Kredi Kapatma Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır 2022

Kredi Kapama Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır 2022 Kredisini erken kapatmak isteyenler kredi kapama hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını oldukça merak ederler. Herhangi bir banka şubesine giderek, internet bankacılığını veya mobil bankacılık uygulamaları sayesinde önceden çekmiş olduğunuz krediyi erken kapama yöntemini kullanarak halledebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Erken Kapatma Hesaplama İşlemi 2022’de Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapatma hesaplama işlemi yapmak için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunur. Bunlar krediyi kaç ay vade ile çektiğiniz, çektiğiniz zamana kadar kaç taksitini ödediğiniz ve ne kadar miktar çektiğinizdir. Toplam ödeme tutarı, çekilen kredi+kredi faizi olarak hesaplanır.

Ödediğiniz her taksitin birazı faiz tutarını içerirken diğer kalanı da anaparayı kapsar. Bir örnek ile anlatacak olursak her ay 1.300 TL taksit ödediğiniz takdirde bu paranın birazı anaparaya, kalanı da faize işler. Kredi ödemeleri başladığı andan itibaren bankalar faiz alımı yaparlar. Yukarıdaki örnekte ilk taksitle yapılan faiz miktarı maksimum tutardan alınarak yapılır. Ancak zaman geçtikçe diğer aylar için faiz oranı düşerken anapara miktarı artar. Sonuç olarak çektiğiniz krediyi erken kapattığınız sürece karınız da artacaktır.

Bunun yanı sıra zaman zaman gündeme gelen sorulardan biri de ihtiyaç kredisi erken kapatma cezası var mıdır? Şeklinde olmaktadır. Kredi erken kapama cezası bulunmamaktadır. Kredinizi erken kapatmak için anapara tutarını ödeyebilir ve kalan faizleri ödeme sorumluluğundan kurtulmuş olursunuz.

Kredi erken kapama hesaplaması kapsamında ödeme cezası yoktur, geriye kalan anapara tutarı şeklinde olur. İhtiyaç kredi hesaplamasını ödeme planınıza göz atarak yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi erken ödeme tutarını, ödediğiniz taksit miktarının yanında yer alan anapara tutarına bakarak bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Erken Kapama Hesaplama 2022 Nasıl Yapılır?

Tıpkı ihtiyaç kredisinde olduğu gibi taşıt kredisi erken kapatma hesaplama da aynı şekilde yapılması mümkün olur. Ödediğiniz son taksit miktarının yanında bulunan kalan anapara tutarını ödediğiniz zaman kredinizi kapatabilir ve taşıt kredisi erken kapama hesaplaması yapabilirsiniz. KKDF ve BSMV vergileri kredinin başladığını andan itibaren ödemenizde belirtildiğinden dolayı taşıt kredisi erken kapama cezası bulunmaz ve bankalar tarafından hiçbir şekilde talep edilmez.

Taşıt kredisi erken kapatma hesaplama ve başvuru işlemi yapabilmek için herhangi bir banka şubesine uğrayabilir, mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde uygulamaya koyabilirsiniz. Ayrıca taşıt kredisi erken ödeme sonrasında banka aracın üzerine taşıt rehini bırakır, bunun kaldırılması için ek bir başvuru işlemi yapmanız gerekir.

Konut Kredisi Erken Kapama Hesaplama İşlemi 2022 Nasıl Olur?

Konut Kredisi Erken Kapama Hesaplama İşlemi 2022 Nasıl Olur?

Konut kredisi erken kapama hesaplama işlemleri için farklı bir durum söz konusudur. Devlet bu sefer KKDF ve BSMV vergilerini konut kredisini kullanan kişilere destek olmak için bu vergileri talep etmez, ancak vergilerin ödenmesini erken ödeme işlemlerinde istemektedir. Bu durumda konut kredisi erken kapama cezası söz konusu olur.

Konut kredisi erken kapama cezası vade ve kalan ödeme tutarı ile ilgili olduğu için erken ödeme hesaplaması da bu durumlar göz önünde bulundurarak yapılır. Kredinin kalan vade süresi 36 ayın altındaysa, %1oranı kadar konut kredisi erken ödeme cezası ödemeniz gerekir diyebiliriz. Bu durum 36 ayın üstünde olduğu durumlarda ise ödenecek tutarın %2’si kadar konut kredisi erken ödeme cezası yapmanız gerekir.

Bir örnek ile anlatacak olursak daha önceden çektiğiniz konut kredisinin 30.000 TL kadarını ödeyerek kapatmak zorunda kaldıysanız aynı zamanda vade sayısı 48 olduysa bu ödemeyle birlikte %2 olan 600 TL‘lik konut kredisi erken kapatma cezası ödemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak kalan vade süreniz 36 ayın altında bulunuyorsa 30.000 TL’nin %1’i olan 300 TL konut kredisi erken kapatma cezasını ödemelisiniz. Konut kredisi erken ödeme cezası kalktı mı? Sorusunun cevabını da bu yazıdan bulabilirsiniz.

Kredi Erken Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Erken Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi erken ödeme hesaplama nasıl yapılır? Sorusu da kullanıcılar tarafından ayrı bir merak edilen konulardandır. Bu soruya cevap bulmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz gibi şubeye giderek hızlı bir şekilde erken ödeme hesaplaması işleminizi yaptırabilir ya da mobil bankacılığını ve internet bankacılığından faydalanarak kredi kapatma hizmeti bulunduğu takdirde bu işlemleri kullanmanız da ayrı bir seçenek olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap