Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi kartları insanların nakit olmadığı durumlarda bankanın belirlemiş olduğu tutarlarda rahat alışveriş yapabilmesi için gerekli olan pleksi kartlardan biridir. Aylık döngülerde ödeme işlemleri gerçekleştirirken insanlara taksit imkânı da sağlar. 

Kredi kartlarına tamamen iptal ettirmek için mi bankaların çağrı merkezinden destek alınabilir. Çağrı merkezleri iptal sürecinde kredi kartına iptal etmek yerine farklı teklifler sunarak kişiyi caydırmaya yönelik işlemler yapılabilir. 

Normal şartlarda bankanın kartı 7 gün içerisinde iptal etmiş olması gerekir. Kredi kartı kapatma işlemleri BBDK kanunlarına göre müşterinin talebi doğrultusunda yapılması zorunlu olan işlemler arasında yer alır.

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir? 

Banka müşterileri Kredi kartı kapatma işlemlerini yapmak istemesi durumunda bankanın sunmuş olduğu avantajlardan da yararlanmak isteyebilir.  Ayrıca her kredi kartı kullanıcısı tek taraflı olacak şekilde 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. maddesinin 2. paragrafına göre  banka ile müşteri arasında yapılan kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.  Aynı zamanda telefon bankacılığı ile bu işlem yapılmıyorsa herhangi bir şubeye giderek de dilekçe vermek yeterli olur. 

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulunun önceden belirlenmiş olan yönetmeliğe bağlı olacak şekilde kişilerin ödenmemiş borcunun olması durumunda dahi kredi kartında kapatmaya yönelik herhangi bir engellin olmadığı bilinir. Kredi kartlarının kapanması durumunda taksitler ödenmeye devam edebilir. Güncel borç bitene kadar bankanın kişiye vermiş olduğu harcama tutarını gösteren hesap özetini gönderme zorunluluğu vardır. Kredi kartı nasıl iptal edilir? Sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Kredi Kartı Geçici Kapama 

Kredi Kartı Geçici Kapama 

Kredi kartı geçici kapama işlemleri mevcut borcunda kapanacağı anlamına gelmez.  Kapamanın tam aksine borcun ödenmediği her gün bankanın belirlemiş olduğu faiz oranları işlemeye devam eder. Ayrıca dondurma işlemi ile borcun yasa olarak taksitlendirilmesi işlemleri de sağlanabilir. 

Kredi kartlarının geçici kapama yapılabilmesi için müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek ya da şube aracılığıyla dilekçe yazarak işlemler tamamlanabilir. Bu işlemler  müşteriler tarafından genellikle kredi kartını kullanmak istenmeyen durumlarda ya da borcu ödeyemedikleri zaman gerçekleştirilir. 

Kredi kartı nasıl iptal ettirilir? Sorusu için verilebilecek en uygun cevap bu şekilde olabilir. Ayrıca kredi kartı kullanıcıları kartlarına dondurma işlemini gerçekleştirdikten sonra kartı tekrar açılana kadar kullanılmaz. Ekstrelerini ödemeye devam eder. Kredi kartı dondurma işlemleri genellikle meblağın ödemediği durumlarda icra tahsil masrafı ve avukatlık ücreti gibi birçok masrafın eklenmemesi için yasal olarak kredi kartı borç dondurma işlemi yapılabilir.

Her banka müşterinin bu talebine karşılık vererek bu işlemleri gerçekleştirmek zorundadır.  Eğer banka söz konusu olan bu konularda yardımcı olmak istemez ise bu durumda müşteriler hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirler.

Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hakem heyeti başvuruları kredi kartı dondurma teleklerinin olumsuz olarak değerlendirildiği zamanlarda ihtiyaç duyulan bir uygulamadır.  Müşterin bankanın kendisine  kredi kartını dondurma taleplerini karşılamadığı durumlarda dilekçe yazarak hakem heyetine başvuruda bulunabilir.  Banka ile görüşme gerçekleştirerek müşterinin kredi kartı dondurma işlemini çözümlenmesi adına gerekli olan tüm adımların atılmasını sağlar.

Banka Kredi Kartını İptal Etmiyor 

Banka Kredi Kartını İptal Etmiyor 

Türkiye Cumhuriyeti üzerindeki tüm bankalar vermiş oldukları kredi kartlarının ve bankamatik kartlarının müşterinin isteği doğrultusunda iptal etmek zorunluluğuna sahiptir. Bankalar 7 gün içerisinde iptal işlemlerini gerçekleştirmek de ve müşteri iptal istediğine dair yaptığı talebi kanıtlayıcı belgeler ile birlikte BBDK ya giderek  şikâyet edebilir. 

Hiçbir bankanın banka kredi kartını iptal etmeme gibi bir durumu söz konusu değildir. Kredi kartı kapatma işlemleri gerçekleştirilmek zorundadır. Banka kredi kartını kapatmıyor diyenler için çözüm yolu bu şekilde bulunabilir.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır? 

Kredi kartı kapatma işlemleri internet bankacılığı üzerinden ya da müşteri temsilcisini arayarak gerçekleştirilebilir.  Elinde imzalı dilekçelerini Kredi kartlarının kapatılması konusunda yetkili birimlere yatabilir. 

Kısa süre içerisinde bankanız  kartın kapatılması ile ilgili işlemlerini tamamlamak zorundadır.  Kredi kartı kapatma işlemlerinden sonra kartın kullanım dışı olacağından dolayı uygun koşullarda kırılarak tekrar kullanılmaması adına çöpe atılması tavsiye edilir. Daha sonra kullanılacak ya da dondurulan kredi kartları için kırma işleminin yapılmasına gerek yoktur. Kart tekrar kullanılacak ise uygun saklama koşulları ile kullanılacak zamana kadar bekletilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap