Yeşil Kart Trafik Sigortası Nedir? Neleri İçerir?

Yeşil Kart Trafik Sigortası Nedir? Neleri İçerir? Türkiye’de her aracın yaptırması gereken trafik sigortası sayesinde olası bir kaza durumunda karşı tarafa verilecek zarar güvence altına alınır. Her yıl yenilenmesi gereken bu sigorta, Türkiye’de araç sahipleri için can simidi görevi görür. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücüler, trafiğe çıktıkları takdirde para cezası ödemek zorunda kalır.

Ayrıca sigorta yaptırmayan araç sürücüleri araç muayenesinden de men edilir. Böylece araç muayenesinin aksamasından doğacak gecikme ücretini de ödemek zorunda kalırlar. Trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerli olduğu için yurt dışı seyahati yapacak olan sürücülerin yeşil kart sigortası yaptırmaları gerekir.

Yeşil Kart Trafik Sigortası Nedir?
Yeşil Kart Trafik Sigortası Nedir?

Yeşil kart trafik sigortası ilk olarak 1953 yılında ortaya çıktı. Seyahatlerindeki güzel anıların kötü sonuçlanmasını istemeyen her araç sürücüsü yeşil kart trafik sigortası yaptırır. Yeşil kart sigorta sisteminin yaygınlaşması ülkelerarası seyahatlerde sürücülere büyük kolaylık sağlar. Yeşil kart trafik sigortası sayesinde farklı ülkelerde olası kazalara karşı tarafın maddi ve bedeni zararını güvence altına alınır. Böylece sigorta yaptıran araç sürücüsü, üçüncü kişilerden kaynaklı olan maddi zarardan etkilenmez. Yeşil bir renge sahip olan bu kartın uluslararası geçerliliği bulunur.

Yeşil Kart Sigortasının Kısa Tarihi  

Dünya genelinde artan motorlu taşıt kullanımı ile meydana gelen kazalarda oluşan maddi yükü ve karşı tarafın zararını karşılamak için farklı arayış yollarına gidilir. Özellikle de kazalarda bir tarafın yabancı uyruklu olması nedeniyle birçok zorlukla karşılaşılır. Bu problemleri gidermek amacıyla 2. Dünya savaşı öncesi ülkelerin iş birliği ile sigortacılığın temeli atılır.

Başka İçerik:  Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılmalıdır?

Birleşmiş Milletlerin Karayolu Ulaşım Çalışma Grubu’nun önerisiyle uluslararası alanda tek tip bir trafik sigortasının en uygun olacağı belirtilir ve bunun üzerine bir metin hazırlatılır. Böylece motorlu taşıtların ülkeleri dışında karıştıkları kazalarda üçüncü şahısların mallarının teminatı yeşil kart sigortası ile güvence altına alınır. Avrupa konseyi üyesi Türkiye, yeşil kart uygulamasından yararlanan ülkelerden birisi olarak uzun yıllardır sürücülere güvenli ve rahat bir seyahat ortamı sağlar.

47 Ülkede Geçerli Olan Yeşil Kart Sigortası
47 Ülkede Geçerli Olan Yeşil Kart Sigortası

47 Ülkede Geçerli Olan Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası Türkiye başta olmak üzere; Avusturya, Arnavutluk, Bulgaristan, Beyaz Rusya, İsviçre, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Estonya, Tunus, Karadağ’da geçerlidir. Ayrıca Norveç, Hırvatistan, İspanya, Romanya, Rusya, İsveç, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg, İrlanda, İzlanda, Letonya, Litvanya, Moldova, Malta, Fas ülkesinde de kullanılabilir.

Bununla beraber İsrail, İran, Polonya, Karadağ, Andora, Azerbaycan, Belçika, Kıbrıs, Bosna Hersek, Danimarka, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, Hollanda, Portekiz ve Sırbistan’ın da içinde olduğu toplam 47 ülkede geçerlidir. Bu ülkelerde meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda Yeşil kart büroları kazayı üstlenir. Böylece seyahat sırasında başınıza gelebilecek her türlü olaya karşı kendinizi maddi manevi olarak garanti altına almış olursunuz.

Yeşil Kart Sigortası Neleri İçerir?

Trafik kazalarında kusurlu araç sahipleri kendi araçlarının maddi yükünü üstlenmek dışında karşı tarafın da maddi hasarını karşılamak durumundadır. Türkiye’de bu yüzden her araç sahibi trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Ülke sınırları içinde karşı tarafın maddi yükünü üstlenen trafik sigortası, yurt dışında geçersizdir. Bu yüzden yurt dışı seyahatlerinde kazaya karışma durumunda maddi yükü azaltacak yeşil kart sigorta poliçesi düzenlenmesi gerekir.

Bu sigorta sayesinde karşı tarafın aracında oluşacak zarar, hastane masrafı, tedavi masrafı gibi pek çok gider sigorta poliçesi kapsamında teminat altına alınır. Böylece kaza yapan taraf kusurlu bile olsa karşı tarafın maddi yükünü üstlenmek durumunda kalmaz. Yeşil kart sadece üçüncü şahısların başına gelen zararı karşılar, sigortayı yaptıran kişinin zararını ise sadece kasko şirketleri üstlenir.

Başka İçerik:  Motosiklet Kasko Poliçesi Yaptırmak Gerekli mi?

Yurt Dışında Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalı?
Yurt Dışında Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalı?

Yurt Dışında Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalı?

Yurt dışında kazaya karışan araç sürücüleri yurt içinde yaşadığı sıkıntının daha fazlasını yaşayabilir. Bu yüzden öncelikle sakin kalıp, gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra polise haber vermek daha doğru bir yaklaşımdır. Eğer polislik bir durum yoksa Avrupa Karşılıklı Kaza Beyanı sürücüler tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulur.

Tutanakta yer alan yabancı karta ait bilgiler kısmına yeşil kartın numarası, düzenleyen sigorta şirketinin ismi, sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri, düzenleyen sigortacının ülkesi yazılır. Yurt dışında trafik kazasına karışan araç sürücüleri ülkelerine döndüklerinde kaza bildirim formunu doldurarak Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosuna teslim etmeleri gerekir.

Yeşil Kart Trafik Sigortası Nasıl Alınır?
Yeşil Kart Trafik Sigortası Nasıl Alınır?

Yeşil Kart Trafik Sigortası Nasıl Alınır?

Yurt dışı seyahatlerinizi güvenle yapabilmeniz için yeşil kart sigorta poliçesi düzenletmeniz gerekir. Bu poliçeyi düzenletebilmek için öncelikle trafik sigortası poliçesine sahip olmalı ve bu poliçenin fotokopisi ile araç ruhsatının ibraz edilmesi zaruridir. Yeşil kart trafik sigortası Euro üzerinden fiyatlandırılır ve otomobil, motosiklet gibi farklı tipteki araçlar farklı fiyat tarifesine göre ücretlendirilir.

Ayrıca yurt dışında kalış süresi de yeşil kart maliyetini etkileyen diğer bir etmendir. Son işlem olarak İpsala, İstanbul, Hamzabeyli ve Kapıkule’de bulunan motorlu taşıtlar bürosuna nakit veya kredi kartı ile ücret ödemesi yapılır. Böylece aracınızla yurt dışında güvenle seyahat edebilir, seyahatin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap