Jasmine Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Jasmine pirinç diğer türlere göre uzundur ve pilav yapımında kullanılır. Alzaymır ve kanseri önlemeye faydaları vardır. Kalorisi yüksektir.

Jasmine Pirinç

Türk ve dünya mutfaklarında sıklıkla kullanılan pirinç farklı çeşitlere sahiptir. Jasmine pirinç bunlardan birisidir. Aromatik bir lezzet isteyenler bu pirinç türünü tercih edebilirler. Rengi beyazdır. Şekil olarak uzundur. Kendine özgü bir kokusu vardır.

İçeriğimizde ve Jasmine Pirinç Yemek Tarifleri Jasmine Pirinç Kullanımı Sağlıklı Yemekler Pirinç Yemekleri 6 konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Jasmine pirinç tarihçesi nedir? Diye inceleyecek olursak; M.Ö 400 yıllarında Büyük İskender’in askerleri Asya’dan Batı Asya’ya ve Yunanistan’a götürdükleri bir çeşit olarak bilinmektedir. Daha sonraki yıllarda da bütün dünyaya yayılmıştır.

Jasmine pirinç Tayland topraklarının doğal aroması yasemin çiçeğinin kokusunu anımsatan bir kokuya sahiptir. Adını ise Jasmine çiçeğinden almıştır.

Jasmine pirincin 2 çeşidi bulunmaktadır. Birinin rengi beyaz diğerinin ise kahverengidir. Dünyada Tayland, Kamboçya, Güney Vietnam gibi tropikal iklimlere sahip olan yerlerde yetiştirilmektedir.

Buğdaygiller familyasından olan pirinç suda yetişen bir bakliyattır. Hatta tek bakliyattır. Sulak araziyi sever. Karbonhidrat değeri yüksektir. Jasmine pirinç mayıs- ekim ayları arasında yetiştirilmektedir.

Jasmine Pirinç Nasıl Saklanır?

Bakliyatlar arasında en çok tercih edilen pirinç mutfaklarımızın baş tacıdır diyebiliriz. Onu aldıktan sonra uygun koşullarda saklamak gerekir. Sudan, nemden ve rutubetten etkilenmeden saklamak gerekir. Jasmine pirinç nasıl saklanır ve nasıl muhafaza edilir?

Öncelikle pirinç alırken yeni mahsul ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Eski olan pirinçler daha çok sertleşmiş ve bayatlamış olabilir. Jasmine pirincin raf ömrü ortalama 1 yıldır.

Ama onu uygun koşullarda saklamazsak böceklenme yapabilir. Evimizin serin ve güneş görmeyen dolapları jasmine pirinç saklamak için uygun yerlerdir. Güneşe maruz kalırsa kırılma yapabilir ve oldukça kurur.

Poşetten çıkardığınız jasmine pirincini cam kavanoza koyabilirsiniz. Ama kavanozun kuru ve nemsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bez torbada saklamak da uygun bir harekettir. Böylelikle jasmine pirincin hava almasını sağlayacaksınız.

Bez torbanızı ya da cam kavanozunuzu mutfak dolabına ya da gölge bir rafa kaldırabilirsiniz. Aynı dolapta koku içeren başka maddelerin olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle deterjan ya da sabun gibi kokulu temizlik maddeleri ile aynı dolapta olmamaları gerekir.

Jasmine Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Her türlü sebze ve et yemeklerinin yanında mutlaka pilav olur. Yemekte misafirlerimiz olsun ya da olmasın pilav sıklıkla tüketilen bir besindir. Uzun taneli olan jasmine pirinçten pilav yapılmaktadır. Güzel görüntüsü ile herkesin hoşuna da gitmektedir.

Jasmine pirinç sebzeli pilav da hoş görüntüsü ile herkesin tercih ettiği bir pilav türüdür. Pilava verdiği aromatik lezzet özellikle onu seven kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Jasmine pirinç iç pilav ya da etli pilav yapımına da müsaittir. Ayrıca çorba yapımında da kullanabilirsiniz. Sarma ve dolmalarda diğer pirinç türleri sıklıkla kullanıldığı için jasmine pirinç fazla tercih edilmemektedir.

Güzel ve uzun taneli görüntüsü ile sebze yemeklerinde jasmine pirinç kullanabilirsiniz. Özellikle pırasa ve lahana yemeklerine güzel bir görsellik katmaktadır.

Jasmine Pirinç Faydaları

Buğdaygiller familyasından olan ve içerdiği karbonhidratla vücuda enerji veren jasmine pirincin birçok faydası bulunmaktadır. Faydalarından bahsetmek gerekirse;

·       Kalp ve damar hastalıklarına karşı insanları korumaktadır.

·       Zihni açarak beyin gelişimine yardımcı olmaktadır.

·       Yüksek tansiyonun düşürülmesinde faydalıdır.

·       Kansere karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır.

·       Böbrek taşını engellediği görülmüştür.

·       Kemiklerin gelişmesi için faydalıdır.

·       Sindirim ve bağırsak sistemini düzene sokar.

Jasmine Pirinç Nelere İyi Gelir?

İçeriğinde bulunan birçok vitamin ve minerallerle jasmine pirinç birçok konuda insan sağlığına faydalı bir bakliyattır. Su ve topraktaki bütün yararlı maddeleri üzerinde toplayarak onu tüketenlere fayda sağlar. Jasmine pirinç nelere iyi gelir? Hemen bakalım:

Öncelikle hafızayı güçlendirerek Alzheimer riskine karşı kişileri korur. Birçok kanser türünde pirinç kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemektedir. Hazımsızlığa iyi gelerek sindirim sistemimize iyi gelmektedir. İshal olan kişilerin de pirinç lapası yediklerini duymuşsunuzdur.

Jasmine pirinç cilt sağlığına da iyi gelen bir bakliyattır. Bebeklere de altı aylık olduktan sonra farklı pirinç mamaları yedirilerek beslenmesi sağlanmaktadır.

Jasmine Pirinç İçindeki Vitaminler

Jasmine pirinçte insan vücuduna fayda sağlayan birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. 100 gr. haşlanmış jasmine pirinç 115 mg. potasyum, 115 mg. fosfor, 28 mg. kalsiyum, 25 mg. magnezyum, 5 mg. sodyum barındırır. B2, B1, E vitaminleri ve demir de içermektedir. Kolesterol bulunmaz.

Jasmine Pirinç Kalorisi

Karbonhidrat ve protein bakımından oldukça zengin olan jasmine pirinç kalori olarak diyet yapanlara fazla önerilmemektedir. 100 gram içerisinde 349 kalori bulunmaktadır. O yüzden zayıflamak isteyenler ve kronik hastalıkları olanlar doktor kontrolünde pirinç tüketmeleri gerekmektedir.

Jasmine Pirinç Zararları

Diğer pirinç türlerinde de olduğu gibi jasmine pirinç dozunda ve kararında tüketilmelidir. Kilo ile sorunu olanlarda fazla tüketim obeziteye neden olabilir. Şeker hastalarının kullanması da kan şekerini yükselteceği için uygun değildir.

Doyurucu ve zengin vitaminlere sahip olan jasmine pirinç fazla tüketimde yan etkiler de ortaya çıkarabilmektedir.

58298