Gülhatmi Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Gülhatmi çayı, kış hastalıklarına iyi gelir. Bitkinliği gideren faydaları vardır. Düşük kalorilidir. Günde 2 taneden fazlası zararlı olabilir.

Gülhatmi Çayı

İsmi her ne kadar çok duyulmamış olsa da Gülhatmi çayı son dönemlerde adından sıkça bahsettirmektedir. Faydasını görenlerin en çok tavsiye ettiği çayların başında gelmektedir. Düzenli olarak günde 2 fincan kadar tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Halk arasında genel olarak silindir çiçeği ya da devegülü olarak geçmektedir. Temmuz ayı ve ağustos aylarında çiçeklenmektedir. Sevdiği topraklar genelde sulak yerler olmaktadır.

Şifa deposu olan gülhatmi Akdeniz bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Boylar 50-150 cm’yi bulabilmektedir.

Gülhatmi Çayı Nasıl Saklanır?

Gülhatmi bitkisinin yapraklarının toplanması ve kurutulmasıyla demlenen bir çay olarak bilinen gülhatmi çayı nasıl saklanır diye bakıldığında ortaya çıkan yapraklarının kurutulduktan sonra nasıl muhafaza edilmesiyle ilgilidir. Kurutulmuş yapraklar cam bir kavanozda muhafaza edilmelidir.

Sonbahar aylarında çiçek açan Gülhatmi çiçeği, kış aylarının başında çiçeklerini ve yapraklarını dökmeye başlar. Toparlanan bu yaprak ve çiçekler kurutularak muhafaza edilmelidir.

Gülhatmi çayı taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat günlük olarak iki fincanlık demleyerek aralıklı olarak içilebilmesi için cam bir kavanoza süzme işlemi sağlanabilmektedir.

Gülhatmi Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Gülhatmi çiçeğinin ve yapraklarının kurutulması ile elde edilen Gülhatmi çayı yemeklerde nasıl kullanılır şeklinde sorgulanmak yerine farklı şekillerde kullanımı görülmektedir. Bunun başında gülhatmi çayı gelmektedir. En sık tüketilen şekli olarak bilinmektedir.

Gülhatmi çayı nasıl hazırlanır diye bakıldığında daha önce kurutmuş olduğunuz çiçek ve yaprakları kaynamış suyun içine atarak 4-5 dakika daha kaynamaya bırakabilirsiniz. 

Suyun rengi değişmeye başladığında altını kapatarak yaklaşık olarak 15-20 dakika demlenmeye bırakabilirsiniz. Sonrasında da günde en fazla iki fincan olacak şekilde tüketim sağlanabilmektedir.

Gülhatmi Çayının Faydaları Nelerdir?

İçinde bulundurduğu farklı vitaminlerle birlikte bir bütün olarak düşünüldüğünde Gülhatmi çayının faydaları azımsanmayacak niteliktedir. Vücut için önemli olan birçok sistem üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

·       Gülhatmi çayı kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kuru öksürük problemi yaşayan kişilerin bitmek bilmeyen sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Hastalık sürecinin daha hızlı geçmesini sağlamaktadır.

·       Mide problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Mide de oluşan ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklarda alternatif bir tedavi olarak da düşünülmektedir. Midenin sindirimini güçlendirmesi nedeniyle bu tarz hastalıkların meydana getirdiği şikayetler ortadan kalkmaktadır.

·       Sindirim sistemi ile ilgili olan hastalıkların bir an önce ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özellikle kabız sorunları ile ya da gaz problemi yaşayanların tüketmesi faydalı olacaktır.

·       Özellikle doğal bir ağrı kesici olması nedeniyle gebelik ya da gebelik sonrası ortaya çıkacak olan sancıların giderilmesinde de rahatlama sağlamaktadır. Gebelik sonrası kullanımı için Gülhatmi çayını emziren anneler içebilir mi diye aklınızda soru olabilir. Bu sorunun cevabı gebelik sonrası da içilebilir olarak belirtilmektedir.

·       Sinir ucu iltihaplanması olarak biline zona gibi hastalıkların çözümlenmesi ve tedavisinde de önerilmektedir. Böbreklerde oluşacak olan hastalıkların da önüne geçmekte ve vücutta ortaya çıkan zehirli atıkların atılmasını sağlamaktadır.

·       İdrar söktürücü özelliği sayesinde de oluşabilecek olan enfeksiyonların önüne geçmektedir. Var olan bir idrar yol enfeksiyonu varsa tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir.

·       Uzun ve düzenli olarak günlük dozunda kullanıldığında cilt üzerinde de gözle görülür değişimler ortaya çıkmaktadır. Cildin eski nemli ve ışıltılı haline kavuşmasını sağlamaktadır.

