Hamilelikten Sonra Özel Sağlık Sigortası

Hamilelikten Sonra Özel Sağlık Sigortası Bütün aile bireyleri için yapılabilen özel sağlık sigortası, poliçede bulunan teminatlara göre hastalık ya da kaza sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarının tedavisini karşılamaktadır. Özel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen kişilerin, belirli şartları karşılıyor olması gereklidir ve prim bedelleri de yapılan poliçe göre belirlenmiş olan sigorta türünde kişilerin sağlık durumları ile hangi sıklıklarda hastaneleri ziyaret edecekleri göre ayarlanmaktadır.

Sigorta şirketleri tarafından hamile olan anne adaylarına özel olarak farklı poliçe teklifleri sunulmaktadır. Kişinin seçmiş olduğu sigorta kapsamına bağlı olarak özel sağlık sigortasının hamileliği kapsayıp kapsamadığı değişmektedir. Hamilelik durumunu kapsamakta olan özel sağlık sigortası çeşitleri ise kişilere farklı biçimlerde sunulmakta ve doğum paketi ismi ile sunulan poliçe teklifleri arasından yararlanılabilir.

Hamile kalmadan önce özel sağlık sigortasının yapılması bekleme süresi açısından önemli olduğu gibi mevcut sigortanızı tamamlayarak doğum durumu da sigorta poliçesine eklenebilir. Sigorta şirketinin teklifine bağlı olarak sigorta poliçesi, doğum masraflarını ve yatarak tedavileri karşılayabildiği gibi bazı rutin hamilelik muayenelerinin masrafları konusunda da destek olunabilir.

Hamilelere Özel Sağlık Sigortası İçin Doğru Zaman Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan tedavi ücretleri, tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası, anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olmasının yanı sıra bu sigorta türünde tedavi masrafları sigortalıya yansıtılmamaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, bütün aile bireyleri için yaptırılabilen bir sigorta çeşididir. Hamilelik sigortası yaptırmak isteyen kişilere ise farklı seçenekler sunulmaktadır. Doğum masraflarını kapsamakta olan sigorta paketleri, hamilelik döneminde ya da hamilelik öncesi dönemde yapılmaktadır.

Başka İçerik:  Süresiz Doğum Sigortası Ne Anlama Gelir?

Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi, özel sağlık sigortası doğum paketi ve hamileyken doğum sigortası poliçesi gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Hamilelere sağlık sigortası yapılabilmesi için belirli şartlar aranmakta ve sigorta teminatı kapsamında karşılanabilecek olan masrafların oranları da değişkenlik göstermektedir. Sigorta şirketleri, kişilerin sağlık durumlarına göre farklı hizmet seçenekleri ile farklı prim seçenekleri sunmaktadır.

Sigorta şirketlerinin hazırlamış olduğu doğum paketlerinde doğum ve doğum sonrası kontroller ile rutin kontrollere ilişkin masraflar karşılanmaktadır. Gebelik sırasında özel sigorta yaptırılabileceği gibi mevcut olan özel sağlık sigortasına doğum teminatı eklenerek yeni bir poliçe sahibi olmak mümkündür.

Hamilelikten Sonra Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Hamilelikten Sonra Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? Hamile olan anne adaylarına özel sağlık sigortası farklı şekillerde yapılabilmekte ve en sık tercih edilen poliçe seçeneği ise doğum teminatını kapsayan sigorta paketleridir. Doğum teminatı içeren özel sağlık sigortası, doğum masraflarını karşıladığı gibi anlaşmalı özel hastanelerde rutin muayene gibi masrafları da karşılamaktadır.

Bu gibi haklara sahip olabilmek için öncelikle özel sağlık sigortasına sahip olmak ve hamilelik öncesinde özel sağlık sigortasına doğum teminatı ekletmek gereklidir. Ancak tüm bu haklardan yararlanabilmek için sigortalının bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. Doğum teminatı bulunan özel sağlık sigortası yaptıran sigortalıya on iki ay bekleme süresi sunulmakta ve bu bekleme süresinin ardından sigortalı, doğum teminatlarından yararlanabilmektedir.

Fakat bazı sigorta şirketleri söz konusu on iki aylık bekleme süresini sunmaz. Sigorta teminatları kapsamında bazı durumlarda bebek muayenesi de sigorta kapsamına dahil edilmektedir. Bu noktada sigorta yaptırmak isteyen kişi, sigorta şartlarını inceleyerek kendilerine uygun bir seçim yapabilirler.

Hamilelikten Sonra Sigortada Teminat Kapsamı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

Hamilelikten Sonra Sigortada Teminat Kapsamı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

Hamile tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinde farklı teminatlar bulunmakta ve sigorta şirketleri de yapılan poliçe çeşidine göre farklı teminatlar sunmaktadır. Doğum paketi dahil olan sigorta sahipleri, anlaşmalı özel hastanelerde rutin muayene ve doğum gibi durumları ek ücret ödemeden yaptırabilirler.

Başka İçerik:  Kış Aylarında Yakıt Tüketimi Artar mı?

Hamilelik rutin muayeneleri ya da doğum gibi hastane masrafların karşılanması ise hastaneler ile sigorta şirketlerinin aralarında yapmış oldukları anlaşmaya ya da poliçeye göre bir kısmı veya tamamı olarak belirlenmektedir. Bazı durumlar sigortanın teminat kapsamı içerisinde yer almamaktadır. Bu nedenle hamilelik durumunun sigorta kapsamına dahil edilmesi istendiğinde poliçe seçimi açısından detaylı bir inceleme yapmak önemlidir.

Hamilelik sonrası ve hamilelik öncesinde yaptırılan sigorta çeşitlerinde sunulan teminatlar farklılık göstermektedir. Düşük yapılması, bebeğin sağlık giderleri ve doğum sonrası muayene gibi durumlarda annenin sağlık masrafları, poliçe limitini aşan tedaviler kapsamı dışında kalabilir ve ödenmiş olan sigorta primlerine göre sigortanın karşılamış olduğu tedavi masrafları değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca gündelik iş görememe, ikinci refakatçi ücreti, ambulans ücretleri, rehabilitasyon, gündelik bakım, lüks oda farkları, doğum kontrol yöntemleri ve hamilelik ile doğuma bağlı bütün komplikasyonlar da hamilelik sigortası kapsamı dışında kalmaktadır. Epidural uygulamasına ilişkin giderler, kordon kanı alımı ile saklanmasına ilişkin giderler, düşük nedeninin araştırılması ve her tür tüp bebek tedavisine ilişkin masraflar da yine hamilelik sigortası kapsamında yer almamaktadır.

Hamilelere Özel Sağlık Sigortasının Fiyatları Nedir?

Hamilelere Özel Sağlık Sigortasının Fiyatları Nedir?

Özel sağlık sigortası poliçelerinin kapsamları farklıdır ve doğum paketi ya da tamamlayıcı sağlık sigortası paketi poliçeleri sunan sigorta şirketlerinin poliçe primleri de farklıdır.

Sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu hamilelik sigortası poliçeleri arasından tercih ettiğiniz teminat ve prim ödemesi gibi durumlara yönelik bütçenize uygun seçim yapabilir ve hamilelik öncesinde de özel sağlık sigortanıza doğum paketi ekletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap