Demir İlacı Lekesi Nasıl Çıkar?

  Demir ilacı birçok yetişkin için tanımlayamadığı bir ürün olarak gözükebilir. Fakat bebekler için mutlak suretle kullanılması gereken ürünlerin başında ..

Demir ilacı birçok yetişkin için tanımlayamadığı bir ürün olarak gözükebilir. Fakat bebekler için mutlak suretle kullanılması gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Bu makalede ve Demir İlacı Lekesi Nasıl Çıkar Demir İlacı Lekesi Çıkarma Yöntemleri Lekeleri Temiz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bu aşamada bebeklerin 6-12 ay arasında kullanılan demir ilacı ne gibi bir leke sorunu çıkarabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Fazlasıyla özel olan bu ilacın bebeklere zorunlu olarak verilmesi bazı değerlerin düşük olmasına dayanır. Her bebek meyve tadı olan şurupları sorunsuz içer. Ancak demir ilacı tat ve koku olarak yetişkin insanlar için bile zulüm olarak görülebilir.

Dolayısıyla bebekler bu ilacı içerken genelde ağızlarından çıkarırlar ve püskürtürler. Haliyle başta üzerindeki kıyafetleri, sonrasında ise yataklarını ve çarşaflarını batırabilirler. İlacı nerede içirdiğinize bağlı olarak halı, koltuk gibi döşemeler bile demir ilacı lekesi ile çıkarılması zor bir ize dönüşebilir.

Peki ya demir ilacı lekesi nasıl çıkar ya da neyle çıkarabiliriz sorusunun cevabı ne? Bunu farklı yüzeyler içinde uygularken tek bir temizleme yöntemine başvuracağımızı söylemeden geçmeyelim.

Demir İlacı Lekesi Ne İle Temizlenir?


Her lekenin arınması için farklı kimyasal ürünler kullanılabilmektedir. Örneğin alkol, aseton, çamaşır suyu gibi çözücü özelliğe sahip güçlü temizlik ürünleri yüzeyler için birebirdir. Fakat bu tip kimyasal temizleyicilerin bebek kıyafetleri ya da bebek yatağı için kullanılabilmesi mümkün müdür? Tabi ki hiçbir anne böyle bir şeye sıcak bakmaz.

Bebeğin sağlığı için kimyasal içermeyen deterjanlar ve temizlik malzemeleri kullanılır. Ancak kimyasal çözücüler dahi demir ilacı lekesini çıkarmakta güçlük çekmektedir. Bu kadar kuvvetli bir lekeyle karşılaşan anneler ise çoğunlukla çıkması imkânsız bir leke olarak düşünürler.

Demir Lekesi Nasıl Çıkar?


İster kumaş üzerinden ister katı bir yüzeyden, demir ilacı lekesini söküp atmak istiyorsanız yalnızca limon kullanmanız yeterli olacaktır. Bu aşamada herkesin pratik olarak gördüğü, anında kolayca uygulayabileceği limon suyu akıllara geliyor. Fakat limon suyu hazır olarak şişelere konulup sunulsa dahi temizlik yönünden de, faydaları yönünden de normal limon kadar etkin değildir.

Asidik yapısından yararlanılarak çözücü etki göstermesini sağlayacağımız demir ilacı lekesini kıyafetlerden çıkarmak için limonu ortadan ikiye kesin. Ortadan kesilen limonun iç kısmını ise lekeli bölgenin üzerine sürmeye başlayın. Bu aşamada dikkatli davranmanız gereken nokta lekenin üzerinde limonun bekleme süresidir. Bastırarak beklettikçe limon lekenin iç yüzeyine kadar işleyecektir.

Böylelikle kumaştan demir ilacı izinin kaybolduğunu görebileceksiniz. Genellikle katı yüzeylerde de bu kullanılabilen bir yöntemdir.

Çoğu kişi farklı temizlik ürünleriyle doğal limonu karıştırarak kendilerine bir karışım hazırlayabiliyor. Bu karışımla daha kolay ve hızlı bir temizlik sağlanması mümkün oluyor. Bebeğinizin temas edeceği, ağzını ya da elini sürebileceği hiçbir noktada kimyasal temizlik ürünlerinin kullanılması ise tavsiye edilmediğinden yalnızca limon uygulamasını önermekteyiz.

69442