·       Aynı zamanda doğal ağrı kesici özelliği ile hamilelerin ilaç kullanması sırasında yaşanacak problemlerin üstesinden gelmektedir. Soğuyan gülhatmi çayı ile ağız içinde oluşan iltihaplanmalara da çare bulabilirsiniz. Gülhatmi çayı hamilelikte kullanımı uygundur. Hatta diş ağrıları içinde doğal bir ağrı kesicidir.

Gülhatmi Çayı Nelere İyi Gelir?

Gülhatmi çayı vücutta birçok organa iyi gelmektedir. Bu nedenle de tüketim açısından önemli bir yere sahiptir.

Kış aylarında en çok can sıkan ve insanların kendilerini kötü hissetmesine neden olan kuru öksürüğü kesmekte ve iyi gelmektedir.  Gülhatmi çayı nelere iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da bu kuru öksürüğe bağlı olan boğazda oluşan tahrişi önlemektedir.

En çok problem yaşanan ve kokulu rüya olan böbrek taşı problemlerinde de etkili olduğu verilen bilgiler arasındadır.

Gülhatmi çayı neye yarar diye bakıldığında enfeksiyon oluşumuna karşı vücudu koruduğu bilinmektedir. Özellikle adet dönemlerinde ortaya çıkan şişkinlik ve ödem gibi problemlerde yardımcı tedavi niteliğindedir.

Gebelik ve sonrasında tüketildiğinde annelerin sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda enerji verici özelliği sayesinde de halsizlik ve yorgunluk şikâyetlerini ortadan kaldırmaktadır. Balgam söktürücü özelliği ile belli bir rahatlama sağlamsı söz konusudur.

Adet sancılarını azaltması nedeniyle özellikle kadınların en çok tercih ettiği bitki çaylarından bir tanesidir. Doğal ağrı kesici özelliği sayesinde oldukça faydalı bir çay olmaktadır. Adet döneminde ilaç kullanmak istemeyenler için birebir etkili olarak bilinmektedir.

Gülhatmi Çayının İçindeki Vitaminler Nedir?

Gülhatmi çayı içindeki vitaminler sayesinde birçok hastalığa karşı koruma sağlamakta aynı zamanda da oluşumlarını önlemektedir. İçerisinde A, B ve C vitaminleri bulundurmaktadır. Bu vitaminler açısından da oldukça zengindir.

Vitaminlerin yanı sıra içerdiği mineraller de ciddi olumlu etkiler göstermektedir. Magnezyum, demir, fosfor ve manganez açısından da oldukça zengindir. Aynı zamanda potasyum ve çinko içermesi sebebi ile de vücut üzerinde farklı ve olumlu etkileri bir arada sunmaktadır.

Bu nedenle aslında araştırılan başka bir konuda gülhatmi çayı bebeklere verilir mi şeklinde olmaktadır. Ek gıdaya başlamış olan bebeklerde birkaç damla verilmesi kas ve iskelet sistemi üzerinde etkili olacaktır.

Gülhatmi Çayının Kalorisi

Gülhatmi çayının kalorisi oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Sıvı bir besin maddesi olarak bilinen gülhatmi çayı kalori bakımından yok denecek kadar az bir kaloriye sahiptir.

Sadece içinde bulunmasını istediğiniz başka bitkiler varsa onlarla birlikte hesaplanmalıdır. Gülhatmi çayı zayıflatır mı diye bakıldığında diyet uzmanları tarafından önerildiği göz önüne alınırsa bu sorunun cevabı evet olacaktır.

Aynı zamanda tadı bakımından daha da tatlandırmak adına şeker konulabilir bu durumda farklı bir kalori hesabı yapılmalıdır. Gülhatmi çayı kullananlar bazen içerisine bal ekleyebilmektedirler. Bu durumda da farklı bir kalori hesabı yapılaması sağlanmalıdır.

Gülhatmi Çayının Zararları Nelerdir?

Gülhatmi çayının yararları göz önüne alındığında bilinen ciddi bir zararı ortaya çıkmamaktadır. Her besin maddesinde olduğu gibi tüketimi yapılırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu nedenine bakıldığında alerjik bir bünyeye sahip olmanız olabilir. Gülhatmi çayının zararları arasında alerjik reaksiyonlar da sayılabilmektedir.

Hamilelikte tüketimi açısından aşırı miktarda olmaması önerilmektedir. Aynı zamanda diyabet ya da yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip kişilerin de bir uzmana danışarak tüketmesi önerilmektedir. Aşırı tüketimden kaçınılmalı ve günde 2 fincanı geçmemesine dikkat edilmelidir.

 

 

64527