu soruya yanıt olarak evet diyebiliriz. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası yapılan bireyde emekli olması veya çalışıyor olması gibi bir şart konulmamış. Başvurduğunuz sigorta şirketinin yaş sınırına uyum sağladığınız sürece gerek kendiniz için gerekse bir aile büyüğünüz için size uygun olan sağlık sigortasını yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yine akıllara sürekli takılan bir sorudur bu. Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar sorusuna verilecek cevap da çok geniş bir alana sahip. Genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere iki tür tedavi çeşidinin de gerekli masraflarını karşılıyor.

Ayakta tedavide doktor hastanın sürekli hastanede bulunup gözlem altında kalmasına gerek duymaz, hastanın tedavisini reçeteye yazdığı ilaçlarla evden yürütür. Uzaktan bakılınca oldukça masrafsız görünen bu tedavi çeşidi aslında birçok faktöre sahip. İlk olarak muayene ücretiyle karşı karşıya kalan hasta daha sonra doktorun reçeteye yazdığı ilaçlarla da karşılaşıyor. Hastalığın teşhisi sırasında yapılan işlemler, alınan tahliller ve testler ve bunun dışında çekilmesi gereken röntgen, MR gibi gerekli işlemler ve bunların ücretleri de ayakta tedavi kapsamında bulunuyor. Bunların hepsi tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanıyor.

Günümüzde birçok hastanın gördüğü fizik tedavinin masrafları da ayakta tedavi kapsamına girip tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanıyor.  Bu tedavide gerekli olan korse gibi ekipmanların ücretini de karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortası, hastalara bu yönden de kolaylık sağlıyor. 

Başka İçerik:  Grip Salgınından Korunmak Önemli Besinler

Yatarak tedavi denilince ise bu teminatların giderek arttığını görüyoruz.  Tedavi için gittiğiniz hastanede doktor sürekli gözlem altında kalmanızı düşünüyorsa veya herhangi bir ameliyat, operasyon gibi bir şey düşünülüyorsa eğer yatarak tedavi kapsamında bir iyileşme sürecinden geçiyorsunuz.  Yatarak tedavide ise birçok koşul devreye giriyor. Öncelikli olarak eğer hasta yatarak tedavi görecekse yanında bir refakatçi bulunması gerekiyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası yanınızda kalacak refakatçinin konaklama ücretlerini ve beslenme masraflarını karşılıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyat Masraflarını Karşılıyor mu?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyat Masraflarını Karşılıyor mu?

 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyat Masraflarını Karşılıyor mu?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Değişir mi? Tamamlayıcı sağlık sigortasında yatarak tedavi aşamasında ameliyat önemli bir yere sahiptir. Çünkü yapılan ameliyat birçok masrafı da ardından getiriyor. Ameliyatı yapan hekimin ücreti, ameliyat süresinde kullanılan ekipmanlar ve ameliyatın yapıldığı ameliyathanenin ücreti gibi daha birçok farklı masraf bulunuyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası buna da çözüm buluyor.

Yatarak tedavi gören hastaların da tıpkı ayakta tedavi gören hastalar gibi ilaç tedavisine devam etmeleri gerekiyor. Yine aynı şekilde hastalık tanısı konma aşamalarından da geçilmesi gerekiyor. Ayrıca hekim tarafından yapılan muayenenin ücreti de tarafınıza yansıtılacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortası bu ve benzeri durumlarda da size yardımcı oluyor.

Ayrıca ameliyatlarda size takılan suni uzuv, platin gibi ek maddelerde de tamamlayıcı sağlık sigortası güvence vermektedir. Eğer tedaviniz bulunduğunuz hastanede gerçekleşemiyorsa bulunduğunuz hastaneden başka bir hastaneye ambulans aracılığıyla sevk edileceksiniz. Durumunuz acilse veya karayolu kullanılamıyorsa gerektiği durumlarda havayolu kullanımı da sağlanabilmektedir. O zaman da devreye hava ambulansı girmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası hastanın ambulansla gerçekleştirilen sevk masraflarını da karşılıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Doğum Teminatı Var mıdır?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Doğum Teminatı Var mıdır?

 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Doğum Teminatı Var mıdır?

Normal doğum gerçekleşirken veya gebelik teşhisi konulduğu andan itibaren teminatlar geçerlilik sahibi oluyor. Burada önemli olan tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırdıktan sonra geçerlilik kazanmaya başladığı tarih olacaktır. Çünkü doğum sonrası doğacak bebeğinizin masraflarını bu sigortanın karşılayıp karşılamayacağı bu tarihlere bağlı oluyor. Bu geçerlilik tarihi ise net bir şekilde belli olmayıp şirketten şirkete değişiklik gösterebiliyor. Gebeliğin başlangıcından itibaren yapılan testler, tahliller ve uygulamalar; doğumdan sonra yapılan muayene, tanı ve aşılar gibi birçok etken doğum teminatları içerisinde yer alıyor.

Başka İçerik:  Kloz Nedir Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip hastaneler, özel sağlık sigortası bulunan hastanelerden birçok özellikle ayrılırlar. Öncelikle özel sağlık sigortasında hastaneleri hasta seçebilirken, tamamlayıcı sağlık sigortasında ise hastaneler yetkili kurum olan SGK tarafından belirlenmektedir. SGK ile anlaşmalı olan bu hastaneler arasından sizin sigorta şirketinizle anlaşmalı olan hastaneyi de seçmeniz gerekiyor.

Anlaşmalı olunan hastaneler şirketten şirkete değişiklik gösterebiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası hesaplama yapılarak çevrenizde size en yakın anlaşmalı hastane bulunur ve kişisel bilgileriniz doğrultusunda size uygun teklifler sunulur. Çıkan sonuçlardan sonra bu hastanelere ayakta hasta olarak giriş yapabilirsiniz. İhtiyaç halinde hekiminiz tarafından yatarak tedavi de uygulanabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Her İlde Geçerli midir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları İllere Göre Değişiklik Gösterir mi? Tamamlayıcı sağlık sigortasının prim ücretleri illere göre çeşitlilik gösterebiliyor. İstanbul dışındaki illerde prim ücretleri oldukça düşük olabiliyor. Bu sayı özel sağlık sigortasında uygulanan ücretin yaklaşık üçte biri olarak karşımıza çıkabilir. Bu sebepten ötürü tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptığınız il büyük bir öneme sahiptir. İstanbul dışındaki illerde yapılan sigortalar daha kârlı olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap